Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета icon

Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета



НазваРозробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета
Дата конвертації19.05.2013
Розмір62.56 Kb.
ТипДокументи
джерело

Розробка уроку з української літератури для 5 класу


Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської

ЗОШ І – ІІІ ступенів № 8 м. Красноармійська

Тема: Л. Глібов – відомий український поет і байкар. Акровірш.

Мета: ознайомити учнів з віршованими загадками Леоніда Глібова; розвивати кмітливість, розумові здібності, пам’ять, творчу уяву, навики розгляду й коментування особливостей художніх засобів мови; сприяти вихованню оптимістичного погляду на життя, почуття гумору; естетичного ставлення до природи.

Обладнання: підручник, фото Глібова, виставка книжок з творами Л. Глібова, малюнки учнів.

^ Методи роботи: творчі групи - літературознавці, декламатори, рольова гра «Я Глібов», «Мікрофон».

Міжпредметні зв’язки: українська мова, історія, математика.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

^ Хід уроку

І. Організаційний момент.

Розвиток мовлення

«Мовленнєва розминка». У швидкому темпі читання скоромовки:

У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик - 
Він зварить вам борщик.

/усі учні промовляють « ланцюжком»/

ІІ^ . Перевірка д/.

1. Робота учнів з картками.

Діти, вдома ви всі готували творче завдання: придумали загадку і

намалювали до неї відгадку.

Читання учнями власних загадок і розгляд дитячих малюнків.

^ 2. Відповіді учнів на запитання ( гра «Хто дасть більше правильних вдповідей?»)

- Що таке загадка?

- Що називають метафорою?

- Що таке фольклор?

- Що належить до усної народної творчості?

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

/На дошці записана тема уроку. Вчитель оголошує тему і мету уроку./

1.^ Вступне слово вчителя.

Сьогодні урок особливий. Він пройде під девізом: «На уроці навчимося:

Бачити,

Аналізівати

Й

Коментувати,

Аргументувати,

Розвивати мову українську й мислення»

А тепер прочитайте перші літери й дізнаєтесь про що йтиме мова на сьогоднішньому уроці.

2.Робота у зошитах.

Учні записують тему уроку.

ІV. Сприйняття й засвоєння теми уроку

^ 1. Гра « Я Глібов» ( виходять учені і починають від першої особи розповідати про Леоніда Глібова)

1. Я, Леонід Іванович Глібов, народився у селі Веселий Поділ на Полтавщині в заможній родині. Батько мій, Іван Назарович, працював управителем маєтку поміщиків Родзянків. Люба моя матінка, Орина Гаврилівна, була культурною, освіченою жінкою, її дитячі та юнацькі роки пройшли в родині пана Трощинського. Вона багато читала, любила вистави домашнього театру, яким керував батько Миколи Гоголя. Отож цілком закономірно, що вона і стала моєю першою вчителькою.

2. Я ріс жвавим і веселим. Мені подобалося усе гарне, і понад усе я любив квіти і доглядав за ними. Мене навіть прозвали Королем квітів. Вітаючись зі мною, знайомі казали: «Здоров був, Льолику, квітчастий королику!»

А ще я дуже любив слухати казки баби Одарки. Вона так майстерно розповідала їх, що я чітко уявляв риси вдачі та звички тварин. Мені здавалося, що звірі й насправді думають і розмовляють, що серед них, як і серед людей, є добрі і злі, розумні й дурні, бідні й багаті.


3. Юність моя пов'язана з Ніжинським ліцеєм. Згодом прийшлося вчителювати – викладав історію та географію.

Я був надзвичайно вимогливим учителем, але ніколи не бив учнів, як було тоді заведено в навчальних закладах. Я з повагою ставився до дітей, не примушував зазубрювати уроки, давав корисні поради.


4. Зрештою життя моє не обмежувалося лише вчителюванням. Я чимало читав, мав доступ до багатої бібліотеки пана Родзянка й сам писав вірші. У моєму творчому доробку 107 байок, понад 50 загадок, 14 акровіршів, ліричні поезії.

Твори для дітей я друкував у львівському журналі «Дзвінок» під псевдонімом Дідусь Кенир. Чому «Кенир»? Псевдонім навіяний дитячими спогадами про те, що мого батька сусіди називали саме так за любов до цієї співучої пташки.

5. Ставши поважним учителем і письменником, я і узяв собі це ім'я, під яким мені працювалося легко та плідно. За останні чотири роки свого життя я написав стільки творів, скільки за всі попередні, разом узяті.

6. Маленьким читачам «Дзвінка» найбільше полюбилися загадки-акровірші, відповідь на які схована у перших літерах кожного рядка. Тому діти з нетерпінням чекали кожний наступний номер журналу.

Наприкінці життя я тяжко хворів. Але писати вірші не припинив, навіть майже повністю втративши зір — писав їх з лупою під лінійку.

^ 2. А тепер запишіть у зошити по пам’яті те, що запам’ятали ( Хто більше запам’ятав отримає цікаву наклейку, яка вплине на оцінку за урок)


3. А тепер конкурс на кращого декламатора (« Декламатори» - декілька учнів читають вірш )


1^ .ХИМЕРНИЙ, МАЛЕНЬКИЙ

Химерний, маленький,

Бокастий, товстенький

Коханчик удавсь;

У тісто прибрався,

Чимсь смачним напхався,

В окропі купавсь.

На смак уродився,

Ще й маслом умився,

В макітрі скакав...


Недовго нажився,

У дірку скотився,

Круть-верть — та й пропав.

Хотів був догнати —

Шкода шкандибати:

Лови не лови!

А як його звати —

Лінуюсь сказати,

А нуте лиш ви!

«То ж, діду коханий,

Вареник гречаний!» —

Кричить дітвора.

Чому не вгадати!

Не бігать шукати

Такого добра.

^ 4. Визначення кращого «Декламатора».

5. Обговорення вірша.

1. Чи сподобався вам цей вірш? Чим саме?

2. Що в цьому творі є спільним з народними казками, а що — відмінним?

3. Знайдіть у творі рядки, які є підказкою до відгадки.

^ 6. А тепер «Літературознавці» пояснять, що таке акровірш і наведуть приклади з творів Леоніда Глібова

Акровірш - віршовий рядок, у якому перші літери утворюють слово, або речення.

Акровірші


2.^ ХТО РОЗМОВЛЯЄ?

«Ой я бідна удовиця, —

Стала хникать жалібниця, —

Он калина, — їй не так!

Кажуть, пісні їй складають,

А про мене забувають,

І ніхто ніде ніяк!..»

«Стій лиш! Слава не брехуха, —

Обізвалась джеркотуха, —

Розбирає, що і як!

От я славі догодила,

Кашку діточкам варила,

А тобі не вдасться так».


3.^ ЩО ЗА ПТИЦЯ?

Між людьми, як пташка, в'ється,

У людей і їсть, і п'є;

Ходить старець, просить, гнеться,

А у неї всюди є.


4.ХТО СЕСТРА І БРАТ?

«Глянь на мене, вітрику, чи гарно прибралась?


Рано до схід сонечка росою вмивалась,

Є у мене листячко, пахучії квіти,

Чому ж мені, вітрику, ой чом не радіти?

Краще в полі нашому над мене немає,

Аж до моря славонька про мене літає,

Із моєї сипанки смачна страва буде,

Поливку і маслечко дадуть добрі люди!»

«Рівна, сестро милая, нам доля з тобою, —

Обізвався братичок десь за бороною. —

Скрізь по людях склалася і про мене слава,

Он і в полі, вітрику, кипить моя страва».

7. ^ Словникова робота /у зошитах/

Вчитель. У віршах Глібова багато архаїзмів, застарілих слів. Ви уважно їх слухали. То ж спробуйте пояснити лексичне значення цих слів.

ІV. Фізкультхвилинка для очей.

/малювання геометричних фігур очима/

^ 8. Творча робота – придумати власний акровірш.

Спочатку зразок власного акровірша читає вчитель.

9.Читання власних акровіршів учнями.

V. Робота з підручником.

Читання та аналіз віршованої загадки «Хто сестра і брат?»

-Що нагадує за формою акровірш? /пісню/

-Які художні засоби найчастіше використовуються у цьому акровірші?

/зменшено-пестливі слова: братичок, сонечко, листячко;

звертання: вітрику, сестро милая;

епітети: пахучії, смачна, добрі;

діалог/

^ 10. Опис портрета Глібова у формі грона.

11. Літературна читальня.

Вчитель. Зверніть увагу, діти, на нашу літературну поличку. Я б вам радила почитати у нашій шкільній бібліотеці збірки Л. Глібова з байками.

12. Виразне читання віршованих загадок учнями.

13. Оцінювання учнів.

VІ. Підведення підсумку уроку.

«Мікрофон»

- Що вам сьогодні сподобалося на уроці і найбільше запам’яталося ?

VІІ. Оцінювання

VІІІ. Домашнє завдання.

1. Складання акровірша

2. Кросворди до біографії Л. Глібова та віршів

3. Виразне читання віршів Л. Глібова



Схожі:

Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconРозробка уроку з української літератури для 5 класу Антоніна Лисянська, вчитель вищої категорії, Лебединська зош І-ІІІ ст.№6 Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Віршовані загадки
Мета: ознайомити учнів з віршованими загадками Леоніда Глібова; розвивати кмітливість, розумові здібності, пам’ять, творчу уяву,...
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconРозробка уроку-дослідження з літератури в 9 класі на тему: «Українське бароко і поезія Григорія Сковороди»
Костюк Людмила Анатоліївна, учитель української мови та літератури І категорії Краснолиманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів...
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconРозробка бінарного уроку. Автори: вчитель біології, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист Єршова Наталія Миколаївна; вчитель української мови і літератури, спеціаліст вищої категорії, старший учитель Борисенко Олена Миколаївна.
Тема. Органи тварин. Повторення вивченого про текст, його основні ознаки. Структурні особливості тексту, використання мовних засобів...
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconТема розділу: Графічний редактор paint (5 годин) Мета
Лазебна Тетяна Вікторівна, вчитель інформатики Одеської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №44, спеціаліст вищої категорії, старший...
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconТема: Т. Г. Шевченко. Рання творчість: етюди. Мета
С. Г. Сергієнко, учитель української мови та літератури Металістівської зош І – ІІІ ступенів ім. М. Островського Амвросіївського...
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconПідготувала вчитель української мови І літератури Оболонської зош І- ііі ступенів Долинського району Івано- франківської області Ярник Р. Р
Мета цього спілкування: обмін інформацією, новими знаннями,висловлення наших почуттів, переживань, роздумів. Ми
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconРозробка уроку з української мови Учитель української мови І літератури загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені братів Зосіма с.
Учитель української мови І літератури загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені братів Зосіма с. Кременівка Володарського району...
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconБортнянського Дмитра Степановича м. Миколаїв 2012 рік Укладач: І. В. Балан вчитель музичного мистецтва, вчитель І категорії, зош І-ІІІ ст №28 м. Миколаєва Посібник містить розробку урок
Укладач: І. В. Балан – вчитель музичного мистецтва, вчитель І категорії, зош І-ІІІ
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconТема уроку: Латинська Америка егп та склад території. Політична карта. Різноманітність країн. Природні умови та ресурси. Особливості населення Мета уроку
Автор: Логвін Галина Вікторівна, вчитель географії Деснянської гімназії Козелецького району Чернігівської області, вчитель вищої...
Розробка уроку з української літератури для 5 класу Свіженець Лілія Вікторівна, вчитель першої категорії Родинської зош І – ІІІ ступенів №8 м. Красноармійська Тема: Л. Глібов – відомий український поет І байкар. Акровірш. Мета iconКонспект уроку зарубіжної літератури в 3 класі вчителя початкових класів вищої категорії Куцурубської зош І-ІІІ ступенів Очаківського району Майстрішиної О. А тема:Є. Шентао «Опудало»
Мета: ознайомити учнів з новою літературною казкою китайського письменника, формувати навички свідомого читання; розвивати критичне...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи