Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» icon

Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір»НазваПрограма занять «Моя професія мій життєвий вибір»
Дата конвертації19.05.2013
Розмір333.37 Kb.
ТипПрограма
джерело
Програма занять

«Моя професія – мій життєвий вибір»

Л.М. Дахно – педагог соціальний Проценківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів


Анотація. Профорієнтаційний тренінг «Моя професія – мій життєвий вибір» спрямований на активізацію інтересу учнів до самостійного вибору майбутньої професії на основі індивідуальних властивостей, схильностей, здібностей та вимог до сучасного ринку праці; оволодіння інструментами для свідомого і відповідального вибору професійної діяльності.


^ Пояснювальна записка


Кожний випускник навчального закладу, розмірковуючи над своїм майбутнім, перш за все вирішує, яку професію йому обрати. І в цей особливий період життя підлітків, доречною буде допомога у оволодінні навичками самостійного вибору майбутньої професії.

Загальновідомо, що коли змінюється середовище, в якому живе учень, змінюються його уявлення про себе, свої можливості. У зв’язку з цим актуальними є пошуки точок відліку для самоствердження, самовизначення у майбутньому, збільшення стійкості підлітків у ситуації «мінливості» суспільства, ринку праці.

В сучасних умовах необхідно виховувати конкурентноспроможну особистість, яка б мала не тільки високий інтелектуальний розвиток, а й ще була б психологічно підготовлена до виріїв нашого сьогодення.

З метою допомогти учням зорієнтуватися у світі сучасних професій, здійснити професійне самовизначення з урахуванням психолого-індивідуальних особистісних властивостей розроблений профорієнтаційний тренінг «Твій вибір у світі професій».

Завдання:

1) ознайомити з алгоритмом вибору професії;

2) вдосконалити знання учнів з типами професій;

3) діагностувати здібності і нахили учнів.

В програмі тренінгу використовуються вправи, ігри профорієнтаційного змісту, які дають можливість створити позитивне середовище, в якому учні можуть навчатися новим способам дій і поведінковим реакціям; експериментувати з новими стратегіями у вирішенні проблем; усвідомлено поставитися до вибору майбутньої професійної діяльності.

В основу даного тренінгу покладена формула вибору професії «Хочу – Можу – Треба». Учні поступово проходять ряд вправ, набуваючи практичний досвід використання цієї формули при вирішенні проблеми професійного самовизначення.

В тренінгу враховані вікові можливості учнів, їхній життєвий досвід, емоційність сприйняття вправ, практична діяльність школярів. Це забезпечує зацікавленість учнів навчанням.

Тренінг «^ Моя професія – мій життєвий вибір» розрахований на 6 занять по 1 годині, з періодичністю 1 заняття на тиждень.

Заняття можуть використовуватися як для учнів 9 класів, так і інших категорій учнів, які цікавляться проблемою вибору майбутньої професії. До занять можуть залучатися вчителі та батьки, які можуть бути безпосередньо учасниками групи разом у учнями, або працювати окремою групою.


Очікувані результати:

 • активізація інтересу учнів до самостійного вибору майбутньої професії на основі індивідуальних властивостей, схильностей, здібностей та вимог до сучасного ринку праці; оволодіння інструментами для свідомого і відповідального вибору професійної діяльності у житті.

 • розвиток рівнів усвідомлення учнями «Я-образу» і «Я-образу майбутньої професії»;

 • формування усвідомленого ставлення учнів до дослідження і вирішення проблеми самостійного вибору майбутньої професії: самооцінка індивідуальних можливостей і їхнє співвідношення з вимогами різного типу професійної діяльності на ринку праці;

 • обґрунтований вибір профільних напрямків знань, необхідних для вибору майбутньої професії: самовиховання, само тренінги як професійно важливі якості в процесі навчання; вибір технології і розробка алгоритму професійного самовизначення.Заняття 1

Тема. Знайомство


Мета: інформувати учасників тренінгу з його метою та завданнями; вивчити загальний рівень обізнаності з теми «Професії»


Обладнання: плакат «Дерево очікувань», стікери, маркери

^ ХІД ЗАНЯТТЯ


 1. Знайомство. (5 хв. )

Представтеся, назвіть, що ви вмієте робити найкраще (співати, танцювати, готувати тощо).

 1. Інформування про мету та завдання програми.(5 хв.)

Наші заняття спрямовані на те щоб підготувати вас до самостійного вибору майбутньої професії на основі ваших індивідуальних властивостей, схильностей, здібностей та вимог до сучасного ринку праці.

 1. Обговорення й прийняття основних правил роботи у групі.(5 хв.)

 2. «Дерево очікувань» (5 хв.)

 3. Інформаційне повідомлення (10 хв.)

Сформулювати правила вибору професії дуже просто: необхідно, щоб фах відповідав, схильностям, потенціалу, здібностям людини, щоб він був потрібен суспільству.

«ХОЧУ» - інтереси і нахили, що часто визначають вибір професії. Інтерес – це прагнення до пізнання, бажання ознайомитися з певним предметом, явищем, вивчити його. Обрати професію за інтересами – означає обрати, те що подобається, приваблює. Слід врахувати, що людина може зацікавитися і тими професіями, до яких найменш здібна, наприклад наслідуючи товаришів, вступити до одного закладу за компанію, або ж звернути увагу на модний фах. У такому випадку вибір не може бути правильним.

«МОЖУ» - здібності, індивідуально-психологічні особливості, стан здоров’я. Здібності – сукупність індивідуально-психологічних особливостей людини, які є передумовою успішного виконання певних видів діяльності. Розрізняють спеціальні та загальні здібності. Загальні здібності необхідні для широкого кола занять. До них належать працьовитість, кмітливість, уважність, цілеспрямованість. Спеціальні здібності забезпечують успіх у вузькому колі видів діяльності. До таких, наприклад, належать зорова пам'ять, розуміння людей, добре розвинена чутливість рук тощо. Основними з них є мислення, пам'ять, увага, темперамент, характер тощо.

Обираючи професію слід відповісти не лише на запитання «Чого я хочу» і «Що я можу?», але й «Що потрібно іншим?». Правильний вибір професії - не тільки особиста справа, тому необхідно враховуваии потреби ринку праці.

«ТРЕБА» - потреби ринку праці, тобто професія має бути актуальною.


ХОЧУ – бажання, цілі, інтереси, домагання.

МОЖУ – простір здібностей, талантів, стан здоров’я.

ТРЕБА – запити ринку праці, соціально-економічні проблеми регіону,

розвиток економіки суспільства.


Інструкція: ви маєте на кольорових стікерах написати свої очікування від занять. Потім приклеїти свої очікування в нижню частину плакату «Дерево очікувань»

 1. Бліц-опитування «Дороги, які ми обираємо»(10 хв.)

Що таке професія? (Професія – це рід трудової діяльності)

У чому ж відмінність професії від інших видів діяльності? Що необхідне у першу чергу, щоб отримати професію. (Освіту)

На що ми сподіваємося, коли отримуємо професію? (вона приноситиме нам радість, задоволення, матеріальне забезпечення)

Що таке спеціальність? (Вид заняття в межах однієї професії)

Які спеціальності ви знаєте в професії лікаря та вчителя?

Що таке посада? (Це перелік обов’язків, які покладаються на певну людину і є обов’язковими для виконання)

7. Вправа «Ланцюг професій» (15 хв.)

Зараз ми по колу вибудуємо «ланцюг професій». Я назву першу, наприклад, металург, наступний учасник називає професію, чимось схожу на металурга, наприклад кухар. Наступний називає професію, близьку до кухаря. Важливо, щоб той, хто називає професію, пояснив схожість, наприклад металург і кухар мають справу з вогнем, із високою температурою, з печами.

8. Підведення підсумків зняття. Рефлексія(5 хв.)


Заняття 2

Тема. Я хочу бути


Мета: розвивати навички роботи в групах; ознайомити учасників тренінгу з наслідками невдалого вибору професії; виробити рекомендації по виборі професії.

Обладнання: плакат «Дерево очікувань», стікери, маркери, картки з ситуаціями; листівки «Поради випускникам шкіл»

^ ХІД ЗАНЯТТЯ


  1. Привітання(5 хв.)

  2. Обговорення правил роботи у групі.(10 хв.)

Продемонструйте правила роботи у вигляді скульптури.

  1. «Дерево очікувань» (5 хв.)

  2. Вправа «Ситуація» (15 хв.)

Поділ на групи за принципом «день-ніч». Обговорення ситуацій.

Ситуація 1.

Ми багато сперечалися з подругою, яку професію вибрати. І те начебто не підходить, і це…

Я точно знаю, куди не піду: на вчителя – не хочу псувати нерви; не піду в хімічне виробництво, тому що від роботи з хімічними препаратами можна втрати здоров’я; на фабрику не піду, бо там перетворишся на робота, виконуючи механічну й одноманітну роботу. Я хочу, щоб на моїй роботі не псувалося здоров’я, й було цікаво. Хотілося, щоб вона була пов’язана з тваринами і подорожами.

«Тоді тобі потрібно йти працювати в цирк! – вигукнула подруга й додала, - як на мене – аби лиш отримувати пристойні гроші».

Я потім довго думала. Сумніваюся, чи є в мене талант для цирку. Може подруга мала рацію, і, якщо нема покликання, треба думати про заробіток?

- Які мотиви вибору професії у дівчат?

- Щоб ви порадили дівчині щодо вибору професії?


Ситуація 2

Під час зустрічі випускників між хлопцями відбулася така розмова.

Віра – маленька худенька дівчина. Вона вже фармацевт. Слухати, як вона говорить по свою професію – одне задоволення:

  • Ліки, - говорить вона, - це дуже відповідально. Найменша помилка, і навіть страшно подумати, що може трапитися… Люди ж можуть отруїтися… Я ледве сама не постраждала, так напробувалась…

Вона сипле назвами ліків, рецептами. Хлопці сміються:

  • З тобою неможливо говорити по-людськи, усе латина, і все про ліки.

  • Так це ж моя робота, - усміхається вона.

Серед випускників – ще один майбутній медик – Алла. Вона буде стоматологом.

  • Алло, чому ти пішла в стоматологічний?

  • Марина вирішила, ну і я з нею.

  • І як, подобається?

  • Так, нічого,тільки багато, знаєте, різних непотрібних предметів. Ну, хоча б англійська. Нащо зубному лікареві потрібна англійська мова? А взагалі, я хочу перейти в стоматологічний технікум. Буду техніком.

  • З університету в технікум? Але навіщо?

  • Набридло вчитися, та йми проходили практику в поліклініці, і я довідалася, що технік може заробити більше за лікаря.

  • порівняйте ці два підходи до вибору професії.

  • Яка позиція відповідає вашим особистим переконанням?

5. Вправа «Вдалий і невдалий вибір професії» (10 хв.)

Зараз ми поділимося на дві групи. Перша група має дати відповідь на питання : «Які є наслідки вдалого вибору професії?»

Друга група має вказати наслідки невдалого для вас вибору професії.

Приклади відповідей

Вдалий вибір професії

Невдалий вибір професії

 • Інтерес і зацікавленість у роботі;

 • Моральне задоволення професійною діяльністю;

 • Фізичне та психологічне здоров’я;

 • Удосконалення професійних знань;

 • Кар’єрне зростання;

 • Висока заробітна плата;

 • Авторитет.

 • Втрачає інтерес;

 • Незадоволеність професійною діяльністю;

 • Перенапруження;

 • Пасивна адаптація в колективі;

 • Безробіття;

 • Витрати коштів на здобуття нової професії;

 • Стрес;

 • Неможливість реалізації на ринку праці.

6. Інформаційне повідомлення (10 хв)

Рекомендації по виборі професії

Вибір майбутньої професії нерідко викликає суперечки батьків і дітей. Адже батьки впевнені, що вони краще знають життя, а діти хочуть обирати самостійно, оскільки це їхнє майбутнє.

^ Поради випускникам шкіл

1. Краще визначитися з вибором професії заздалегідь, а не перед дверима приймальної комісії. Тим паче, варто дізнатися якомога більше про майбутню професію. Не полінуйтеся та попросіть знайомих чи родичів, які працюють за фахом, про який ви мрієте, розповісти або показати, що саме і як вони роблять. Відвідайте дні відкритих дверей навчальних закладів.

2. При виборі майбутньої професії не орієнтуйтеся лише на її престижність. Юристи, банкіри економісти, фінансисти дійсно залишаються лідерами серед престижних професій, але ринок праці ними вже давно переповнений. Тож, з позиції перспективи, ви можете залишитись з гарним дипломом, але без роботи.

3. Не думайте, що ті люди, які отримали престижну професію, але нині сидять без роботи, просто невдахи, а з вами буде по іншому. З кожним роком роботодавці стають все більш вибагливими і на ринку праці виживе лише той, хто крім звичайного вузівського диплому має ще безліч умінь і знань.

4. Не відвертайтеся від «непрестижних» професій, дотримуючись стереотипу про них, як про «чорну» і низькооплачувану роботу. Представники робітничих професій сьогодні на вагу золота. Відповідно й заробітна плата у гарних фахівців у цій сфері іноді навіть вища, ніж у деяких «престижних» спеціалістів.

5. Продивляйтеся оголошення роботодавців та зверніться за рекомендаціями до спеціалістів центрів зайнятості. Вам допоможуть зрозуміти, чи потрібна на ринку праці професія, яку ви обрали.

6. Якщо ви взагалі не уявляєте, яку професію обрати, зверніться до фахівців центру зайнятості, які допоможуть вам визначитися з вибором, враховуючи ваші потреби і здібності.

7. Візьміть участь у профорієнтаційних заходах, що проводить служба зайнятості для учнівської молоді (ярмарок професій, марафон робітничих професій, ярмарок кар'єри тощо).

7. Підведення підсумків заняття. Рефлексія (5 хвилин)


Заняття 3

Тема. Я можу


Мета: ознайомити учасників тренінгу з типами професій; провести діагностику за методикою ДДО; співвіднести отримані результати з типами професій.

Обладнання: плакат «Дерево очікувань», стікери, маркери, папір А4, діагностична картка до методики ДДО, ножиці


   1. Привітання(5 хв.)

   2. Обговорення правил роботи у групі.(5 хв.)

   3. «Дерево очікувань» (5 хв.)

4. Вправа «Моя зірка» (15 хв.)

Роздайте всім учасникам аркуші паперу формату А4 і запропонуйте кожному намалювати зірку з п’ятьма вершинами. Малюнок виріжте. У центрі зірки напишіть своє ім’я, а на кожній вершині – «Ти - …»

На наступному етапі учасники передають зірку по колу за годинниковою стрілкою. Той, кому передали зірку, має продовжити одне речення «Ти - …», яке написано на вершині і дописати – одним чи двома словами, що позитивного він міг би сказати про цю людину. Далі зірку передають наступному учаснику по колу.

Коли всі п’ять вершин будуть заповнені, тобто зірка пройде через п’ятьох учасників, вона повертається до господаря. Учасники по черзі мають озвучити, що саме написано на їхніх зірках.

Обговорення

- Якими були ваші враження, коли ви читали те, що було написано на ваших зірках?

- Чи дізналися ви щось про себе нового і що саме?

- Як ви думаєте, чи потрібні будуть написані вам риси характеру, здібності, вміння для обраної вами професії? Чому?

5. Повідомлення «Світ професій»(10 хв.)

У світі налічується величезна кількість професій, понад 40 000. Одні виникають інші зникають з нашого суспільства. Усі професії об’єднують у 5 груп – типів. Головною ознакою класифікації обрано предмет праці.

І тип: «ЛЮДИНА-ПРИРОДА»

До професій типу «Людина – природа» відносяться професії, пов'язані з:

 1. вивченням живої і неживої природи (мікробіолог, агрохімік, геолог);

 2. доглядом за рослинами і тваринами (лісник, овочівник, зоотехнік);

 3. профілактикою і лікуванням захворювань рослин і тварин (ветеринар).

Професії цього типу висувають вимоги до таких рис працівника, як:

  • спостережливість;

  • здатність орієнтуватися в умовах непередбаченості і відстрочення результатів;

  • здатність змінювати мету залежно від умов;

  • витримка і терпіння в умовах недостатнього комфорту.

Професії типу «Людина - природа»


Агроном

Гідромеліоратор

Флорист

Ветеринар

Плодоовочевнік

Лісник

Бджоляр

Мікробіолог

Геодезист

Геолог

Фермер

Гідролог

Біолог

Садівник

Зоотехнік

Агрохімік

Рибовод

Інженер паркового господарства

ІІ тип: «ЛЮДИНА-ЗНАКОВА СИСТЕМА»

Умовно роботу із знаковими системами можна розділити на декілька груп:

 1. ^ Робота із словами, текстами, книгами (коректор, юрист, лінгвіст), пов'язана з найбільш розвиненою і загальною знаковою системою — мовою. Вона викликає значне навантаження зору і слуху, оскільки доводиться напружено і тривало працювати з друкарськими і рукописними засобами. Якщо вам приносить задоволення робити записи, систематизувати і зберігати їх, то має сенс ближче познайомитися з даною групою професій..

 2. ^ Робота з числами, формулами, знаками (фізик, бухгалтер, фармацевт). Люди даних професій переносять світ реального виробництва в світ чисел, додають всьому кількісну міру або займаються науковими дослідженнями в області хімії і фізики, намагаючись через дослідження отримати нову інформацію про навколишній нас світ. Необхідні такі якості, як терпіння, акуратність, організованість, схильність до виконання рутинних операцій і в той же час уміння ухвалювати нестандартні рішення. Якщо вам цікаві математика, фізика, хімія, креслення, то ця інформація для вас.
 1. ^ Робота із зображеннями, схемами, картами (диспетчер, картограф). Це професії, пов'язані з складанням або використанням географічних карт, роботою з іншими схематично зображеними предметами (графіки, креслення). Тут потрібне уміння перевести умовні знаки в образи реальних предметів і навпаки. Необхідні спостережливість, увага до самих незначних змін. Якщо вам подобаються такі предмети, як геометрія, географія, креслення, трудове навчання, ви займаєтеся конструюванням по схемах і кресленнях, то подальша інформація для вас.
 1. ^ Робота з комп'ютерами, інформаційними системами, в мережі Інтернет (оператор ПК, програміст). Круг професій, для яких необхідне знання комп'ютера, постійно розширюється. Проте ми зосередимося на професіях, де робота з комп'ютером і інформаційними системами є основою складовою. Якщо вам цікаво на уроках математики і інформатики і ви знаєте, що комп'ютер — це не тільки пристрій для ігор, а ще у вас є досвід роботи в Інтернеті, то ці професії вас можуть зацікавити.

Професії цього типу висувають вимоги до таких рис працівника, як:

 • здібність до абстрактного мислення;

 • здатність оперувати числами;

 • тривала і стійка концентрація уваги;

 • терпіння, уміння з цікавістю працювати з цифрами, формулами, хімічними символами, схемами.


Професії типу «Людина – знакова система»


Коректор

Бібліограф

Оператор зв'язку

Маркшейдер

Економіст

Круп'є

Листоноша

Топограф

Юрист

Діловод

Бухгалтер

Фармацевт

Програміст

Перекладач

Диспетчер

Кресляр

Телеграфіст

Фізик

Маркетолог

Лінгвіст

Оператор комп'ютерного наборуІІІ тип «ЛЮДИНА-ЛЮДИНА»

До професій типу «Людина-людина» відносяться професії, пов’язані з:

 1. з навчанням, вихованням, організацією дитячих колективів, керування виробництвом, керівництвом колективами.

 2. побутовим і торгівельним обслуговуванням

Учитель

Лікар

Міліціонер

Адвокат

Офіціант

Стюардеса

Екскурсовод

Адміністратор

Кореспондент

Продавець

Тренер

Менеджер


ІV тип «ЛЮДИНА-ТЕХНІКА»

До професій типу «Людина-техніка» відносяться професії, пов'язані з:

 1. Винаходом, монтажем, комплектацією і наладкою технічних засобів (монтажник, зварювач, інженер-конструктор);

 2. Експлуатацією технічних засобів (водій, оператор котельної, кранівник, токар, шваля);

 3. Ремонтом техніки (слюсар-ремонтник, механік, електромонтер по ремонту устаткування).

Професії цього типу висувають вимоги до таких рис працівника, як:

  • високий рівень розвитку наочно-образного мислення;

  • високий рівень розвитку просторової уяви;

  • високий рівень технічного мислення і кмітливості;

  • спритні і точні рухи;

  • сенсомоторна координація (координація рухів);

  • добре розвинені особливості уваги;

Професії типу «Людина-техніка»


Бетоняр

Слюсар

Пресувальник

Закрійник

Тесляр

Слюсар-інструментальник

Арматурник

Машиніст крана

Слюсар-сантехнік

Формувальник

Водій

Фрезерувальник

Коваль

Електромонтер

Монтажник

Токар

Столяр

Електрогазозварник

Тракторист-машиніст

Інженер-конструктор

Пожежник


^ V тип: «ЛЮДИНА-ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ»

До професій типу «Людина – художній образ» відносяться професії, пов'язані з:

 1. створенням, проектуванням, моделюванням художніх виробів (художник, модельєр, композитор);

 2. відтворення, виготовлення різних виробів по ескізу, зразку (ювелір, актор, закрійник, флорист, декоратор).


Професії цього типу висувають вимоги до таких рис працівника як:

  • розвинений художній смак;

  • високі естетичні відчуття;

  • багата і яскрава уява;

  • образна пам'ять;

  • образне мислення;

  • естетичні відчуття.

Професії типу

«Людина – художній образ»


Декоратор

Живописець

Скульптор

Ювелір

Дизайнер одягу, інтер'єру

Перукар

Гравер

Фотограф

Кухар

Музікант

Кондитер

Флорист

Письменник

Композитор

Художник

Актор

Архітектор

Мистецтвознавець6. Діагностика (15 хв.)

Диференційовано-діагностичний питальник інтересів (ДДП — за Клімовим Е. А.)

Інструкція. Уявіть собі, що ви маєте можливість вибрати одну роботу (із двох можливих). Чому б ви надали перевагу? Вибраний варіант відмітьте знаком «+», а відкинутий — знаком «-».

1а. Доглядати за тваринами.

2а. Допомагати хворим людям, лікувати їх.

За. Стежити за якістю виготовлення книжкових ілюстрацій, плакатів.

4а. Обробляти матеріали (дерево, тканину, метал, пластмасу).

5а. Обговорювати науково-популярні книги, статті.

6а. Вирощувати молодняк (тварин).

7а. Копіювати малюнки, зображення (або настроювати музичні інструменти).

8а. Повідомляти, людям потрібні їм відомості (в довідковому бюро, на екскурсії).

9а. Ремонтувати речі, вироби, - одяг, техніку.

10а. Лікувати тварин.

11а. Виводити нові сорти рослин.

12а. Розв'язувати суперечки, сварки між людьми, переконувати, роз'яснювати, заохочувати.

13а. Спостерігати, вивчати роботу гуртків, художньої самодіяльності.

14а. Обслуговувати, налагоджувати медприлади, апарати.

15а. Складати точні описи, звіти про спостереження явищ і подій.

16а. Робити лабораторні аналізи в лікарні.

17а. Фарбувати або розмальовувати стіни, поверхні виробів.

18а. Організовувати екскурсії, культпоходи в театри, музеї.

19а. Виготовляти деталі по кресленнях, вироби, машини, одяг.

20а. Проводити боротьбу з хворобами рослин, зі шкідниками лісів, садів.

1б. Обслуговувати машини, прилади.

2 б. Складати таблиці, схеми, графіки, програми обчислювальних машин.

3 б. Слідкувати за станом, розвитком рослин.

4 б. Рекламувати, продавати матеріали.

5 б. Обговорювати художні книги, п'єси, концерти.

6 б. Тренувати товаришів (або молодших) у виконанні яких-небудь дій.

7 б. Керувати яким-небудь вантажним засобом (підйомним або транспортним).

8 б. Художньо оформляти виставки, вітрини (або брати участь у підготовці п'єс, концертів).

9 б. Шукати і виправляти помилки в текстах, таблицях.

10б. Виконувати обчислення, розрахунки.

11б. Конструювати, проектувати нові види промислових виробів, машин, будівель.

12 б. Розбиратися в кресленнях, схемах (перевіряти, уточнювати їх).

13 б. Спостерігати, вивчати життя мікробів.

14б. Надавати людям меддопомогу при пораненнях, опіках, ударах.

15б. Художньо описувати, зображати події (побачені або уявлені).

16б. Приймати, оглядати хворих, говорити з ними, призначати лікування.

17б. Здійснювати монтаж споруд, машин, пристроїв.

18б. Грати на сцені, брати участь в концертах.

19б. Креслити, копіювати креслення, карти.

20б. Працювати на клавішних машинах (друкарській, телетайп).

Таблиця-ключ до ДДП

людина-природа

людина –

Техніка

Людина-людина

людина-знакова система

людина-художній образ10а

10б11а

11б

12а

12б

13а

13б

14а

14б

15а

15б

16а

17б

16б

19б

17а

20а

19а

18а

20б

18б

При отриманні відповідей на всі питання підрахуйте кількість проставлених плюсів у кожному із п'яти вертикальних стовпчиків, а внизу виведіть суму, яка й буде показником ступеня вираження нахилу до певного типу професій.

 1. Підведення підсумків заняття (5 хв.)


Заняття 4

Тема. Вибір професії


Мета: формувати уявлення учнів про важливість вибору професії; розробити алгоритм вибору професії та рекомендації для випускників.

Обладнання: плакат «Дерево очікувань», стікери, маркери, 4 не прозорі пакети, яблуко, цибулина, пляшечка з водою

^ ХІД ЗАНЯТТЯ

    1. Привітання(5 хв.)

    2. Обговорення правил роботи у групі.(5 хв.)

    3. «Дерево очікувань» (5 хв.)

    4. Гра «Зіпсований телефон»(3 хвилини)

Мета: активізувати увагу, розвинути навички активного слухання.

Учасники утворюють ланцюжок. Педагог-тренер каже на вухо найближчому учаснику речення з 5 слів (наприклад: «Тема сьогоднішнього заняття дуже цікава») учасник має передати речення (як почув і зрозумів) наступному і так далі..

5. Вступ (2 хв.)

Ми розглянули уже дві умови правильного вибору професії: «хочу», «можу», але є ще й третя умова – «треба». Саме про «треба» ми і поговоримо на нашому занятті. «Треба» - потреби ринку праці в кадрах. Щоб зробити правильний вибір, потрібно обов’язково знати про актуальні професії на ринку праці.

6. Вправа «Най-най…» (5 хв.)

Зараз я вам запропоную деякі незвичайні характеристики професій, а ви назвете, які, на вашу думку, найбільше відповідають поданій характеристиці.

Наприклад:

Найсолодша професія –

Найсмішніша професія –

Найзеленіша професія –

Найгрошовитіша професія –

Най балакучіша професія –

7. Вправа «Пакет»(10 хв.)

Мета:вчити учнів правильно приймати рішення, враховувати всі «за» і «проти».

Трьом учасникам пропонують вибрати по одному з чотирьох пакетів. У першому пакеті – яблуко, у другому – цибулина, у третьому – пляшка з водою, четвертий порожній. Ніхто з дітей не знає, що в пакетах. Спостерігачі можуть давати поради на рахунок вибору. Коли діти зроблять свій вибір починається обговорення:

  • Чому ви вибрали цей пакет?

  • Чого вам бракувало, щоб прийняти рішення?

  • Що ви відчули, коли відкрили пакет?

  • Яві були наслідки і чи були вони приємними для вас?

Після обговорення зробіть висновок, що для прийняття рішення потрібно мати достатню кількість інформації, а у часники її не мали. Тому що вони робили свій вибір, керуючись тільки інтуїцією та порадами інших. А це привело і до розчарувань. Слід наголосити на тому, що для прийняття правильного рішення потрібна достатня кількість інформації. Тому, обираючи професію, потрібно мати інформацію не тільки про «хочу», «можу», а й володіти про інформацією про «треба», про потреби ринку праці. Якщо враховувати тільки «хочу» і «можу», можна обрати професію, яка не дасть реалізувати себе.

8. Мозковий штурм «Порадь мені, як обрати професію»(10 хв.)

Мета: узагальнити знання дітей, перевірити рівень знань, дати їм самим уже частково шляхи вибору професії, зробити цей процес продуманим і послідовним .

Учнів об’єднують у дві групи, їм пропонують скласти порадник «Як правильно обрати професію?». Діти роблять записи, потім презентують їх.

А зараз ми познайомимося з порадами, які дають фахівці.

Обговорення

  • Що спільного у порадах фахівців і нашій пам’ятці?

  • А що дізналися нового?

Таким чином, ми розглянули три умови, які обумовлюють і обґрунтовують вибір професії. Вони взаємно пов’язані, і врахування одних без інших не гарантує успішного вибору професії.

9. Профорієнтаційна гра «Вгадай професію» (10 хв.)

Клас поділяється на дві команди. Перша команда загадує професію і потім за до­помогою іменників та прикметників характеризує її. Друга команда відгадує.

По­тім учні міняються ролями. Перемагає той, хто вгадає задуману професію.

Педагог наголошує на тому, що вони намагаються вгадати професію, аналізуючи певні її ознаки, тобто класифікує отримані відомості. І це вам допомагає виконати завдання. Так само ми теж познайомимось із загальноприйнятою класифікацією професій, яку розробили вчені. У світі існує понад 40 тисяч професій. У такому різноманітті складно орієнтуватись. Тому вчені умовно об'єднали усі професії у п'ять груп-типів. Головною у класифікації був обраний предмет праці. Тобто та робота на яку фахівець витрачає фізичні та інтелектуальні зусилля.

10. Підведення підсумків заняття. Рефлексія. (5 хв)


Заняття 5

Тема. Гендер і професія


Мета: визначити гендерні стереотипи, які зустрічаються у світі професій; розвивати навички роботи в групах.

Обладнання: плакат «Дерево очікувань», стікери, маркери, аркуші паперу, вирізки з газет

^ ХІД ЗАНЯТТЯ 1. Привітання(10 хв.)

Усі учасники тренінгового заняття сідають у коло, кожен по черзі звертається до свого сусіда: «У майбутньому я бачу тебе…». Наприклад, «У майбутньому я бачу тебе перукарем». Після цього кожен учасник говорить про себе: «У майбутньому я бачу себе…». Наприклад, «У майбутньому я бачу себе інженером».


^ Запитання для обговорення

Чи співпадало ваше бачення себе у майбутньому з думкою оточуючих вас людей?

Чому так сталося?

Можливо інші бачать у вас те, про що ви самі боїтеся думати?

На які висновки наштовхнуло вас виконання цієї вправи?

 1. Обговорення правил роботи у групі.(5 хв.)

 2. «Дерево очікувань» (5 хв.)

4. Інформаційне повідомлення(5 хв.)

Сьогодні ми з вами будемо говорити про профорієнтацію через призму гендерних проблем, тобто розглянемо, які професії краще обирати юнакам, а які - дівчатам, щоб уникнути дискримінації на ринку праці.

Гендер – це наша соціальна стать, яка визначає поведінку людини в суспільстві. Відповідно до загальноприйнятих правил і норм соціуму існують визначені моделі, або ж гендерні ролі для чоловіків і жінок, які стосуються різних сфер життя.

Для жінки природнішою є сімейна сфера: через сім’ю, виховання дітей, турботу про рідних, домашнє господарство вона реалізовує себе, а робота, кар’єра (як вважається)- це суто чоловіча справа. Згідно з теорією гендеру , таке становище, а саме розподілу та обмеження сфер діяльності, призводить до соціальної нерівності чоловіків і жінок. Будь-яка нерівність - класова, расова, етнічна, гендерна – є дискримінацією.

Гендерна дискримінація – обмеження прав особи за статевою ознакою.

Наші погляди, переконання формуються під впливом соціальних стереотипів, які міцно вкоренилися у свідомості й передають ся з покоління в покоління.

Хто може сказати, що таке стереотип?

Стереотип – це стійкий, спрощений образ, інколи навіть помилковий. Узагалі, це поняття взято з типографії, де стереотип - друкарська форма, кліше. У широкому розумінні, стереотип –це негативне явище, так собі «шори», що заважають баченню соціальної реальності й адекватному порозумінню людей.

Існують гендерні стереотипи і на ринку праці. Гендерні стереотипи – погляди на роль чоловіка і жінки у професійній сфері та їхнє місце в соціальній ієрархії. І ті, хто працює, і ті, хто шукає роботу, роботодавці – усі перебувають під впливом стереотипів.

5. Вправа «Вирізки з газет» (15 хв).

Учні мали домашнє завдання: дібрати оголошення з газет щодо працевлаштування. Дайте можливість школярам ознайомитися з усіма матеріалами.

^ Запитання для обговорення

Кого запрошують на роботу найбільше?

Які якості потрібні для працевлаштування?

Які професії є найбільш затребуваними?

^ У кого більше шансів працевлаштуватися – у чоловіків чи у жінок? Чому ?

6.Гра-руханка «Град»(3 хв.)

Мета: активізувати увагу учасників

Учасники стають у коло. Педагог-тренер пропонує їм пригадати, як іде дощ, а за ним - град, і почати разом з ним повільно тупотіть ногами. Потім в зворотному порядку.


7. Вправа «Чоловічі та жіночі професії» (10 хв.)

Давайте поділимося на дві групи. Кожна група отримує ватман та маркери.

Завдання для першої групи: «Подумайте та запишіть професії, які ви вважаєте «чоловічими».

Завдання для другої групи: «Запишіть професії, які ви вважаєте «жіночими»

 1. Підведення підсумків заняття (7 хв.)


Заняття 6

Тема. Праця за кордоном

Мета: вивчити причини виїзду громадян України за кордон; ознайомити з міфами та реаліями торгівлі людьми за кордоном.

Обладнання: плакат «Дерево очікувань», стікери, маркери, аркуші паперу А4

^ ХІД ЗАНЯТТЯ     1. Привітання(5 хв.)

     2. Обговорення правил роботи у групі.(5 хв.)

     3. «Дерево очікувань» (5 хв.)

4. Мозковий штурм (5 хв.)

З якою метою люди їдуть за кордон?

Можливі варіанти відповідей:

 • Навчатися;

 • В гості;

 • Працювати;

 • Лікуватися;

 • Одружуватися;

 • На екскурсії.

  1. Дебати «Суперечка експертів» (15 хв.)

Група ділиться на дві підгрупи. Оголошується тема «Працевлаштування за кордоном: за і проти».

5 хв. – групи працюють над виробленням власної позиції.

5 хв. – представлення результатів

5 хв. – обговорення кожної точки зору.

^ Можливі варіанти:

Переваги: Недоліки:

- Високий рівень життя; - зневажливе ставлення до емігрантів;

- гарні побутові умови ; - важко пристосуватися до культури;

- можливість отримати гарну роботу; - проблеми з візами і поїздками додому

- можливість гарно відпочити; - необхідність отримати дозвіл на проживання

6. Інформаційне повідомлення «Сучасна ситуація щодо торгівлі людьми» (5 хв.)

Здається досить дивним, що сьогодні, в ХХІ столітті, ми змушені говорити про торгівлю людьми не в історичному контексті, а в реальному часі. На превеликий жаль, і зараз, мільйони людей у світі перебувають у рабстві. Звичайно, «нові раби» не носять кайданів, їх не пропонують відкрито на ринках, як то було у прадавні часи, на них ніхто не має легальних прав, тому що у всіх країнах рабство заборонено. Тим не менш, люди перетворюються на «товар», який можна продавати і купувати, використовувати як завгодно, а потім викидати як непотріб. Тому торгівля людьми вважається сучасною формою рабства, і розглядається на міжнародному рівні як злочин, що карається законом.

Світова спільнота намагається боротися з цим явищем, але не зважаючи на увагу міжнародних організацій до зазначеної проблеми, торгівля людьми останніми роками набула надзвичайного поширення.

Офіційна статистика не дає чіткого уявлення про масштаби цього явища і точну кількість жертв, оскільки торгівля людьми є злочином, який досить складно від слідкувати тому, що злочинці використовують безліч форм і методів; крім того, більшість постраждалих не звертається по допомогу через страх покарання, осуд або просто не мають можливості це зробити. Тому до офіційних зведень потрапляє лине один з сотень таких випадків.

Так, наприклад, за даними Держдепартаменту США, щороку в рабство потрапляють 600-800 тис. осіб. За оцінками Центру безпеки людини, цей показник значно більший і дорівнює 4 млн. Згідно з дослідженнями Міжнародної Організації Праці, близько 12,3 млн. людей у світі займаються примусовою працею, в т.ч. 2.4 мільйони – в результаті торгівлі людьми.

Торгують і жінками, і чоловіками. І дітьми, але в переважній більшості випадків в якості «товару» виступають жінки. Приблизно в одному випадку з п’яти жертвами работоргівців стають діти. За даними ЮНІСЕФ, жертвами торгівців людьми щороку стають 1,2 млн. дітей. Їх вивозять в інші країни або регіони з метою всиновлення, випрошування милостині, використання у важкій нелегальній праці або для роботи у сфері секс-послуг, порнобізнесі тощо. Спектр роботи стає все більшим. Людей експлуатують у домашньому господарстві і виробництві, торгівці переходять до вербування у сільську місцевість, поширюється внутрішня торгівля та змінюються шляхи вивезення.

Торгівля людьми розвивається надзвичайно стрімкими темпами. Прибутки від неї сягають астрономічних розмірів і щорічно приносять кримінальним угрупуванням мільярди доларів. Це третій за розмахом кримінальний бізнес у світи після торгівлі зброєю і наркотиками.

Торгівля людьми не визнає держаних кордонів, не робить різниці між багатими і бідними державами. За даними ООН, людей продають у рабство в 127 країнах світу. В 11 держав відмічених «дуже високий» рівень активності викрадачів людей, серед них – Росія, Україна, Білорусь, Молдова і Литва.

Щороку в Україні, Білорусії, Болгарії, Молдові, Румунії до тенет работоргівців потрапляє близько 225 тис. людей. При цьому Україна є лідером Східної Європи за кількістю постраждалих.

Україна виступає одночасно і як країна призначення (в основному, з країн СНД і Азії), і як країна походження і транзиту (до Західної Європи, Японії, США, Австралії, Ізраїлю й ін.).


7. Вправа «Торгівля людьми: міфи та стереотипи» (10 хв.)


Кожен учасник тренінгу отримує по три картки: «Згоден», «Не згоден» (або три картки зеленого, червоного, кольору відповідно). На екран виводиться по одному міфу стосовно торгівлі людьми, а учасники відповідно до свого ставлення мають підняти картку та пояснити свою позицію (за бажанням).

Відносно торгівлі людьми існує багато стереотипних суджень. Стереотипи взагалі дуже розповсюджені в суспільстві. Вони виникають в результаті схильності людей до спрощеного мислення та виступають як умовні «ярлики», що наклеюються на людей та явища. Через те, що стереотипи дають хибне уявлення, яке не зовсім відповідає дійсності, їх часто називають міфами.


Деякі поширені міфи стосовно торгівлі людьми:


1. Зі мною такого не станеться.

Так зазвичай вважають благополучні люди, які мають вищу освіту, гарну роботу, достаток. Але факти переконують, що від ризику потрапити у ситуацію торгівлі людьми ніхто не застрахований. До того ж сучасні работоргівці стали значно винахідливішими і почали використовувати більш витончені методи вербування.

Так зазвичай кажуть студенти, до яких приходять з лекціями фахівці громадських організацій з протидії торгівлі людьми. Більшість з них не усвідомлює того, що саме молоді люди від 18 до 25 років становлять групу ризику, адже саме вони - майбутні випускники коледжів і університетів невдовзі зіткнуться з проблемою працевлаштування, чіпляючись за будь-яку можливість заробити гроші.


^ 2. Торгівля людьми – це торгівля виключно лише молодими жінками, яких використовують виключно у сексуальній сфері.

Існує думка, що жертвами торгівців людьми, як правило стають дівчата та молоді жінки. Але багато прикладів свідчать про те, що у ситуацію торгівлі людьми можуть потрапити чоловіки, діти і навіть люди похилого віку. Використовувати їх можуть у різних сферах: на виробництві, у сільському господарстві й т. ін.

Чоловіки становлять приблизно 24%, від кількості осіб, що потрапляють в рабство - це досить великий показник, адже чоловіки менш схильні шукати допомоги, ніж жінки: вони вважають себе сильними і здатними захистити себе, тому пункт перший «зі мною такого не станеться» стосується їх у першу чергу .


^ 3. Тільки малоосвічені, наївні люди можуть стати жертвами торгівлі людьми.

Більшість постраждалих, що звернулися по допомогу, закінчили технікуми, коледжі, інститути. Тож говорити про низький рівень освіти не можна. Крім того, чимало людей отримують пропозицію з працевлаштування від тих, кому довіряють.


^ 4. Друзі та родичі не можуть бути замішаними у торгівлю людьми.

Друзі, родичі, знайомі – це ті, кому довіряють найбільше. Останнім часом сформовано нову стратегію вербування, коли людину, що працювала деякий час на експлуататора, відпускають за умови, що замість себе вона приведе двох-трьох інших «працівників». Залякані жертви повертаються додому і проводять своєрідну рекламну кампанію серед своїх друзів та далеких родичів. По статистиці, 17% постраждалих були продані в рабство своїми же друзями, партнерами чи колегами.


^ 5. Довести вину і покарати торгівців людьми неможливо.

Торгівля людьми - це кримінальний злочин, що в Україні, як і у багатьох країнах світу, карається ув'язненням від 5 до 15 років із конфіскацією майна. А у деяких державах, наприклад США та Канаді, - довічним ув'язненням.

За 2008 рік було порушено 322 кримінальні справи і винесено 83 вироки за статтею 149 «Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини» Кримінального кодексу України.


^ Запитання для обговорення:

- Чи змінилась у когось думка після виконання цієї вправи?

- Чим шкідливе існування таких міфів та стереотипів?


8. Вправа «Телеграма» (10 хв.)

Кожен учень повинен написати свої враження від занять(використати не більше 10 слів)


Список використаної літератури

 1. Абетка соціального педагога / укладач В.В. Волканова. – Х.: Вид. група «Основа», 2012. – 235 с.

 2. Інна М’якота «Обери професію до душі»// Психолог. – № 44. – 2010. - С.15-18

 3. КапітановаО., Бурцева Е. Вибери свій шлях до успіху /Шкільний психолог. – 2006. - №15

 4. Климов Е.А. Как выбрать профессию: кн. для учащихся. – М.: Просвещение, 1990

 5. Кльоц Л. Довідник професій / Л. Кльоц //Психолог-вкладка, 2008. - № 41-42 . – С. 49

 6. Людмила Пляшник Робота соціального педагога із профорієнтації учнів // Соціальний педагог. - № 1. – 2010. - с. 50-53

 7. Методика и технологии работы социального педагога: Учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений / Б. Н. Алмазов, М. А. Беляева, Н. Н. Бессонова и др.; Под ред. М. А. Галагузовой, Л. В. Мардахаева. — М.: Издательский центр «Академия», 2002. — 192 с.

 8. Наталія Демянчук «Хочу» + «Можу» + «Треба» = «Правильний вибір професії»// Психолог.- № 25-27. – 2009. – С. 54-64

 9. Наталія Світлична майбутня професія // Психолог-вкладка. - 2008. - № 41-42 . – С. 49

 10. Оксана Мельниченко Ким бути? // Психолог-вкладка. - 2008. - № 41-42 . – С. 49

 11. О.П. Поліщук Професійний вибір. Класифікація професій // Класному керівнику. Усе для роботи. - № 3. – 2012. – С. 9 -10

 12. Прояви турботу і обачливість: Навч.-метод. посіб. / О.А. Голоцван, Б.М. Ворник. – К.: Наш час, 2007. – С. 221-224

 13. Ровенна Рагимова Гендер і професія // Психолог. - № 39. – 2010. – С. 23-26

 14. Тетяна Колодійчук Профорієнтаційні ігри // Соціальний педагог. - № 11. - 2010. - с. 46-48

 15. Тетяна Кузьміна Усвідомлений вибір професії як запорука життєвого успіху // Психолог. - № 2.- 2009. – С. 14-17

 16. С.В. Решетіло Світ професій і твій вибір//Класний керівник. - № 12. – 2010. – С. 33-34

 17. http://bestlessons.at.ua

 18. http://kariera.in.ua

 19. http://teacherjournal.com.ua

 20. http://www.repetitor.ua/

 21. http://www.dcz.gov.ua/

Схожі:

Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconМій життєвий вибір- бути людиною на землі. Монолог Дон Кихота
Кот в мешке! В этом конкурсе вам нужно будет отгадать кто скрывается за маской. Начинаем!
Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconМій життєвий вибір бути людиною на землі Мета
Допомагати нам в роботі сьогодні будуть учениці 11 класу Плюшко Ганна та Судіна Кароліна. Працювати ми будемо в группах і для зручності...
Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconТ — т,,,,.,„„„„■ вщщщщ
Мій гарний хлопчику, Мій жвавий горобчику! Мій добрий та світлий, Сильний і привітний! Мій міцний дубок, Великий розумничок! Мій...
Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» icon10018 Моя майбутня професія

Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconНа другому легкоатлетичному кросі "Мій вибір – здоров'я" визначили й нагородили переможців

Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconПрограма розрахована на такі групи вчителів
Програма занять із вчителями для підвищення їх рівня використання комп’ютерної техніки та технологій «Комп’ютерний лік без»
Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconВіра у всеперемагаючу силу кохання що є найважливішим у житті? Кохання?
Що є найважливішим у житті? Кохання? Успішність? Кар’єрні досягнення? «Зірковий» статус? У кожного своє бачення, відповідь, життєвий...
Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconЯкщо вибір, то на все життя
Дитячі захоплення можуть змінюватись. Випадково і невипадково, під впливом обставин, друзів, родичів, моди. Зрештою причин багато,...
Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconПрограма курсів підготовки до сертифікаційного іспиту Z081 "Oracle Certified Professional, JavaSE6 Programmer"
Обсяг одного тижня – 16 ауд годин (понеділок…четвер по 2 пари), заняття через тиждень (тиждень аудиторних занять, тиждень самостійних...
Програма занять «Моя професія мій життєвий вибір» iconПрограма спецкурсу Ірина Самукова, заст дир з Нвр ліцею «Вибір» м. Запоріжжя
Метою курсу «Самоорганізація особистості» (далі со) є створення індивідуальної траєкторії розвитку
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи