Українське коріння пауля целана icon

Українське коріння пауля целанаНазваУкраїнське коріння пауля целана
Дата конвертації07.05.2013
Розмір25.87 Kb.
ТипДокументи
джерело

УКРАЇНСЬКЕ КОРІННЯ

ПАУЛЯ ЦЕЛАНА


Незгойна паризька рана,

Ми із генієм не розминулись.

Проступають сліди Целана

Крізь асфальт чернівецьких вулиць...

С.Паращук “Квітки з кореня”


Пауль Целан має українське коріння: народився він 23.11.1920р. в м.Чернівці – столиці буковинського краю, тут прожив половину свого життя.

“Упродовж тривалого часу П.Целан був загадкою для своїх читачів... Загадкою було і його життя, і те, що він став німецькомовним поетом, хоча ріс і навчався в краї, який був заселений переважно українцями, але офіційно належав на той час до Румунії, - так пише про поета дослідник його творчості Петро Рихло.

Виховувався П.Целан в єврейській родині, де розмовляли переважно на івриті та німецькою, але добре володіли українською, румунською, французькою. Ще з дитинства Целан запам’ятав багато буковинських легенд.

У 40-х роках він знову у Чернівцях, був студентом університету. Його не оминули жахіття війни: разом з іншими єврейськими родинами Чернівців 1941р. мешкав у гетто. Жертвою фашистів стали батьки Пауля, депортовані в Задністров”я й замордовані там. Ці трагічні події стали однією з провідних тем його творчості. А головними образами у поезіях П.Целана є мати й Україна, які нероздільні для поета і за яким він болісно сумує. Подумки і в творах поет завжди був біля своєї Батьківщини, не раз повертався на Буковину, де провів свої найщасливіші і найтрагічніші роки. “Ніколи не забуду буковинських криниць, цих вічних витоків життя, скрип їхніх корб звучатиме для мене неземною музикою...”.

Поет, який так мріяв про свою домівку, повернувся із забуття, але вже у бронзі, задумливий, сумний, з ледь помітною посмішкою... Цей пам’ятник в Чернівцях створив у 1922р. скульптор І.Малевич.

Українською мовою твори П.Целана перекладали М.Бажан, М.Новикова, М.Білорусець, В.Стус. Та найбільше переклав П.Рихло, який видав збірку поезій Целана “Меридіан серця” у власних перекладах.

А ось як писала про П.Целана чернівецька поетеса Тамара Севернюк:

^ Народився на схід натхненний,

А душа під прицілом йшла.

Око мороку. Хвилі Сени.

Чужини незлоблива мгла.

Гостро молодість безтуманну

Перерізав печалей ріст.

Ледь на устоньках сніг розтанув,

Руки долі гойднули міст...

Зелений

В Чернівцях проломився туман

Розімкнулися хвилі Сени

І зімкнулися: Целан... Целан...
Україна в житті Целана


  1. Місце народження – м.Чернівці, Буковина

  2. Навчання в Чернівецькому університеті

  3. Загибель батьків у Задністров’ї

  4. Україна і мати – головні образи у його поезіях

«ніколи не забуду буковинських криниць, цих вічних витоків життя,скри їхніх корб звучатиме для мене неземною музикою…»


5.Памятник Целану у м.Чернівці – поет повертається із забуття.


6. На українську мову вірші Целана перекладали М.Бажан, В.Стус, П.Рихло та ін.Схожі:

Українське коріння пауля целана icon2987 Презент Целана

Українське коріння пауля целана iconНаскрізні мотиви у вірші П. Целана «Фуга смерті»

Українське коріння пауля целана iconIv всеукраїнська науково-практична конференція студентів І молодих вчених «Сучасне українське студентство: проблеми та ціннісні орієнтації»
Березня 2010 року було проведено IV всеукраїнську науково-практичну конференцію студентів І молодих вчених «Сучасне українське студентство:...
Українське коріння пауля целана iconVі всеукраїнська науково-практична конференція студентів І молодих вчених «Сучасне українське студентство: проблеми та ціннісні орієнтації»
Березня 2012 року було проведено VІ всеукраїнську науково-практичну конференцію студентів І молодих вчених «Сучасне українське студентство:...
Українське коріння пауля целана iconУкраїнське козацтво в першій чверті ХVІІ ст. Мета уроку
Мета уроку: Сформувати уявлення про українське козацтво в першій чверті ХVІІ ст
Українське коріння пауля целана iconГрупа “ Дослідники ” презентує Родове коріння
Олександра Антонівна Косач-Шимановська батькова сестра ( перша Лесина вчителька музики)
Українське коріння пауля целана iconЛітература рідного краю Тема уроку. Література рідного краю Г. Могильницька. «Українське сонцеколо»
Тема уроку. Література рідного краю Г. Могильницька. «Українське сонцеколо». Гармонійне поєднання в народній обрядовості дохристиянських...
Українське коріння пауля целана iconЧи може людина жити без свого коріння, без батьківщини?

Українське коріння пауля целана icon21 березня 2012 р. 15 березня 2012 року було проведено VІ всеукраїнську науково-практичну конференцію студентів І молодих вчених «Сучасне українське студентство: проблеми та ціннісні орієнтації»
...
Українське коріння пауля целана icon«Любов що таке вона?» (за романом Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері») Проект 9-в класу
Кохання подібне до дерева, що виростає само по собі; глибоко пускає в нас своє коріння й нерідко продовжує зеленіти навіть на руїнах...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи