Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні icon

Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні



НазваТема: Звертання. Розділові знаки при звертанні
Дата конвертації05.05.2013
Розмір77.89 Kb.
ТипУрок
джерело

Урок-подорож


Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні

Мета: продовжити формувати вміння учнів визначати звертання в реченнях, вживати розділові знаки при них, правильно інтонувати речення зі звертаннями, використовувати у власному мовленні; розвивати пам’ять, увагу, мислення, усне і писемне мовлення, орфографічну та пунктуаційну пильність, формувати навички самостійної роботи, вміння застосовувати на практиці здобуті теоретичні знання; виховувати любов до рідної мови, народної мудрості, бажання стати розумною, вихованою людиною, що прагне до особистого зростання, спонукати робити добро.

^ Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу

Обладнання: слайдова презентація, картки із вправами різного рівня складності, сигнальні картки, «Картки успіху», підручник «Рідна мова» 5 клас (С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова), аудіозапис музики до фізкультхвилинки


^ Хід уроку

І. Організаційний момент

Створення сприятливого психологічного мікроклімату.





^ Слово вчителя.


Доброго дня вам, любі друзі!

Вітаю вас в чудовий час.

Вже кучерява жовта осінь

Сьогодні відійшла від нас.

Зима морози й заметілі

Й небесні простирадла білі

Легенько стелить до землі.

Та хай сьогодні наша зустріч

Зігріє ніжністю серця.

Послухайте уважно, діти,

Урок з початку до кінця!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

** Чується звук сирени


Учитель: Діти, ви не знаєте, що там трапилося?

Діти: Ні.


** На екрані висвічується телеграма:




Учитель: Діти, вирушимо у подорож, допоможемо невідомому місту? Ми ж не гірші за професіоналів

^ Діти: Так.

Учитель: А куди вирушати здогадалися? Ні? То давайте ще раз поглянемо на телеграму. Чому перша частина виділена червоним шрифтом? Що це за слова? А назва міста нічого вам не говорить?

Отже, вирушаймо рятувати від Помилок звертання, а водночас повторимо види звертань, правила вживання розділових знаків при них, з’ясуємо роль звертань у нашому мовленні. А інструментами будуть ваші знання, отримані на попередньому уроці. Тож перевіримо, з чим вирушаємо в подорож. Візьміть сигнальні картки. Зелений бік - Знаю, червоний - Не знаю


ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.

Фронтальне опитування (використовуємо сигнальні картки)

* Вправа «Світлофор»

1. Що називається звертанням?

2. Якою частиною мови найчастіше бувають звертання?

3. У якому відмінку повинні бути іменники, щоб стати звертанням?

4. Звертання може бути поширеним?

5. Звертання може стояти на початку речення?

6. У середині речення?

7. У кінці речення?

8. Якими розділовими знаками виділяються на письмі звертання?

9. Якщо звертання стоїть на початку речення?

10. Чи є звертання членом речення?

11. Навести приклади звертань.


ІІІ. Виконання вправ на закріплення знань, умінь, навичок.

Учитель: Молодці, знання маєте, можемо рушати. А ще захопимо із собою «Картку успіху», де кожен позначить власні досягнення. Не хвилюйтесь: кожен зможе обрати і виконати завдання, яке йому під силу, а разом ми звільнимо місто. Тож увага на екран. Перша перешкода – завалена брама міста.








1 рівень - жовта позначка - завдання на 6 балів

^ Вибірковий диктант

Із поданих слів виписати ті, які є звертаннями:

Богдан, сину, хлопче, друзі, земле, мрія, ковалю, дитино, дід


2 рівень – зелена позначка – завдання на 9 балів

^ Розподільний диктант

-о,е (є) -у(ю)

Мамо товаришу

Маріє лікарю

Надіє бабусю

Хлопче учню

Подруго дядьку

Земле Олю


3 рівень – червона позначка – завдання на 12 балів

^ Творче завдання

Із поданих іменників утворити поширені звертання:

Козак, тато, друг, дощик, мова, дід





Учитель: Брама вільна. Давайте поглянемо, чим тут жителі займаються.





Ось вулиця Весела, і вказує вона на те, що тут дуже люблять мудре народне слівце. Та тут ще й провулок Жартівливий.





Для визволення провулку потрібні не більш як 7 добровольців, завдання з червоною позначкою, працюєте самостійно та швидко. Записуєте прислів’я, вставляєте замість крапок звертання з довідки, ставите розділові знаки.


Самостійна робота

  1. Про мене … хай усі коло мене, аби я зверху.

  2. Посидь … бо ще рано.

  3. … гречку сій, як хочеш кашу їсти.

  4. Хоч і глевко, а ти їж…

  5. Хапай … поки тепле.

  6. … Їж потрошку, лише не з’їж ложку.

Довідка: Семене, Уляно, Мусію, Левку, Петре, Антошку.


Визволення вулиці.

Фронтальна робота учнів під керівництвом вчителя.

Пояснити розділові знаки при звертаннях (усно). Виділене речення записати, підкреслити усі члени речення. (максимум 9 балів)





Учитель: Ох і веселі тут члени речення живуть, звичаїв не цураються, як можуть розважаються. Куди ж іти далі?





Ага, ось якийсь дороговказ, тільки не стоїть на місці, мабуть тому, що тут речення записані з помилками. Нумо, виправляти.

^ Знайди помилку

1 ряд – перше речення.

2 ряд – друге речення.

3 ряд – третє.




Учитель: Мудрі слова. Що й казати От і ми працюємо зараз та вчимося.

Бесіда:

* А як ви гадаєте,чи можна взагалі обійтися без звертань?

* А можуть вони нас посварити з рідними чи друзями?

* А навпаки допомогти налагодити стосунки? (Так, ви маєте рацію)





От і дороговказ показав нам на «Школу ввічливості». Мабуть, нещодавно тут були заняття. Цікаво, про що говорили учні. Погляньте, тут якісь аркуші. Діти, спробуємо відтворити написане.





^ Вправа на виразне читання та інтонування звертань


Скільки є в нас, любі друзі,

Для звертання ніжних слів –

І до тата, й до матусі,

До бабусь і дідусів!


І татусю, й мамцю, й нене,

І дідусю, й бабцю теж, -

Миле, ніжне, сокровенне –

Як же краще назовеш?


А Федько звертання творить

Так, що душу виверта:

Замість «мамо» - «ма» говорить,

Замість «тату» каже «та»!


В школі Беллу – «Бе» гукає,

А Меланю кличе «Ме»!

Леле! Школу оглашає

Белькотіння лиш саме.


Учня він імення знає,

Та не встигне підійти,

як за ґудзика хапає

і вигукує – Ей ти!


Дома: - Ба-а! – кричить бабусі.

(Ліньки повністю назвать).

Як ви думаєте, друзі,

Що йому на це сказать?


Бесіда:

  • Які ви побачили звертання у кожній строфі?

  • Які звертання вам сподобалися?

  • У якому відмінку стоять?

  • Яке із звертань поширене? У кого було?

  • Які звертання неприпустимі? Чому?

  • Автор запитує, що треба сказати про це Федькові? Як ви гадаєте?

(Звучать відповіді на місцях і біля дошки)


Учитель зачитує закінчення віршика.


Мабуть, треба щось кумекать,

Бо інакше мимохіть

Будем тільки бекать-мекать

Там, де треба говорить!


Згодні? (Так)


^ Робота в парах. Складіть діалог-прохання, використовуючи звертання. Покажіть ваші стосунки під час перерви, у їдальні чи вдома. Не будьте схожі на Федька.

Індивідуальні картки з діалогом для тих, хто потребує допомоги.

Виразно прочитати діалог за ролями, пояснити розділові знаки при звертанні.


  • Мамо, ти пам’ятаєш ту вазу, яка переходить в нашій сім’ї з покоління до покоління?

  • Звісно, пам’ятаю, синку, А що?

  • Моє покоління щойно її розбило…




  • Грицю, ти зізнався вдома, що одержав двійку?

  • Зізнався, Ірино Сергіївно.

  • Ну то й що?

  • Нічого. Вдома нікого не було.




  • Ой дівчино, серце моє,

Чи підеш ті за мене?

  • Не піду я за тебе –

Нема хати у тебе!

  • Підем, серце, в чужую,

Поки свою збудую.

  • Постав хату з лободи,

А в чужую не веди!


  • Фізкультхвилинка

Учитель:







Учитель:

Діти, ви чуєте? Якийсь галас на вулиці Бібліотечній. Там казки погубили звертання й тепер не можуть догукатися до своїх героїв. Потрібна термінова допомога.


^ По два малюнки для кожного ряду. Відшукати речення, що відповідають ілюстраціям та доповнити їх звертаннями до персонажів українських народних казок.





^ Самостійна пошукова робота

1-2 – «Коза-дереза», «Лисичка з півником»

3-4 – «Івасик-Телесик»

5-6 – «Лисичка-сестричка та Вовчик-братик» , «Колобок»



  1. … чи ти пила, чи ти їла?

  2. Ні … не пила й не їла: бігла через місточок та вхопила кленовий листочок.

  3. … несе мене лиска по каменю-мосту на своєму хвосту. Порятуй мене!

  4. … приплинь, приплинь до бережка!

  5. … візьміть мене на крилята та понесіть до батечка.

  6. Мерзни, мерзни… !

  7. Ловись … велика та все велика!

  8. Не їж мене … я тобі пісеньку заспіваю.



Учитель:

Дуже добре. Герої казок щасливі, а на згадку про себе дарують вам веселу скоромовку із вправи 141.

Мудра Марина журила Мартина: «Ти, Мартине, не мартинь, мартинові жарти кинь!» (пояснити звертання)





Учитель: А на вулиці Будівельників проблема. Один з членів речення точно пам’ятав, що він був підметом, а це речення його так заплутало, що він геть не розуміє, хто він.





1. Доведіть, що слово діти не підмет.

2. Перебудуйте речення, щоб слово діти стало підметом.

Вправи конструктивного характеру.

Записати речення, перебудувати так, щоб звертання стали членами речення, а члени речення звертаннями


Скільки краси в моєму коханому місті!

(Моє кохане місто! Скільки в тобі краси!)

Матусю мила! Як тебе люблю я!

(Я люблю матусю милу.)

Дзвенить моя крилата пісня в вітрах світової весни.


^ Підведення підсумків уроку.


Аж ось і головний палац міста, його мерія.


Учитель: Яка краса! Добре, що ми їх врятували. А самі чим збагатилися? Нумо, покажіть ваші знання після подорожі.





Гра «Так - Ні»(з використанням сигнальної картки)

  1. Звертання називає того, до кого звертаються.

  2. Звертання не буває поширеним.

  3. Звертання стоїть у кличному відмінку.

  4. Звертання підкреслюється однією рискою

  5. Звертання може стояти на початку речення.

  6. Звертання усередині речення виділяється з обох боків комами.

  7. На початку речення звертання може відокремлюватися знаком оклику.

  8. Звертання, при яких є означення, називаються поширеними.

  9. Лікар, водій, учень у кличному відмінку матимуть закінчення –ю.

  10. Звертання роблять нас ввічливішими?

  11. Щире ласкаве звертання покращує людям настрій.

  12. Без звертань можна обійтися.


Оцінювання. Самооцінювання

Учитель: А про що говорять ваші «Картки успіху»? Якщо всі медалі червоного кольору – це 10-12 б, зеленого – 7-9 б, жовтого – 6 б.

Ви задоволені? І мер міста теж вами дуже задоволений.

Учитель: На жаль, його терміново викликали у справах, але для вас він залишив листівку.








Учитель: Дякую за увагу та за плідну співпрацю.





Схожі:

Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconСкільки є в нас, любі друзі, для звертання ніжних слів
Тема: Звертання поширені й непоширені. Розділові знаки при звертанні. Систематизація знань
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconУкраїнська мова 5 клас Тема. Звертання. Розділові знаки при звертанні Мета
Обладнання: індивідуальні картки із завданнями, таблиці “Члени речення” та “Характеристика звертання”, виставка книг
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconТема: розділові знаки в реченнях і3 звертаннями мета
Прочитати вірш. Виділити звертання, визначити їх будову, звернути увагу на розділові знаки(слайд1)
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconТема. Узагальнення і систематизація знань про звертання
На уроці ми повинні навчитися знаходити звертання у реченнях, правильно читати такі речення, розставляти розділові знаки у них; з’ясувати...
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconЗнайти дієприслівники. Пояснити розділові знаки. І я, заплакавши, назад поїхав знову на чужину
Дієприслівниковий зворот. Коми при дієприслівниковому звороті й одиночному дієприслівникові Знайти дієприслівники. Пояснити розділові...
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconУрок з української мови 8 клас Тема уроку
Мета уроку: повторити й поглибити знання про звертання; ознайомити з непоширеними й поширеними звертаннями; формувати вміння розставляти...
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconУрок української мови в 2 класі Тема
Тема. Розповідні речення. Інтонація при читанні розповідних речень. Розділові знаки в кінці розповідних речень. Слова, близькі за...
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconСидоренко Любов Олексіївна Тема. Безсполучникове складне речення. Смислові відношення, інтонація, розділові знаки у безсполучниковому складному реченні. Очікувані результати. Після урок
Тема. Безсполучникове складне речення. Смислові відношення, інтонація, розділові знаки у безсполучниковому складному реченні
Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconТема заняття: Розділові знаки в складнопідрядному реченні

Тема: Звертання. Розділові знаки при звертанні iconТема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові. Мета
Мета: закріпити на практиці набуті на попередньому уроці знання учнів; удосконалювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи