У прекрасному світі музики icon

У прекрасному світі музикиНазваУ прекрасному світі музики
Дата конвертації07.01.2013
Розмір69.39 Kb.
ТипДокументи
джерело

У прекрасному світі музики


Васютинська Т.В., завідувач

_______________________________________________________________


Із переорієнтацією системи освіти й виховання на принципи гуманізму та демократизації набуває великої ваги ідея формування громадянина України як розвиненої особистості, де естетичне виховання посідає одне з провідних місць.

Могутнім засобом естетичного виховання є музика. Музика має в собі великі можливості для творчого розвитку дошкільнят, збагачує їхній духовний світ, робить чутливими до всього прекрасного в житті.

Василь Олександрович Сухомлинський вважав, що "розуміння краси музики відкриє дитині її власну душевну красу й допоможе усвідомити свою гідність" [1, 63]. Музичне виховання педагог розглядав не як виховання музиканта, а як виховання людини.

І тепер, у сучасних умовах, педагоги нашого дошкільного закладу, що з 21 вересня 1998 року першим в Україні носить ім'я Василя Олександровича, дбайливо зберігають і продовжують традиції нашого великого земляка. Естетичне виховання дошкільників стоїть у центрі уваги колективу.

У дошкільному закладі № 24 є всі можливості для розвитку музичних здібностей у дітей:

  • музичний та хореографічний зали;

  • Кімната казок,

  • Куточки краси, мрії, чудес, творчості;

  • кімната-музей "Бабусина світлиця";

  • кабінет екранно-звукових засобів навчання;

  • бібліотека; фонотека; дитячі музичні інструменти.

Працюють студії за інтересами:

  • вокальна та навчання гри на фортепіано (керівник О. Кулікова),

  • танцювальна та ритмічної гімнастики (керівник Н. Онуфрієва),

  • театральна та дитячий оркестр (керівник І.Ллянна).

В естетичному відношенні ці умови дуже сприятливі. Вони допомагають із раннього віку розвивати дітей, швидше і яскравіше виявляти їхню музичну обдарованість.

Педагоги дошкільного закладу вважають, що однією з елементарних ознак естетичної культури є вміння слухати й розуміти музику. "Те, що неможливо сказати словом, можна сказати музичною мелодією, бо музика передає безпосередньо настрої, переживання" [2, 382]. Так, на музичних заняттях і в повсякденному житті велика увага приділяється слуханню музики - музичних творів і музики природи. Доступна для дитини та музика, яка створює відповідний настрій, емоції і образи, вважають музичні керівники І.Лляна, О. Куликова,

Н. Онуфрієва. Найдоступнішою для дітей дошкільного віку є музика, в якій відображено реальну діяльність. Малят завжди приваблюють колискові пісні, пісні про тварин, ляльок та іграшки, жартівливі пісні, старші дошкільнята емоційно реагують на народні пісні, пісні про природу, рідний край, пісні героїчного характеру, класичну музику, сучасні ритми; "Ой лопнув обруч", "Ой є в лісі калина" М. Ревуцького, "Пісня про рідний край" Михайленка, "Вальс квітів" Д. Шостаковича, "Сміливий вершник" Р. Шумана та ін. Використання пісень про природу, про дружбу, маму, тварин і пташок допомагає дітям стати більш лагідними, добрішими, бо вони відчувають взаємозв'язок пісні, музики з навколишнім світом.

Слухають діти і музику самої природи, це - "Слухаємо весну", де в записі звучить "дзюрчання струмка", "звуки краплин із дахів", "звуки дощу"; "Голоси птахів", де в записі звучать голоси соловейка, жайвора, перепелів, глухаря, журавля; "Голоси зоопарку", де в записі голоси ведмедя, лева, мавпи, слона тощо. Це допомагає дітям відчути не лише красу природи й красу музичної мелодії, а й власну красу.

У різні пори року музичний керівник О. Кулікова, вихователі М.Лісовенко, Л. Софянчук, З. Таран, Т. Подопригора проводять окремі музичні заняття в природі (в парку, біля річки, в Куточках краси та чудес). На таких заняттях діти з задоволенням вслуховуються в "музику природи". Вони вдивляються в навколишній світ, вслухаються у звуки, обмінюються думками про почуте. Безпосередньо після слухання "музики природи", повернувшись у дитячий садок, пропонують дітям прослухати звукозапис відповідного музичного твору. У дітей виникає бажання ще й ще слухати музику, яка передає красу природи. Під час повторного слухання музичного твору у дітей розвивається емоційна пам'ять, поглиблюються чутливість і сприйнятливість до краси мелодії. Поступово діти починають відчувати в мелодії музичний вияв почуттів, вражень, настроїв, переживань і щоразу відкривають в музичному творі нову красу.

Довгими осінніми та зимовими вечорами в Кімнаті казок діти слухають улюблені мелодії, співають пісні, водять хороводи, які знаходяться в "Музичній скриньці". Під улюблені мелодії діти створюють свої казки, малюють, грають в ігри-драматизації. Захоплюючим заняттям старших дошкільників є спроби створити свою власну мелодію. Музичні мелодії виховують душу дитини, захоплюють її красою. "Дитинство так само неможливе без музики, як неможливе без гри, без казки" [1, 72].

На території дошкільного закладу є прекрасний куточок - Куточок краси. Тихими теплими весняними та літніми вечорами педагоги Т. Махиня, Л.Кириченко, З. Таран, Н. Онуфрієва, О. Кулікова, І. Ллянна мандрують зі своїми вихованцями у "світ пісні", розучуючи та співаючи пісні "Вітер-вітерець" (муз. М. Дремлюги), "Весняний грім" (муз. Т. Шутенко), "У вишневому садочку" (муз.В.Верховинця), "Дощик" (муз. А. Філіпенка) та ін. Дітям хочеться співати й розучувати пісні. Для них стало потребою збиратися в Куточку краси, щоб поспівати. Пісня ввійшла в їхнє духовне життя, а дні, в які діти приходять сюди, стали днями радості.

Восени, коли на вулиці непогода, діти полюбляють відвідувати "Бабусину світлицю", де слухають і співають українські народні пісні: "Грицю, Грицю, до роботи", "Дощик", "Ой ходила дівчинка бережком", "Подоляночка". "Народні пісні - це перші й найяскравіші сторінки для читання мови почуттів" [3, 555]. Тому й використовують педагоги велике емоційне багатство українських народних пісень у своїй роботі з дітьми.

Є в дошкільному закладі і куточок творчості, де знаходяться дитячі музичні інструменти, персонажі для показу лялькового театру, костюми для драматизації казок та театральних вистав дітьми. Дитячий оркестр під керівництвом музичного керівника І. Ллянної - улюбленець всіх свят у дитячому садку. Вона добивається, щоб музичний інструмент став необхідним кожній дитині, щоб кожний умів грати на тому чи іншому музичному інструменті. "Розуміти мову музики, користуватися скарбами музики в духовному спілкуванні під силу всім" [2, 385].

Естетичне сприймання музики потребує активної діяльності. Ми часто спостерігаємо захоплення дітей виконавськими видами мистецтва: вокалом, грою на музичних інструментах, хореографією, театром. Інтерес до них зростає у дітей під час музичних занять, музично-театральних свят. Але ці види мистецтва потребують спеціального оточення, часу, простору й обладнання. Тому й працюють у нас студії за інтересами.

Для занять вокалом музичний керівник О. Кулікова використовує музичний зал та Куточок творчості. Враховуючи ранній прояв вокальних здібностей дітей, працюючи творчо й послідовно, Олена Валентинівна досягла позитивних результатів. Пісня утверджує в серцях дітей емоційне бачення світу, і тільки пісня може розкрити красу душі. Цікаво було проведено "Концерт улюбленої пісні", "Зіроньки "Вогника", "Зимові пісні" та ін.

Є в дошкільному закладі діти, які з задоволенням навчаються грі на фортепіано. Навчає їх О. Кулікова. Крім технічних прийомів, діти опановують музичну грамоту та спів по нотах. Музика - це мова почуттів. А від її естетичного сприйняття залежить і спонукання до творчості в галузі музики.

Для занять хореографією спеціально обладнали зал, світлий і затишний. Н.Онуфрієва вчить дітей зосереджуватись на музиці й пластиці, фантазувати й вигадувати власні рухи, насолоджуватися улюбленою танцювальною стихією. Розвиток музичного ритму - важлива умова естетичного виховання дітей. Студійці неодноразово були переможцями конкурсу "Кіровоградські зіроньки".

Театральне мистецтво близьке й зрозуміле дітям, воно сприяє формуванню високого рівня естетичного виховання через музику, танець, мовлення та образотворче мистецтво. Театрального мистецтва навчає бажаючих дітей І. Ллянна. Діти обігрують сюжети улюблених казок через гру-драматизацію та різні види театрів. У багатьох театральних виставах ("Коза-дереза", "Про дівчинку Машу", "Колобок", дитячих операх "Півник", "Пан Коцький", "Колосок" та ін.) беруть участь дитячий оркестр, хореографічна та вокальна студії. Музика й театр допомагають зробити багатшою палітру почуттів і емоцій дошкільнят. Вони бажані гості на святах.

У Кімнаті казок та музичному залі стало традиційним проведення музичних вечорів. Вони бажані й радісні для дітей. Музичні керівники організовують їх та присвячують пісні народній та дитячій, класичній та сучасній музиці, творчості улюблених композиторів. У гості до дітей приходять викладачі та учні музичної школи № 2, солісти ансамблю української пісні "Зоряни", учасники дитячого танцювального колективу "Конвалія"., родина Тітішевих та ін. На таких вечорах продовжується музична освіта наших дітей. "Щоб навчати розуміти музику, треба розповісти про музичні засоби вираження думок і почуттів" [2, 383].

Серед дійових форм естетичного виховання засобами музики важливе місце музичні керівники дошкільного закладу надають святам і розвагам. Щоб життя дітей було цікавішим, проводимо традиційні та нетрадиційні свята: Лісовий бал увічливості, свято казок, свято квітів, родинне свято, Обжинки, Свято матері, Свято рідної мови, Великдень, Стрітення, Свято Миколая та ін. Такі заходи мають велику виховну цінність, захоплюють дітей цікавим видовищем, формують естетичні смаки і здібності.

Щовересня у дитячому садку святкуємо День народження В.Сухомлинського. Вихователі розповідають дітям про нього, читають його художні твори, всі разом слухають його улюблені пісні та музику. Педагогів підтримують родини дітей. У співдружності вони роблять усе можливе, щоб діти йшли в життя з відкритими серцями, з любов'ю до всього прекрасного.

У дошкільному закладі при медичному кабінеті працюють творча група "Естетичне виховання та використання мистецьких видів діяльності в роботі з дітьми згідно з практикою В.О.Сухомлинського" (керівник - методист Т. Ніколаєнко) та педагогічний клуб "Свічка" з вивчення творчості великого педагога-мислителя (керівник - вихователь Т. Махиня), до складу яких входять творчі, ініціативні й наполегливі працівники. Педагоги, дослухаючись до порад філософа дитячого щастя, прагнуть навчити дітей розуміти красу навколишнього світу через музику і самі цього вчаться.

Час іде . Але справи Василя Олександровича живуть у наших серцях і в серцях наших вихованців. Його багатий досвід продовжується в наших справах - вихованні наймолодших.Схожі:

У прекрасному світі музики iconТема уроку: Зорова сенсорна система. Будова ока. Цілі
Ми з вами живемо в прекрасному світі відчуттів,різноманітності барв,запахів,звуків. І нема в цьому світі нічого постійного,все в...
У прекрасному світі музики iconЖиття в обрамленні прекрасного
У нашому прекрасному світі ніщо не стоїть на місці. Кожен наступний день привносить у гобелени людських життів нові, неповторно особисті...
У прекрасному світі музики iconТема: Піднесеність музики Й. С. Баха
Розвивати вокально-хорові навички; прищеплявати інтерес до поліфонічної органної музики та творчості Й. С. Баха; виховувати любов...
У прекрасному світі музики iconМетодичні рекомендації по застосуванню нових музичних технологій на уроці музики
Володіння новими музичними технологіями – необхідна умова професійної підготовки вчителя музики
У прекрасному світі музики iconКонспект уроку з музики на тему «єдність мистецтва музики та слова» в 5-му класі
Мета: навчити порівнювати професійну музику з грою без належного вміння та навичок
У прекрасному світі музики iconДокументи
1. /Уроки музики/Урок музики Герасимчук А.В..doc
2. /Уроки...

У прекрасному світі музики iconТема ми в цьому світі не самі. «Ми в цьому світі не самі» Н. Кир'ян. Узагальнення знань за розділом «Буду я природі другом…» мета
Тема ми в цьому світі не самі. «Ми в цьому світі не самі» Н. Кир'ян. Узагальнення знань
У прекрасному світі музики iconТема: у світі числівників. Узагальнення та систематизація вивченого Мета навчальна
Визначення засобів представлення результатів роботи (збірка «У світі числівників»)
У прекрасному світі музики iconТвоя країна україна І ти її громадянин
Моя найкраща в світі сторона! Чарівна, неповторна Україна! Для мене в цілім світі ти одна І рідна, й мила, дорога, єдина!
У прекрасному світі музики iconКонспект навчального заняття музики вчителя музики Охтирської гімназії Сосєдко Алли Василівни Клас: 5 Тема
Тема: Від пісні до симфонії. Виконання «Веселкової пісні» О. Янушкевич. Розучування української народної пісні «Журавель». Слухання...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи