Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» icon

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята»

Реклама:



Скачати 321.35 Kb.
НазваТема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята»
Дата конвертації09.05.2013
Розмір321.35 Kb.
ТипУрок
джерело



Тема: Світ казковий, світ прекрасний.

Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята», М.Підгірянка «Безконечні

казочки»

Мета: Вчитись впізнавати літературну казку, удосконалювати навички

правильного читання. Допомогти зрозуміти складність характерів

казкових героїв, їхню поведінку в певних умовах. Розвивати техніку

читання, увагу, пам'ять, мовлення. Виховувати почуття любові до

батьків.

Обладнання: картки – блискавки, портрети письменниць, збірки їхніх

творів, ілюстрації до казок, запис казки Н.Забіли, предметні

малюнки (коза, вовк, зайчик, котик, муха, горобчик, хлопчик)

^ Тип уроку: Комбінований

Форма уроку: Урок - знайомство

Хід уроку

І. Організація класу. Позитивний настрій на урок

Вже дзвінок нам дав сигнал: працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо, працювати починаймо!

Витягніть перед собою руки долоньками вгору. Уявіть як сонячний промінчик зігріває вашу долоньку, вашу руку та розтікається по всьому вашому тілу. Своє тепло і доброзичливість пошліть усім присутнім в нашому класі.

ІІ. Мовно – фонетичні вправи

1. Гра «Уважним будь!»

Кора – кора – кора – кора – нора – кора – кора – кора

Зуб – зуб – зуб – зуб – зуб – суп – зуб – зуб – зуб – зуб

Коза – коза – коза – коза – коза – коса – коза – коза – коза

Вовк – вовк – вовк – вовк – вовк – вовк – вовк – шовк

2. Чистомовки.

За – за – за – в ліс пішла коза.

Зу – зу – зу – погодуй козу.

За – за – за – йди додому коза.

3. Скоромовка.

Бачить вовк козу, забув про грозу.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Читання в особах частини казки «Лисичка і Журавель»

2. Співставлення народної і літературної казки (заповнити діаграму Венна)

Літературні

є автор

Лисичка

Журавель літературна

гостини мова

посварилися




Народні

нема автора

Лисичка

проста мова Журавель

гостини

посварилися



ІV. Оголошення завдань уроку Мотивація навчальної діяльності

1. Читання вірша О.Кононенка з дошки.

Зажурився заєць – тато – знов пустують зайченята.

Злий зухвалий лис близенько, – Зайченята, в дім хутенько!

2. Відгадування загадки.

Підробив він голосок, став на маминім співати.

Здогадалися, малята: «Він – не наша мати!»

3. Очікувані результати уроку.

Познайомитись з новими авторськими казками і їх авторами.

Вдосконалити техніку читання.

Вчитись визначати головну думку у казці.

Порівняти народну і літературну казку.

Розповісти про ставлення до своїх батьків.

^ V. Опрацювання казки Н.Забіли «Вовк і козлята»

1. Гра «Пильне око».

Читання і тлумачення слів із карток – блискавок:

ковтком, лякливо, підібгав, відімкніться, блискотить, стукотить, стрибнув, підстрибнув, бебехнеться, жахливий, не злякались, причаївсь, скоріш.

2. Слухання запису казки.

Перевірка її сприймання.

– Кого з дійових осіб ви запам’ятали?

– Скільки було козенят?

– Що коза наказувала дітям?

– Чи слухали вони свою матінку?

– За що коза похвалила діток?

3. Напівголосне читання казки учнями.

– З якою інтонацією читатимемо слова вовка, кози, козлят?

4. Читання в особах.

5. Вибіркове читання.

– Які слова підходять до ілюстрації?

6. Словесне малювання (робота в парах).

Учні описують, якими уявляють дійових осіб.

7. Визначення головної думки.

– Як ви гадаєте, козу в казці показано ледачою чи турботливою матусею?

– Доведіть це словами з тексту.

– Як козлята ставились до своєї матусі?

– Як ви ставитесь до своїх батьків?

– Чи траплялись у вашому житті подібні ситуації, як у казці?

8. Співставлення народної і літературної казки.

Називання подібного і відмінного

9. Короткі відомості про автора казки.

Наталя Львівна Забіла – українська письменниця і перекладачка. Видано понад 200 її книжок для дітей. Цікавими є збірки творів письменниці «У широкий світ», «Під ясним сонцем», «Стояла собі хатка», «Оповідання, казки». Її твори веселі, смішні, цікаві.

^ VІ. Фізкультхвилинка

Гуси – лебеді летіли і на землю тихо сіли,

Поклювали, поклювали, покружляли, покружляли

І на місце посідали.

– Подуйте на кульбабку

– Пограйте на піаніно

– Привітайте пальчики

– Як капає дощ?

– Як дує вітер?

– Як співає півник?

– А рибка?

^ VІІ. Опрацювання казки М.Підгірянки «Безконечні казочки»

1. Короткі відомості про письменницю.

Марійка Підгірянка (справжнє прізвище Ленерт – Домбровська Марія Омелянівна) – відома українська поетеса. Вийшли збірки її творів для дітей «Ростіть великі», «Учись, маленький!» Поетеса довгий час працювала вчителькою, складала казочки для своїх учнів. Послухайте одну з них.

2. Виразне читання казки вчителем.

– Чим сподобалась вам казочка?

3. Тлумачення слів. Інтерактивна вправа «Ти – мені, я – тобі»..

Юшка – рідка їжа, відвар з м’яса, риби

Скирта – маса сіна, соломи

Громада – група людей

Безконечний – безмежний, безмірний

4. Самостійне напівголосне читання.

– Скільки казочок розповіла поетеса?

5. Вибіркове читання.

– Про що ми дізнались із першої казочки?

– … другої, третьої, четвертої, п’ятої?

– Яка казочка вам сподобалась найбільше?

6. Словесне малювання.

– Виберіть собі малюнок і опишіть головного героя.

7. Визначення головної думки. (робота в групах).

^ VІІІ. Домашнє завдання

1 група – виразно читати, відповідати на питання.

2 група – виразно читати, скласти казочку, яка б закінчувала казочки поетеси.

Хто хоче – намалювати малюнок до казки.

ІХ. Підсумок уроку

1. Бесіда.

– Які враження справили на вас прочитані казки?

– Для чого казки потрібні в нашому житті?

– Що ви взяли для себе з казок?

– Чого вчать нас казки?

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

3. Аналіз роботи учнів на уроці.

^ Тема: Дружбу дружбою шукають.

Матеріал до уроку: М. Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту

рибку»

Мета: Вчитись виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну

характеристику. Розвивати вміння читати в особах, додержувати

інтонування згідно з авторськими вказівками, зв’язне мовлення, увагу,

пам'ять. Виховувати почуття дружби, взаємодопомоги.

Обладнання: Таблиці для розчитування, картки для групової роботи,

ілюстрації до казки, вірш М.Клокової, казкова Золота рибка

(малюнок), «Краплинка»

^ Тип уроку: Урок формування нових знань, умінь, навичок.

Форма уроку: Урок – дослідження «Слідство ведуть знавці»

Хід уроку

І. Організація класу. Позитивний настрій на урок

Стали, діти, підтягнулись, один одному всміхнулись.

Всі рівненько посідали, працювати розпочали…

Вузличок один сьогодні слід нам розв’язати,

Тому дуже необхідно добре працювати.

ІІ. Оголошення завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми всі станемо знавцями і проведемо слідство над новою казкою. Написав її наш земляк, уродженець Крижопільського району, відомий письменник Микола Трублаїні. А допомагатиме нам Золота рибка. Працюючи на уроці ми навчимося знаходити дійових осіб, розповідати про них, читати в особах, читати з інтонацією, а також спробуємо зрозуміти слова дружба і взаємодопомога.

ІІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання

Щоб слідчі добре працювали необхідно розчитатися і потренувати язичок.

1. Фонетична зарядка.

– Дмухніть на кульбабку.

– Як квакає жабка?

– Як пищать пташенята?

– Як шипить лебідь?

2. Гра «Ланцюжок».

(Читають, знаходять спільне)

Риба – рибка – рибина – риб’ячий

Жаба – жабка – жабеня – жаб’ячий

Горобець – горобчик – горобеня – гороб’ячий

3. Вправи на розширення кута зору.

н . е то . ді са . док

н . а са . ма ри . бка

т . а во . да жа . бка

т . и бі . да озе . ро

4. Читання вірша М. Клокової з дошки (колективно).

Рибка плаває в водиці, рибці весело гулять.

– Рибко, рибко – витівнице, хочемо тебе впіймать!

Рибка воду сколихнула, хліба крихітку взяла,

Рибка хвостиком махнула, рибка хутко попливла.

ІV. Опрацювання казки

1. Підготовча робота. Прийом «Передбачення».

– Прочитайте назву казки.

– Як ви гадаєте, про що буде розповідатися в ній?

2. Слухання казки. Читання вчителем.

– Які дійові особи є в цій казці?

3. Самостійне читання. Прийом «дощ – злива – сонце».

– Чи є незрозумілі слова?

4. Тлумачення слів. Прийом «Ти – мені, я – тобі» (за потребою).

Виплигнула – вистрибнула, вискочила

Довідалась – дізналася

Зраділа - втішилася

5. Читання «ланцюжком». Прийом «Краплинка».

^ VІ. Фізкультхвилинка

Ми – берізки і кленці, в нас тоненькі стовбурці.

Ми в стрункі стаєм рядки, розправляєм гілочки.

Гілочки розкішні тягнуться до сонця,

Вітер їх колише, листя зеленіша.

Дерева – високі – високі …

А діти – маленькі – маленькі …

Вітер дерева хитає, а діти за парти сідають.

Зарядка для пальчиків.

^ VІІ. Читання казки в особах (під керівництвом учителя)

1. Вибіркове читання. Робота над інтонацією.

Рибка просилася:

Жабка питає:

Наталочка наказала:

2. Розподіл ролей. Читання.

VІІІ. Характеристика героїв казки

1. Бесіда.

– Хто прийшов на допомогу сріблястій рибці?

– Якими ви назвете цих героїв?

– Хто з дійових осіб вам сподобався?

– Чому?

– Чий вчинок вам сподобався?

2. Робота в групах.

– З’єднайте частини порівнянь. Зверніть увагу, як автор називає дійових

осіб.

1 група 2 група

лебідь молодчик мовчазний, як сонечко рибка зелена дівчинка, як горобчик горобчик красень гордий, як риба жабка срібляста жвавий, як лебідь

3. Визначення головної думки.

– Що автор хотів сказати цією казкою читачеві?

– Чи доводилося вам просити в когось допомоги?

– Що ви відчували?

– Що ви зрозуміли, прочитавши казку?

ІХ. Домашнє завдання

1 група – навчитись виразно читати казку;

2 група – підготуватись до читання в особах;

Хто хоче – намалювати малюнок до казки.

^ Х. Підсумок уроку

1. Робота з прислів’ями. Прийом «Обери позицію».

– Яке з прислів’їв ви б поставили заголовком казки?

Друзі пізнаються в біді.

Людина без друга, як їжа без солі.

Дружба та братство – дорожче багатства.

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

3. Аналіз роботи учнів на уроці.

^ Тема: Кожен має свою мову.

Матеріал до уроку: В. Каменчук «Як Лиска голосок собі кувала»,

Л. Костенко «Бузиновий цар»

Мета: Продовжувати знайомитись з літературними казками, вчитись давати

характеристику дійовим особам, визначати головну думку. Розвивати

словниковий запас учнів, кмітливість, уяву, увагу, зв’язне мовлення,

техніку читання. Виховувати почуття любові до музики.

Обладнання: Картки для розчитування, картки – блискавки, малюнки із

зображенням лисиці, равлика, мурашки, лісові учні (предметні

картинки), «краплинка», картки для словникової роботи.

^ Тип уроку: Комбінований

Форма уроку: Урок - змагання

Хід уроку

І. Організація класу. Емоційний настрій на урок

Продзвенів уже дзвінок, починається урок.

Тож і ми часу не гаймо, працювати починаймо.

На сьогоднішній урок ми візьмемо старанність, охайність,

спостережливість, працьовитість, доброзичливість. Посміхніться, хай гарний настрій допоможе вам на уроці.

ІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання

1. Розвиток фонематичного сприймання.

Зу – зу – зу – ми ведем козу,

Зи –зи – зи – сіна привезли,

Зи –зи – зи – поставили терези.

Заздрить білка в лісі лису: лис лисички ніс із лісу.

2. Читання карток слів («дощ – злива – сонце»).

3. Читання карток – блискавок.

Коваль, ковадло, ковалик, вихором, дідуньо, прищулив, зіллячко, розбіглися, струмками, придививсь.

ІІІ. Оголошення завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні до нас на урок завітали учні лісової школи разом із своєю вчителькою Совою – Мудрою головою. Вони хочуть позмагатись з нами, принесли нам завдання і думають, що ми з ними не справимось. А ми спробуємо!

ІV. Перевірка домашнього завдання

Завдання від Сови – Мудрої голови.

1. Виразне читання казки «Продівчинку Наталочку і сріблясту рибку». Прийом «краплинка»

2. Читання уривка казки в особах (2 група)

3. Презентація малюнків.

^ V. Опрацювання казки В.Каменчук «Як Лиска собі голосок кувала»

Завдання від Ведмедя.

1. Загадка.

Колобка я зїла, до Зайця в хату сіла, Вовкові сестричка, звуть мене?..

2. Первинне ознайомлення з текстом. Читання вчителем

– Чи вдалось Лисці голос підкувати?

3. Самостійне читання. Завдання від Зайчика.

– Які слова не зрозуміли?

4. Словникова робота. Інтерактивна вправа «Ти – мені, я – тобі». Тлумачення окремих слів.

Коваль – робітник у кузні

Ковадло – підставка, на якій кують металеві вироби

Вихором – дуже швидко, миттю

5. Вибіркове читання. Завдання від Вовка.

– Які голоси міг викувати коваль?

– Який голос вибрала Лиска?

– Як рідня слухала спів Лиски?

– Якими рядками вірша ви підписали б малюнок у підручнику?

6. Робота в парах.

– Поставте за змістом казки запитання своїм однокласникам.

^ VІ. Фізкультхвилинка

В Австралії зашумів вітер. (тремо долоні)

Почали падати перші краплі дощу.(клацаєм пальцями)

Піднялася буря. (плескаєм по грудях)

Пішла справжня злива. (плескаєм по стегнах)

Раптом що це? Град. (тупаєм ногами)

Град стихає. (плескаєм по стегнах)

Буря вщухає. (плескаєм по грудях)

Останні краплі дощу. (клацаєм пальцями)

Легкий шелест вітру. (тремо долоні)

Сонце! (підскакуємо)

Виконання вправ для розвитку пальців рук.

Виконання вправ на дихання.

^ VІІ. Визначення головної думки казки

1. Завдання від Їжачка.

– Як ви гадаєте, чому з Лиски не вийшло солов’я?

– Чому кожен має мати власний голос?

– Поміркуйте над словами старого Лиса.

2. Гронування слова «Лиска».

(безголоса, вперта, хитра, цікава, гарна, задоволена, симпатичяна…)

^ VІІІ. Опрацювання казки Л.Костенко «Бузиновий цар»

Завдання від Лисички.

1. Вступна бесіда.

– Якими заняттями ви любите займатися у вільний час?

– Чи любите випереглядати по телевізору концерти?

– Яку музику любите слухати?

– Чи займаєтесь у музичному гуртку?

2. Загадка.

В лісі вирізана, гладенько витесана,

Співає, заливається, як називається?

3. Виразне читання казки вчителем.

– Між ким відбувається розмова?

4. Самостійне «читання – гудіння».

– Які слова не зрозуміли?

5. Словникова робота. Робота в парах.

Завдання від Сороки.

З’єднайте слова і їх значення

бузина святковий одяг

опанча чарівна сопілочка

дудка – джоломія кущ

невсипущий ті, що залежні від кого – небудь

пелехатий легка прозора тканина

підданці той, що не знає втоми, невтомний

серпанок із довгим, густим, скуйовдженим волоссям

6. Напівголосне читання. Прийом «краплинка».

7. Вибіркове читання.

Завдання від Жабки.

– Хто ходить в садочку – зеленочку?

– Хто сидить у лісі?

– Який на вигляд бузиновий цар?

– Що він робить?

– Які рядки відповідають малюнку?

8. Сенкан (колективно).

Бузиновий цар

Страшний, ніжний, добрий

Грає, сидить

Бузиновий цар не страшний мені.

Лісовик

ІХ. Домашнє завдання

1. Прочитати вдома виразно перед дзеркалом «диктором»

2. Хто хоче намалювати малюнок.

3. 2 група –придумати загадки про Лиску і Бузинового царя, записати їх на листках з малюнками.

Х. Підсумок уроку..

1. Аналіз роботи учнів на уроці.

2. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».

– Сьогодні на уроці я …

^ Тема: Неодмінно навчись читати!

Матеріал до уроку: Ю Ярмиш «Зайчаткова казочка»

Мета: Вчитись ділити текст на частини, придумувати до них заголовки

(складати план). Формувати вміння стежити за розвитком подій у

творі, переказувати прочитане, читати в особах. Розвивати увагу,

пам'ять, мовлення, техніку читання. Виховувати любов до книги,

бажання читати книжки, журнали, газети.

Обладнання: Картки для розчитування, картки – блискавки, «краплинка»,

«віконце» для читання, маски зайчика, лисички, вовка (для

інсценізації), орієнтовний план казки.

^ Тип уроку: Урок формування знань, умінь, навичок.

Форма уроку: Урок - відкриття

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Емоційний настрій на урок

Задзвенів шкільний дзвінок, починаємо урок!

Посміхніться один одному. Бажаю всім гарного настрою. Спочатку сідають дівчатка – краса нашого класу, а потім хлопчики – його сила і мужність.

ІІ. Розвиток мовно – слухової уваги

1. Гра «Насос» (дихальна гімнастика).

Глибокий вдих, три короткі і один довгий видихи (3 – 4 рази)

2. Гра «Впіймай звук [м]».

– Чом із носом із брудним знов до школи йдеш Вадим? –

Запитав дідусь Хома. – В мене іншого нема!

3. Скоромовка.

Заєць зяблика зустрів: – Зебру зжер! Зміюку з’їв! –

Зяблик зойкнув: – Значить, заєць – задаавка і зухвалець!

ІІІ. Розвиток навичок читання

1. Розчитування за індивідуальними картками «дощ – злива – сонце».

2. Читання слів з карток – блискавок.

Шпурнув, пострибало, нікчемний, косоокий, опинилось, книжечці, сплеснуло, намальована.

ІV. Оголошення завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогоднішнішній урок допоможе нам зробити відкриття. В кінці уроку кожен із вас скаже, що він відкрив для себе.

Письменник Юрій Ярмиш гуляв по лісі й почув там веселу казочку. Він розповів її вам.

^ V. Опрацювання казки

1. Первинне сприймання. Читання вчителем.

– З ким зустрілось Зайчатко в лісі?

3. Самостійне «читання – гудіння».

– Які слова не зрозуміли?

4. Словникова робота. Інтерактивна вправа «Ти – мені, я – тобі».

5. Багаторазове читання (протягом хвилини).

6. Читання «скоромовкою» (у віконці).

7. Читання «Земля – небо».

8. Вибіркове читання.

– Де бігало Зайчатко?

– Що знайшло Зайчатко на стежечці?

– Що сподобалося йому в казочці?

– Про що думало Зайчатко?

– Як прочитала казочку Лисиця?

– А дядько Вовк?

– Про кого прочитав хлопчик?

– Що зображено на малюнках?

^ VІ. Фізкультхвилинка

Вирушаємо у сад… Руки вгору піднімаєм, наче яблука зриваєм.

Набираємо багато, щоб узимку ласувати.

Вправи для розвитку пальців:

– поставивши лікті на парту, обертати кисті рук в різних напрямках;

– витягнувши руки, скласти разом долоні, розводити їх у сторони;

– випрямляючи долоні, «здороватись» кожним пальцем;

– почергово згинати пальці однієї руки вказівним пальцем другої.

^ VІІ. Читання казки в особах

1. Робота над інтонацією. Робота в групах.

1 група: Яким тоном читати слова Зайчатка?

2 група: Яким тоном читати слова Вовка?

3 група: Яким тоном читати слова Лисиці, хлопчика?

2. Робота в парах.

Прочитайте в особах уривки, де йдеться

– про зустріч Зайчатка і Лисички;

– Зайчатка і Вовка;

– Зайчатка і хлопчика.

VІІІ. Поділ тексту на частини, складання плану, переказ прочитаного

1. Знаходження зачину, основної частини, кінцівки.

2. Добір заголовків.

(Орієнтовний план: 1. Незвичайна знахідка.

2. Казочка про курочку.

3. Казочка про козеня.

4. Казочка про білого кролика і веселого їжачка.)

3. Переказ казки.

4. Визначення головної думки. Інтерактивна вправа «Обери позицію».

– Чому Лисиця і Вовк по – різному «читали» казочку?

– Як вчинили б ви на місці Зайчатка?

– Яку пораду дав Зайчаткові хлопчик?

– Яка головна думка цієї казки?

ІХ. Інсценізація казки

Х. Домашнє завдання

1. Розповісти казку своїм друзям, батькам, дідусям і бабусям.

2. (для 2 групи) Підготувати відповіді на питання в кінці казки.

ХІ. Підсумок уроку

1. Бесіда.

– У скільки років ви вперше почали читати?

– Хто вас навчив?

– Хто вам читав перші книжечки?

– Які саме?

– Чи просили ви дорослих прочитати вам казочку?

– Чи любите ви самі читати?

– Чи читаєте дитячі журнали, газети?

– Які книжки ви читали недавно?

– Як ви почувались, коли не вміли читати, і як тепер – коли вмієте?

2. Презентація відкриттів, зроблених на уроці.

Яке відкриття ви зробили на сьогоднішньому уроці? Можливо, хтось знав про це і раніше, але не думав на скільки це важливо – вміти читати.

3. Аналіз роботи учнів на уроці.

^ Тема: Не боїмося ми погроз і не лякає нас мороз!

Матеріал до уроку: О.Буцень «Чи є зима?»

Мета: Учитись складати простий план казки, виконувати творчі завдання з

текстом, голосом, інтонацією передавати настрій дійових осіб.

Удосконалювати навички правильного виразного читання,

активізувати мислення, розширювати кругозір, розвивати техніку

читання прозових творів, насичених діалогами,виробляти навички

чіткої і виразної вимови. Виховувати спостережливість, любов до

природи.

Обладнання: Малюнки сороки, черепахи, ворони, картки для розчитування,

смужки із записаними реченнями, картки для словникової

роботи, для роботи в групах, картки з тестами

^ Тип уроку: Комбінований

Форма уроку: Урок – круглий стіл

Хід уроку

І. Організація класу. Емоційний настрій на урок

Пролунав уже дзвінок, розпочався вже урок.

А що ми зараз будемо робити, про що сьогодні говорити?

Чи зможете ви це сказати? А спробуйте – но ви вгадати…

ІІ. Оголошення завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

1. Розповідь.

Ми сьогодні сидимо незвичайно, за круглим столом. Отож спробуємо попрацювати разом. Тому маємо знати правила роботи в групі: не викрикувати, не перебивати, уважно слухати, висловлювати свою думку, не критикувати думку інших.

2. Бесіда. Інтерактивний метод «Очікувані результати».

– Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

– Чи потрібен вам урок читання?

3. Загадки.

– У кого кістяна сорочка?

– Хто на собі хату несе?

– Біла латка, чорна латка по дереву скаче.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Тестування

1. Де бігло Зайчатко?

а) в лісі;

б) на дорозі.

2. Яку казочку прочитав Вовк?

а) про курочку;

б) про козеня.

3. Чи вміли читати Вовк і Лисиця?

а) так;

б) ні.

4. Про кого була казочка?

а) про білого Кролика і веселого Їжачка;

б) про рябеньку Курочку і сіреньке Козеня.

5. хто прочитав казочку?

а) Зайченя;

б) хлопчик.

2. Опитування. Інтерактивна вправа «Ти – мені, я – тобі» (відповіді на питання за текстом).

ІІІ. Опрацювання казки

1. Робота над заголовком.

– Прочитайте заголовок.

– Яким реченням він виражений? (Як запитання)

– А хто поставив це запитання ви зможете дізнатися, прослухавши казку.

2. Виразне читання казки вчителем і підготовленими учнями.

Читання із зупинками.

3. «Читання – гудіння» (самостійно).

4. Читання «Небо – земля», «Півники пють воду», «Краплинка».

5. Словникова робота в парах.

До слів доберіть тлумачення

почалапала повільно, помаленьку

привело надибала

набридає, заважає пробурмотіла

неголосно і незадоволено сказала занесло

поповзла, ледве переставляючи ноги неквапливо

знайшла дошкуляє

Плетуха – та, що говорить нісенітниці, пліткує.

6. Гра «Хто швидше». Робота в парах.

Інтерактивна вправа «Гронування».

– Яка за характером Сорока? (Швидка, непосидюча, балакуча)

– Яка за характером Черепаха? (Поміркована, розсудлива, повільна)

7. Робота в групах.

І група – завдання від Сороки.

Доберіть слова, близькі за значенням.

брехала – (обманювала)

глянула – (подивилася)

казала – (говорила)

люта – (зла)

ІІ група – завдання від Черепахи.

Доберіть слова протилежні за значенням.

холодний – (теплий)

вчора – (сьогодні)

вгору – (вниз)

складний – (простий)

8. Гра «Роз’єднай і прочитай».

Д о б р о г о р а н к у ч е р е п а х о!

В ж е б а г а т о п т а ш о к у т е к л и в і д з и м и .

М и н у л о г о р о к у я н а в л а с н і о чі б а ч и л а с н і г.

^ VІ. Фізкультхвилинка

Раз – всі встали, потягнулись,

Два – зігнулись, розігнулись,

Три – в долоні три хлопки, головою три кивки,

На чотири руки – ширше,

П’ять – руками помахали,

Шість – по класі покружляли…

Дерева – високі – високі, а діти – маленькі – маленькі…

Вітер дерева хитає, а діти за парти сідають.

Вправи на дихання:

1. Що просить сказати лікар, коли дивиться у горло?

2. Подуйте на листочки, як легенький вітерець.

3. Як капають дощові краплини?

4. Як грають на дудочці?

VІІ. Робота над казкою

1. Читання казки частинами.

1 – й етап. Підготовка до правильного читання.

1 група: Прочитати мовчки і відшукати в 1 частині багатоскладові слова.

2 група: Читати пошепки 1 частину тексту.

2 – й етап. Підготовка до виразного читання.

Відшукайте веселі та сумні слова у 2 частині. Веселі слова читайте із захопленням, а сумні – з хвилюванням.

3 – й етап. Читання в особах.

4 – й етап. Читання 3 частини і аналіз змісту.

Запитання до тексту:

– Яку новину розповіла Сорока Черепасі?

– Що хвилювало пташку?

– Як описала Сорока Черепасі зиму?

– Як її назвала Черепаха?

– Чому розсердилася Сорока?

– З ким зустрілася Сорока наступного дня?

– Про що вона розповіла Вороні?

– Що відповіла Ворона?

2. Складання плану.

– Скільки частин має казка?

– Який заголовок підійде до І (ІІ, ІІІ) частини?

Орієнтовний план

1. Черепашачий ранок.

2. Розмова між Сорокою і Черепахою.

3. Розумна Ворона.

VІІІ. Домашнє завдання

1 група – навчитись виразно читати казку;

2 група – навчитись виразно читати і переказувати казку;

Хто хоче – намалювати малюнок до казки.

ІХ. Підсумок уроку

1. Рефлексія. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

– Чи ствердились ваші очікування від уроку?

2. Аналіз роботи учнів на уроці.

^ Тема: І соловей і жук потрібні у природі!

Матеріал до уроку: В. Сухомлинський «Соловей і Жук».

Мета: Вчитись розповідати прочитане, складати план і характеристику

головних героїв казки, уточнювати знання та уявлення учнів про

навколишній світ. Розвивати увагу, пам'ять, мовлення, техніку

читання. Виховувати почуття любові до природи, бажання оберігати

її, сприяти пробудженню допитливості, спостережливості.

Обладнання: Картки для розчитування, картки – блискавки, таблиці із

записом вірша і скоромовки, таблиці до гри «Яке слово

зайве?», «краплинка», таблиця з висловом, план казки,

малюнки із зображенням солов’я, жука, дівчинки.

^ Тип уроку: Комбінований

Форма уроку: Урок – дослідження

Хід уроку

І. Організація класу. Емоційний настрій на урок

Добрий день, у добрий час! Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок? Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався, на перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка, а за ними всі хлопятка.

ІІ. Оголошення завдань уроку. Мотивація начальної діяльності

Сьогодні ми продовжимо знайомство з літературними казками, прочитаємо нову казку і спробуємо дослідити питання, яке стоїть у казці. А щоб нам було легше працювати ми потренуємо спочатку свої вуха, язички і перевіримо домашнє завдання.

ІІІ. Мовно – логічна розминка

1. Гра «Впіймай звук [ж]».

Жила собі Жабка, була в Жабки хатка. Був у Жабки синок Жабунець –

неслухняний малий пустунець.

2. Гра «Яке слово зайве?»

Ліс , лісок, лис, лісовий.

Зимовий, літній, осінній, вовчий.

3. Заучування скоромовки.

На одній сосні високій десь – колись жили сороки,

Дві сороки – білобоки, одинокі дві сороки.

ІV. Розвиток навичок читання

1. Розчитування за індивідуальними картками «Дощ – злива – сонце».

2. Читання з таблиці вірша Г.Чубач.

Жив жучок між бурянами. Жив без тата і без мами.

Жив і жив, і не тужив, жовтим листям ворушив.

Жаба квакнула: «Попався!» Жук завмер, так налякався.

– Про кого йдеться у вірші?

– Якоюбуквою позначаються перші рядки вірша?

– Які звуки позначає ця літера?

– Які слова з цією буквою є у вірші?

– Які тварини «дружать» з буквою Ж? (Жаба, жираф, їжак, кажан…)

3. Гра «Пильне око». Читання слів із карток – блискавок.

Потрібен, люблять, з погордою, всміхнувся, припинив, рогатий, квітучий, гудіння, залишити.

^ V. Перевірка домашнього завдання

1. Тестування

1. Скільки років прожила Черепаха?

а) 10; б) 20; в) 30.

2. Близькими за значенням до слова «верзти» є слова:

а) гомоніти, шептати;

б) плести нісенітниці;

в) промовляти.

3. Черепаха не повірила Сороці тому, що:

а) була впертою;

б) хотіла її розсердити;

в) вона з осені залягає в зимову сплячку.

2. Читання «Краплинка»

3. Переказування казки.

VІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу

1. Загадка.

Летить – дзижчить, впаде – повзе і землю гризе. (Жук)

Ми пішли до гаю вдвох – я й сестра Даринка,

А в гаю тім тьох та тьох, та іще ж так дзвінко…

Що за співанки? Чиї? То співають… (солов’ї)

2. Бесіда.

– Чи любите ви гуляти у парку, садку, на лісових стежинах?

– Що там можна побачити, почути, за чим поспостерігати?

– Як ви вважаєте чи можна нищити мурашники, гнізда птахів, лізти у нірки тварин?

– Що ви відчували, коли бачили скривджене дерево, пташку, тварину?

– Чи не виникало у вас бажання якось зарадити, виправити скоєне?

– Чи згоджуєтесь ви із твердженням: «Природу потрібно любити і оберігати»?

VІ. Опрацювання казки

1. Первинне читання тексту. Читання вчителем.

– Яке питання поставила дівчинка?

2. Самостійне «читання – гудіння».

– Які слова не зрозуміли?

3. Словникова робота.

Інтерактивна вправа «Ти – мені, я – тобі» (за потребою)

Гронування слів:

Гордовитий (зарозумілий, високодумний, пихатий, гоноровитий, бундючий)

Припиняти (зупиняти, спиняти, тамувати)

4. Багаторазове читання за хвилину.

5. Читання «Земля – небо».

6. Читання «Півники п’ють воду».

7. Читання «Краплинка».

VІІ. Фізкультхвилинка

Журавлям не до науки. Ох, давно вже терплять муки:

Затекли і ніжки, й крила. Журавлиха зве до діла

– Ану славні малюки, стали струнко, мов грибки.

Крила вгору піднімайте, ними добре помахайте,

Головою покрутіть, ніжками потупотіть.

Стане легко й добре враз. Відпочинете. Гаразд.

Дмухніть на кульбабку.

А тепер подуйте, як сильний вітер.

Порахуйте до п’яти на одному диханні.

Пограйте на піаніно.

Привітайте пальчики.

VІІІ. Закріплення вивченого

1. Поділ тексту на частини, відповідно до плану, записаного на дошці.

1. Гарна пісня Солов’я.

2. Гудіння рогатого Жука.

3. Відповідь дівчинки.

2. Робота в групах. Складання характеристики Солов’я і Жука. Використовуються малюнки і опорні слова: тихий, лагідний, глухий,

розумний, злий, поганий, ніжний, зарозумілий, співучий, добрий, злий, ласкавий.

3. Визначення головної думки казки.

– Прочитайте виділені речення.

– Чи можна вважати ці слова головною думкою казки?

– Поміркуйте, що хотів сказати нам цією казкою письменник?

– Чому в природі повинні бути солов’ї і жуки?

4. Інтерактивна вправа «Обери позицію».

– Жук – корисна комаха.

– Жук – шкідлива комаха.

ІХ. Домашнє завдання

1. Виразно читати і відповідати на питання.

2. Переглянути вивчені авторські казки і підготуватись до підсумкового уроку.

3. Хто хоче намалювати малюнок.

4. (для 2 групи) Підготувати питання до вивченого розділу.

Х. Підсумок уроку

1. Бесіда.

– Чи можна без жука?

– Чи дали ми відповідь на питання дівчинки?

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

3. Аналіз роботи учнів на уроці.

Тема: Бібліотечний урок енциклопедичного характеру «Українські казкарі».

Попередня робота: Збір матеріалу про українських казкарів (за завданням

учителя, групами)

Мета: Ознайомити дітей з літературними казками та кращими казкарями

України. Поширити коло читацьких інтересів, формувати читацький

смак, емоційно – етичну сферу, мовну культуру. Уточнити та

узагальнити знання про книгу, бібліотеку, різновиди казок. Вчитись

працювати з додатковою літературою, знаходити на полицях книги

потрібного автора. Виховувати бажання читати, любов до книги,

вміння працювати в групі.

Обладнання: Портрети і виставка книг казкарів України: Олени Пчілки,

Лесі Українки, Івана Франка, Богдана Чалого, Наталі Забіли,

Всеволода Нестайка, Василя Сухомлинського, Дмитра

Ушинського, ілюстрації до їх творів.

^ Тип уроку: Нестандартний

Форма уроку: Бінарний

Хід уроку

І. Організація класу. Емоційний настрій на урок. Оголошення теми уроку. Перехід в шкільну бібліотеку. Зустріч з бібліотекарем

Нам дзвінок сповістив: час за парти сідати,

Уважним бути, урок починати.

Наш урок сьогодні – свято,

Попрацюємо ж завзято.

Сьогоднішній урок закликає нас у нашу бібліотеку. Отож ідемо…

Тема нашого уроку «Українські казкарі». За урок ми познайомимось із вами з відомими казкарями України, пригадаємо які бувають казки, навчимось знаходити потрібну ккнигу на полицях бібліотеки.

ІІ. Розповідь

Бібліотекар: Одного разу до бібліотеки прийшов Сергійко. Він мало не плакав. Задали хлопчикові розказати про казкарів України, а він нічого не знає про них… Чув про братів Грімм, про Шарля Перро, про Андерсена… А от хто в Україні казочки для дітей писав? Я трохи засмутилася, адже Сергійко часто буває в бібліотеці, багато читає, а от, виявляється, цього не знає. Так, кепсько! Треба щось негайно придумати!.. Я задумалася…

Вчитель: І раптом Сергійко побачив на полиці між книжок Читасика… Ви знаєте хто це? (Відповіді дітей). От удача! Читасик сидів на чималій книжці Олени Пчілки й усміхався до Сергійка.

– Ти хочеш сказати, що Олена Пчілка писала казки? – спитав хлопчик.

– Так! Ось почитай… – відповів Читасик і перегорнув сторінку.

Безконечні казочки, небилиці… Сергійко читав і лагідно посміхався – ой, як добре! Дочитав казочку, замріявся…А читасик вже на іншій полиці.

– І донька її Леся теж казочки писала, – шепоче – ось, візьми…

Сергійко прошепотів:

– «Лелія», Леся Українка.

І поринув у чарівний світ чудової казки…

Далі Читасик познайомив хлопчика з казками великого каменяра –

Івана Франка. На полиці стояла гарно ілюстрована збірка «Коли ще звірі говорили». Сергійко зачитався, а Читасик вже далі квапить:

– Богдан Чалий, Наталя Забіла, Всеволод Нестайко, Василь

Сухомлинський, Дмитро Ушинський…

Вони ходили від полиці до полиці, зачаровані казками. Перед Сергійком

відкрився досі невідомий захоплюючий світ…

Бібліотекар: Сергійко захоплено дивився на виставку книг.

– Сергійку, а де ти?

– Ми з Читасиком були у казці… – відповів Сергійко. – Я сьогодні

візьму почитати ось цю і цю, а ще цю…

І він дзвінко розсміявся.

ІІІ. Презентація робіт груп

– А що ви, діти, знаєте про Олену Пчілку, Лесю Українку, Івана Франка?

Які твори їх ви читали? Які казочки вам припали до душі? Чому?

ІV. Знайомство з бібліотекою

Бібліотекар: Всі книги в бібліотеці розташовані на полицях по темах і в алфавітному порядку. Так зручніше швидко знайти потрібний твір. Давайте спробуємо разом знайти збірку казок І. Франка. Як це правильно зробити?.. Знаходимо стелаж із темою «Казки», шукаємо букву Ф, знаходимо книгу. Спробуйте самостійно знайти казки Н. Забіли, В. Сухомлинського.

А ще в бібліотеці можна скористатися Українським літературним словником. Розгляньте його. Що в ньому?

^ V. Читання уривків творів

1. З Українського літературного словника.

– Пригадайте як називаються казки, написані автором.

2. Казки В. Сухомлинського

VІ. Створення казки

1. Постановіка проблемного завдання.

Вчитель: Всі письменники та поети були колись маленькими дітьми. Леся Українка почала писати вірші ще в 6 років…

А давайте спробуємо створити свою казку про природу, про довкілля як це робили діти в Школі радості великого Добротворця – Василя Олександровича Сухомлинського. І учні, і сам учитель брали теми для своїх казочок з життя, у довкіллі.

– Про що хотілося б написати вам?

– Подумайте, пригадайте з яких частин складається кожен твір? (зачин,

основна частина, кінцівка)

– Виділіть головне: тему, ідею, продумайте сюжет, доберіть

персонажів… І тоді вже за діло… І оживуть квіти, дерева, травичка,сонечко, хмарки, дощик, струмочок, ручка, зошит, книжка…

2. Робота в групах. Придумування казки.

(Якщо діти не встигають, допрацьовують вдома)

^ VІІ. Домашнє завдання

Записати і проілюструвати казочку, можна набрати на комп’ютері, а в класі складемо зміст, оформимо обгортку і зробимо книжечку казочок нашого класу.

^ VІІІ. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

– Сьогодні на уроці мені сподобалось…

Тема: Підсумок за темою «Казки українських письменників»

Мета: Перевірити, закріпити, систематизувати, узагальнити знання учнів з

теми, вчитись працювати самостійно. Розвивати акторські здібності,

увагу, пам'ять, мислення, зв’язне мовлення, спостережливість.

Виховувати найкращі людські риси, бажання жити серед краси і

творити красу і добро. Створити святковий піднесений настрій.

Обладнання: Виставка малюнків, намальованих дітьми під час вивчення

теми, малюнки із зображенням казкових героїв прочитаних

казок, картки з тестами, картки для роботи з прислівями,

портрети українських казкарів, маски для інсценізації.

^ Тип уроку: Урок систематизації і узагальнення знань

Форма уроку: Урок – огляд знань

Хід уроку

І. Організація класу. Емоційний настрій на урок

– Любі діти! Добрий день! Зичу праці і пісень!

А ще, друзі, вам бажаю: сил, натхнення на весь день!

– Добрий день! Добрий день! Дякуємо за побажання!

На урок берем з собою знання, вміння і старання!

ІІ. Оголошення завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні у нас підсумковий урок з теми «Казки українських письменників». Ми з вами пригадаємо вивчені казки, оглянемо намальовані вами малюнки, напишемо тести, спробуємо інсценувати казку. А, виконуючи завдання, ми закріпимо знання з вивченої теми, вдосконалимо своє мовлення, потренуємо увагу і пам'ять. Щоб зручніше було працювати розділимось на групи.

ІІІ. Виконання завдань в групах. Презентація

1. Гра «Чи знаєш ти?»

– Діти, розгляньте портрети і повідомте кого ви впізнали і які казки

вони написали.

– Як називають казки, написані автором?

– З яких казок ці рядки?

^ Покришив дрібненько, склав у високий глек з вузькою шийкою… (Лисичка і Журавель, І.Франко);

Ну й Рябко наш молодець! Ну й розумні в мене діти… (Вовк і Козлята, Н.Забіла);

^ Лиска тихо промовля: – Отакий, як в Солов’я! (Як Лиска голосок собі кувала, В.Каменчук);

Ще послухайте й пяту: вбіг хлопчина в кімнату… (Безконечні казочки, М.Підгірянка)

– Чиї це слова?

«Щось не пригадую такого. Ось скоро тридцять років мені, а ніякого снігу не бачила.» (Черепаха, «Чи є зима?», О. Буцень)

«А ви почитайте, дядю, це, мабуть цікава казочка!» (Зайчаткко, «Зайчаткова казочка», Ю. Ярмиш)

«Дістань мені черевички, бо лапки мої у воді мерзнуть.» (Лебідь, «Про дівчинку Наталочку і сріблясту Рибку», М. Трублаїні

«Хай собі будуть і Соловей, і Жук,» (Дівчинка, «Соловей і Жук» В.Сухомлинський)

2. Робота з прислів’ями.

Головній думці яких казок відповідають ці прислівя?

Яке частування, таке й дякування.

Берись дружно – не буде сутужно.

3. Огляд виставки малюнків. Презентація. (Назвати казку і автора)

ІV. Фізкультхвилинка

Хоч нелегке шкільне життя, та все ж веселе і цікаве,

Важких багато є тут справ, але ж є й ігри і забави.

Вище руки підійміть, в різні боки розведіть,

У долоні поплещіть…

Вправи на дихання:

– Як квакає жабка?

– Як пищать пташенята?

– Як шипить лебідь?

– Як шумить березовий гай?

– Як капають дощові краплини?

Вправи для розвитку пальців рук

– почергово згинати пальці однієї руки вказівним пальцем другої;

– із силою стиснути пальці обох рук в кулак;

– витягнувши руки, скласти разом долоні, розводити їх у сторони;

– випрямляючи долоні, «здороватись» кожним пальцем.

V. Тестування

1. Автором казки «Лисичка і Журавель» є:

а) Наталя Забіла;

б) Іван Франко.

2. Зайчаткові прочитав казочку:

а) хлопчик;

б) Вовк.

3. Соловей і Жук запитали дівчинку про те:

а) хто з них потрібен людям;

б) хто їй більше подобається.

4. Хто сидить на пеньочку і грає в дудку – джоломію?

а) Наталочка;

б) бузиновий цар.

5. Скільки казочок розповіла Марійка Підгірянка?

а) десять;

б) п’ять.

VІ. Сенкан

Козлята Сорока

Сміливі, розумні, малі Білобока, скрекотуха, плетуха

Відчинили, випустили Вигадує, скрекоче

– Відчиняйте, козенята, я несу – Добридень, сороко – білобоко!

вам молока.

VІІ. Інсценізація казки (за бажанням дітей)

VІІІ. Підсумок уроку

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

2. Аналіз роботи учнів на уроці.

Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconТема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята»
Витягніть перед собою руки долоньками вгору. Уявіть як сонячний промінчик зігріває вашу долоньку, вашу руку та розтікається по всьому...

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconТема уроку: Вступ. Феномен людини. Мета уроку: розкрити основні завдання вивчення курсу «Людина і світ»
Обладнання: підручник Назаренко Н. В. та інші Людина і світ (далі підручник), мультимедійна презентація

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconКонспект уроку з позакласного читання
Мета: допомогти учням проникнути в казковий світ, створений уявою письменниці, зрозуміти проблеми, підняті у творі

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconУрок алгебри у 8 класі. Тема уроку. Квадратні рівняння Мета уроку: формувати уміння розв'язувати квадратні рівняння. Тип уроку: комбінований
Сьогодні ми знову полинемо у світ, де вирази і рівняння мають свою символічну мову, де в задачах відображене людське буття, тобто...

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconТема уроку: Магнітне поле Землі Мета уроку
Мета уроку: сформувати уявлення про магнітне поле Землі, ознайомити учнів з магнітними бурями й магнітними аномаліями, розвивати...

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconКонспект уроку фізичної культури з елементами футболу для учнів 4-го класу. Тема уроку : Чарівний світ футболу. Завдання уроку
Шикування, привітання, рапорт, повідомлення завдань уроку. Техніка безпеки на уроці

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconВалерій франчук: «світ все-таки добрий І прекрасний» Ольга Каленська
Головченко було визнано кращим медійним партнером Галереї «Арка» за підсумками 2012 року. Імідж-центр було відзначено урбаністичним...

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconМайорчикова Вікторія Вікторівна. 2010 рік Творчо-ділова активність школярів на урок
Робота розуму – діяльність уявлення. Казковий світ морфології для учнів 6 – 7 класів

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconЕ. В. Бєлкіної «Дорога милосердя» (1 година на тиждень) № п,п Тема урок
Світ сповнений краси і мудрості. Хто створив цей світ? Хто Митець такої краси і довершеності всесвіту?

Тема: Світ казковий, світ прекрасний. Матеріал до уроку: Н. Забіла «Вовк і козлята» iconТема. «Світ подібний до театру». Стежками життєвої і творчої долі Івана Карпенка-Карого Мета, завдання уроку
Тема. «Світ подібний до театру». Стежками життєвої і творчої долі Івана Карпенка-Карого

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи