Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття icon

Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття



НазваАналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття
Дата конвертації12.05.2013
Розмір66.78 Kb.
ТипДокументи
джерело

ТЕМА: Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття.

МЕТА: Дати уявлення учням про зміст і обсяг понять, родове й видове поняття, їх зв'язок з частинами мови по аналогії; навчити добирати до родового поняття видове і навпаки. Розвивати логічне мислення. Виховувати почуття колективізму, прагнення бути активним.

ОБЛАДНАННЯ: Скринька із завданнями.

^ ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Учитель

Щоб заняття пройшло не марно, Треба сісти рівно й гарно,

І довкола озирнутись,

І сусіду посміхнутись.

А щоб знання здобути,

Треба... уважним бути!

ІІ.^ Актуалізація опорних знан

Технологія «Скринька»

Клас поділяється на групи. Кожна група обирає лідера. Він підходить до скриньки й витягує картку, на якій записані завдання для суперників. Якщо група суперників не зможе дати відповідь на запитання, то на це питання відповідає група, яка його ставила.

    1. Назви спільні ознаки таких понять: м'яч, яблуко, глобус, сонце, лимон.

    2. Який предмет зайвий у цьому ряду: ялинка, трава, огірок, помідор. Чому?

    3. Чи передають наведені слова однакові поняття: товариш, друг? Поясни своє міркування.

    4. Яке поняття описано у такому реченні: «Те, що ми бачимо, пишемо, читаємо це...»?

Переможець визначається за кількістю правильних відповідей.

ІІІ.^ Робота над темою заняття. Ознайомлення зі змістом і обсяго

понять

1. Пояснення вчителя

– Мама купила тобі одяг. Чи можеш ти сказати, що саме вона тобі купила? Мабуть, ні. Та, напевно, в уяві ти не сплутаєш одяг з іграшкою. Поняття одяг — це сукупність предметів, які людина вдягає. Всі предмети одягу об'єднує те, що люди їх одягають. Таких предметів багато. Одяг — це поняття великого обсягу.

2. Колективне обговорення й закріплення знань про обсяг і зміст

понять

Технологія «Мозковий штурм»

Постановка проблеми вчителем.

а) Антонівка — яблуко. Яблуко — фрукт. А фрукт — це рослина, чи так ? (Висловлювання думок дітей.)

— Чи збільшився обсяг думок? Якщо так, то як саме?

б) отруйний гриб, гриб, рослина лісу, мухомор. Яке з наведених понять має найбільший обсяг? Яке з наведених понять має найменший обсяг?

Гра «Поміркуй»

Робота в групах

      1. група. Яке з наведених нижче понять має найбільший обсяг?

Книга, підручник, буквар.

      1. група. Розташуй подані поняття так, щоб обсяг зростав:

а) тварини, ведмідь, дикий звір;

б) одяг, верхній одяг, курточка.

      1. група. Поясни зміст поданих понять, користуючись поняттям більшого обсягу.

^ Троянда — це...;

ластівка — це...;

черевики — це...;

акація — це...;

каша — це....

4 група. Добери поняття з більшим і меншим обсягом, ніж подані.

Зразок: фрукт — яблуко — антонівка.

Автомобіль -

Собака -

Кущ -

Лікар -

Овочі –

3. Презентація думок

а) Виступи представників груп (доповідачів).

б) Підбиття підсумків роботи.

^ IV. Ознайомлення з родовими й видовими поняттями

Технологія «Дерево рішень»

На дошці — зображення дерева. Під деревом напис — родове поняття, а на кроні — видове поняття. На аркушах паперу написи: дуб, сосна, береза, дерева.

Учень пропонує розмістити картки з написами під деревом і на його кроні

Учні обґрунтовують свої думки.



дуб

береза




сосна




Видове поняття




Родове поняття




дерева



^ Робота в групах

Кожній групі пропонується намалювати дерево й виконати таке завдання:

        1. група. Визнач найближче родове поняття для поданого видового поняття і розмісти на дереві.

^ Квадрат, чотирикутник, прямокутник.

        1. група. До видових понять дібрати родове й розмістити на дереві.

Калина, смородина, барбарис.

        1. група. Записати кілька видових понять, що входять до поданого родового

Міста України – …

        1. група . Визнач у групі слів родове й видове поняття і знайди серед них зайве. Розмісти на дереві.

^ Учитель, лікар, космонавт, книга, пекар, професії.

Технологія «Ажурна пилка»

Учитель розділяє клас на три групи. Завдання учні опрацьовують самостійно за допомогою ілюстрацій і теоретичного матеріалу в підручнику. На виконання завдання відводиться певний час.

Кожна група обирає експертну групу. Експерти пояснюють засвоєний матеріал іншим експертам і самі отримують нові знання. Учасники експертних груп повертаються в групи й діляться знаннями, отриманими в експертних групах, з іншими учнями тієї чи іншої групи. Клас об'єднується в загальне коло для підбиття підсумків уроку. Таким чином усі учні оволодівають розумінням принципу поділу понять за групи.

1 група. З'ясувати, які поняття називаються загальними. Самостійно : брати кілька прикладів загальних понять.

Група отримує конверт з малюнками овочів, меблів, транспорту, квітів.

2 група. З'ясувати, які поняття називають конкретними.

Самостійно дібрати кілька прикладів конкретних понять.

Група отримує конверт з малюнками: тюльпан, ромашка, троянда; яблуко, груша, слива; молоток, сокира, викрутка.

3 група. З'ясувати, які поняття називають одиничними.

Самостійно дібрати кілька прикладів одиничних понять.

На аркушах записані такі слова: Сашко, Донецьк, Чорне море, Іван Франко.

Експертна група

Діляться своїми знаннями з іншими експертами й обмінюються конвертами. Повертаються у свою групу і передають знання іншим членам групи.

  1. ^ Узагальнення знань. Тренувальні вправи за зошитом.

Завдання 1. Подумай чи передають наведені слова та словосполучення однакові поняття...

Завдання 2 Знайди на малюнках зайвий предмет, який не входить до даної групи.

  1. Підсумок заняття.

  • Над якою темою ми працювали на уроці?

  • Які поняття ми відносимо до видових, а які — до родових?

  • Чи важко було вам працювати у групі?

  • Чи були труднощі, і як учасники групи їх подолати?



Схожі:

Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconТема. Сумісні та несумісні поняття. Завдання для повторення
Учні повинні знати: що таке поняття, сумісні та несумісні поняття, ознаки поняття, види понять
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття icon1. Загальна частина
Обсяг знань географічної номенклатури, термінів і понять визначається в межах діючої програми чинних підручників
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconУрок 64 Підготувала: Костенко І. О
Тема уроку Зв'язок прикметників з іменниками. Вправи на встановлення прикметників з іменниками
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconПрограма для проведення зовнішнього незалежного оцінювання
Обсяг знань географічної номенклатури, термінів і понять визначається в межах діючої програми чинних підручників
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconПрограма для проведення зовнішнього незалежного оцінювання
Обсяг знань географічної номенклатури, термінів і понять визначається в межах діючої програми чинних підручників
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconТема уроку. Перспектива розвитку цивілізації в новелі Бредбері “Усмішка” Мета уроку: 1 розкрити на прикладі тексту духовне зубожіння суспільства; зміст понять «краса», «мистецтво»
Мета уроку: 1 розкрити на прикладі тексту духовне зубожіння суспільства; зміст понять «краса», «мистецтво», «цивілізація», «духовність»,...
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconПрограма для проведення зовнішнього незалежного оцінювання з географії
Обсяг знань географічної номенклатури, термінів і понять визначається в межах діючої програми чинних підручників
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconТема: «Кліматичні ресурси. Небезпечні погодні явища.» Мета: Продовжити формування загальних понять клімату, погода, «Небезпечні погодні явища»
Мета: Продовжити формування загальних понять клімату, погода, «Небезпечні погодні явища»; систематизувати основні поняття кліматології,...
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconТема. Що таке толерантність і нетерпимість Мета: дати визначення понять «повага», «толерантність»
Мета: дати визначення понять «повага», «толерантність», «нетерпимість»; з'ясувати, як пов'язані між собою повага й гідність; як потрібно...
Аналогія між словами-іменниками. Зміст і обсяг понять. Родове й видове поняття iconТема: Структурна організація тексту. Поняття про ссц
Мета: простежити особливості побудови тексту, дати поняття про ссц як синтаксичну одиницю текстового рівня І проміжну ланку між реченням...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи