Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку icon

Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку



НазваВідділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку
Дата конвертації19.05.2013
Розмір108.25 Kb.
ТипУрок
джерело



Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради

Комунальний заклад освіти

спеціальна загальноосвітня школа для дітей

з вадами розумового розвитку

52200, Дніпропетровська обл., м. Жовті Води, вул. 50 – річчя комсомолу, 25











м. Жовті Води

2011 р.

Урок позакласного читання

Клас: 9

Тема:Вірші Дмитра Павличка про мову

Мета: Розширити знання учнів про творчість Д. Павличка, удосконалити навички виразного читання, розкриваючи красу і багатство рідного слова за допомогою творів письменника; розвивати зв’язне мовлення учнів, мислення, пам’ять; вихо­вувати любов до рідного слова, інтерес до творів про мову інших сучасних письменників.
Обладнання: портрет Д.Павличка, добірка книг, фонограма пісні,збірочки віршів про мову, презентація.

Яка ж багата рідна мова!
Увесь чарівний світ у ній!
Вона барвиста і чудова
І кривдити її не смій!

Вона про все тобі розкаже,
Чарівних слів тебе навчить,
Усе розкриє і покаже,
Як правильно у світі жить.

Н. Красоткіна.


^ Хід уроку.

1. Нервово – психологічний настрій.

2.Актуалізація опорних знань.

Виставка книг

Розгляд виставки. Бесіда

- Діти, подивіться уважно на ці книги, скажіть, хто їх автор?
- Які книжки з цієї виставки вам знайомі?

- Які книги вам сподобалися? Чому?

- Які твори містять ці книжки?

- Як називають людину, яка пише вірші?

^ 3.Мотивація навчальної діяльності.

а ) Слухання запису пісні «Дзвенить у зорях небо чисте»

Слова: Дмитро Павличко, Музика: ^ Олександр Білаш

Дзвенить у зорях небо чисте,

Палає синім льодом шлях.

Неначе дерево безлисте,

Стоїть моя душа в полях.

Як надійшла щаслива доля,

Збудила весняну снагу,

Душа моя, немов тополя,

Зазеленіла на снігу.

Як надійшла любов справдешня,

Хлюпнула пригорщу тепла,

Душа моя, немов черешня,

Понад снігами зацвіла.

Як надійшла, як засіяла

Та дружба, що живе в літах,

Душа моя над снігом стала,

Неначе яблуня в плодах.

в ) Вправа «Дерево сподівань»

(Діти записують свої очікування на листівки і прикріплюють біля дерева сподівань. Примірні записи учнів:

- Згадати біографію поета

- Хочу більше дізнатися про творчість Д. Павличка.

- Хотів би прочитати його вірші про мову.

- Хотів би більше дізнатися про пісенну діяльність та інші.)

^ 4. Вступна бесіда.

Рідне слово, мова рідного народу – це одна із наскрізних тем у твор­чості Дмитра Павличка. Роздуми поета про місце української мови в минулому, сучасному та майбутньому лягли в основу багатьох його поезій. Проблема розвитку української мови, національної культури є для нього важливою й досить болючою: він навчався у польській школі, де його рідна українська мова була суворо заборонена (місцевість, де жив майбутній поет, належала тоді Польщі) і «за мову мужицьку не раз на коліна довелося у школі ставати мені», — писав Дмитро Павличко в одному із своїх віршів.
У часи, коли сфера використання української мови була звужена, мова принижена Д. Павличко написав сонет "О рідне слово, що без тебе я?”. Страшно і соромно констатувати, що таких українців, які зреклися рідної мови, в Україні – більше п'яти мільйонів. Це – наслідок передусім їхньої низької культури, брак національної свідомості, патріотичної гордості са­мих українців.

^ 5.Актуалізація опорних знань
а) Біографічні відомості .
(Клас поділений на групи. Від кожної групи виступає 1 учень).
Діти отримують біографію Д. Павличка і вибирають необхідну інформацію.

1 група: Дата і місце народження поета.

2 група: Роки навчання.

3 група: Перші літературні спроби.

4 група: Літературна діяльність.

5група: Поет і сучасність.

6 група: Сьогодення поета.

1-й учень. Народився Дмитро Васильович Павличко 28 вересня 1929 року в селі Стопчатові Яблунівського району на Івано-Франківщині — тоді ця територія була під Польщею — у селянській сім'ї.

2-й учень. Дмитро Павличко почав ходити до школи в Яблунів. Школа була польська, українська мова - заборонена. Закінчив десятирічку, університет, аспірантуру.

3-й учень. Перші збірки Павличка — «Любов і ненависть» (1953), «Моя земля» (1955), «Бистрина» (1959), «Днина» (1960)

3-й учень. 1958 року виходить у Львові збірка поезій Дмитра Павличка «Правда кличе!». Писав її вже зрілий поет, який усвідомив, що не все так робиться, як говориться. Знав уже він про криваві розправи, депортації, табори...
4-й учень. Писав літературознавчі статті, виступи з питань літератури.

5й учень. Ліризм і пісенність віршів Д. Павличка привернули увагу композиторів. Особливо плідним був союз поета Дмитра Павличка і композитора Олександра Білаша.

6-й учень. Сьогодні Павличко - письменник , політик, державний діяч, який пристрасно й рішуче відстоює інтереси суверенної України, її народу. І хоч державна діяльність забирає багато часу, все ж з'являються, хоч і не дуже часто, й нові вірші поета — і ті, що «з шухляди», і щойно написані.

б) Бесіда з учнями

- Згадайте, які твори поета ми вивчали

(Діти називають раніше вивчені твори: «Весна», «Пахне хлібом трава», «Смереки», «Добрий день»)

^ 6. Колективна робота над новими творами.

-  Чи можна визначити зміст віршів по їх заголовках ?

1) Самостійний вибір і читання вірша (Діти вибирають вірш,читають,виписують незрозумілі слова)

2) Конкурс «Диктор».

Словникова робота проводиться після читання вірша вголос

- Які слова незрозумілі? (Допомога однокласників, вчителя)

Читання віршів:

"О рідне слово, хто без тебе я?.."

О  рідне  слово,  хто  без  тебе  я?  
Німий  жебрак,  старцюючий  бродяга,
Мертвяк,  оброслий  плиттям  саркофага,  
Прах,  купа  жалюгідного  рам'я.  
 Моя  ти  —  пісня,  сила  і  відвага,  
Моє  вселюдське  й  мамине  ім'я.  
Тобою  палахтить  душа  моя,  
Втішається  тобою  серця  спрага.  
 Тебе  у  спадок  віддали  мені  
Мої  батьки  і  предки  невідомі,  
Що  гинули  за  тебе  на  вогні.  
 Так  не  засни  в  запиленому  томі,  
В  неткнутій  коленкоровій  труні  —  
Дзвени  в  моїм  і  правнуковім  домі

^ Ти зрікся мови рідної

Ти зрікся мови рідної. Тобі
Твоя земля родити перестане,
Зелена гілка в лузі на вербі
Від доторку твого зів'яне!
Ти зрікся мови рідної. Ганьба
Тебе зустріне на шляху вузькому…
Впаде на тебе, наче сніг, журба - 
Її не понесеш нікому!
Ти зрікся мови рідної. Нема
Тепер у тебе роду, ні народу.
Чужинця шани ждатимеш дарма - 
В твій слід він кине сміх - погорду!

Ти зрікся мови рідної…
Мова.

Я  по  Києву  ходив,
Рідну  мову  чув  аж  двічі...
То  було  в  годину  див
у  двадцятому  сторіччі.
Двадцять  перший  вік.  Юрма.
Слів  чужих  ловлю  окруху.
Є  держава,  та  нема
Батьківщини  мого  духу.
Скільки  ще  помре  епох,
Доки  дух  цю  темінь  зборе,
Доки  України  Бог
Вийде  із  Дніпра  на  гори?!                       

^ Рідна мова.
Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова;
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.

З родинного гнізда, немов пташа,
Ти полетиш, де світу далечизна,
Та в рідній мові буде вся душа
І вся твоя дорога, вся Вітчизна.

У просторах, яким немає меж,
Не згубишся, як на вітрах полова.
Моря перелетиш і не впадеш,
Допоки буде в серці рідна мова.

- Який вірш вам сподобався найбільше? Чому?

Яке значення має рідна мова для людини?

7.Фізхвилинка.

1.Вправи для очей та постави сидячи за партою.

2.Гра «Встав слова за змістом»

Материнська мова

Колискова пісня, … (колискова) —
то найперша материна … (мова).
Пахне вона м’ятою і цвітом,
чебрецевим і суничним … (літом).
Пахне молоком і споришами...
Скільки в ній ласкавості і … (шани),
скільки в ній тривожності людської,
і надій, і сивини гіркої...
Колискова … (пісня), колискова —
то солодка материна … (мова).

Микола Сингаївський.

До нас завітала гостя – сама Мова,вона нам розповість про тих,хто цурається, або не знає своєї мови .

Кухлик.

Дід приїхав із села,
Ходить по столиці.
Має гроші - не мина
Жодної крамниці.
Попросив він: "Покажіть
Кухлик, той, що скраю".
Продавщиця: "Што? Чего?
Я не понімаю?!"
- Кухлик, люба, покажіть,
Той, що з боку смужка.
- Да какой же кухлик здесь,
Єслі єто кружка!
Дід у руки кухлик взяв
І насупив брови:
- В Україні живете
Й не знаєте мови...
Продавщиця теж була
Гостра і бідова.
- У мєня єсть свой язик,
Ні к чему мнє мова!
І сказав їй мудрий дід:
- Цим пишатися не слід,
Бо якраз така біда
В моєї корови:
Має бідна язика
І не знає мови.

Павло Глазовий.

Учениця.
Ти зрікся мови рідної. Тобі
Твоя земля родити перестане,
Зелена гілка в лузі на вербі
Від доторку твого зів'яне!
Ти зрікся мови рідної. Нема
Тепер у тебе роду, ні народу...

^ 8. Скласти прислів'я.

Доб1 Му4 Жи5 Ри11
Хто7 Ре2 Во10 Ти6
Вміє8 Го9 То3 Ти1

(Добре тому жити,хто уміє говорити).

Наша мова повинна бути красивою, правильною.

- А які прислів'я ви знаєте?

1) Слово чемне кожному приємне.
2) Мудре слово - добрий друг в біді.
3) Ласкаве слово - що весняний день.
4) Гостре словечко коле сердечко.
5) Добрим словом мур проб'єш, а лихим у двері не ввійдеш.
6) Слово - не горобець, вилетить - не піймаєш.

^ 9. Узагальнення вивченого матеріалу з позакласного читання.

а) Демонстрація презентації «Про мову». Бесіда.

б) Вправа «Мікрофон»

- А зараз ми повернемося до нашої скриньки очікування. Візьміть свої листівки,зачитайте їх і визначтесь,чи справдились ваші очікування .

Діти прикріплюють свою листівку на плакат «Мої очікування»




^ 10. Підсумок уроку.

Рефлексія

  • Що було головним на уроці?

  • Що цікавого було на уроці?

  • Що вам сподобалося на уроці найбільше?

  • Чому ви навчились?

  • Чого дізналися нового?

^ 10.Домашнє завдання

- А зараз ви отримаєте подарунки, ось такі малесенькі збірочки віршів про мову українських сучасних письменників. До наступного уроку позакласного читання ви презентуєте одного з письменників на вибір (коротко біографію і вірш) . Збірки мають вигляд брошур.





^ Зміст збірки.
Рідна мова.
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.

Як ту мову нам забути,
Котрою учила
Нас всіх ненька говорити,
Ненька наша мила.

У тій мові нам співали,
Нам казки казали,
У тій мові нам минувшість
Нашу відкривали.

От тому плекайте, діти,
Рідну свою мову,
Вчіться складно говорити
Своїм рідним словом.
С. Воробкевич


^ Рідна мова
По-своєму кожна
Пташина співає,
По-своєму кожен
Народ розмовляє.
У мене й народу  мого
Українська є мова чудова,
Своя, материнська.

По світу її,
Як святиню, нестиму
Допоки живу,
В чистоті берегтиму,
З Любов’ю сердечною,
Вірністю сина.
Ця мова для мене,
Як мати, єдина.
С. Жупанин



^ Рідна мова
Як то гарно, любі діти,
У вікно вам виглядати!
В ньому все: тополі, квіти,
Сонце й поле біля хати.

На оте вікно ранкове,
Що голівки ваші гріє,
Схожа наша рідна мова –
Цілий чвіт вона відкриє!

Бережіть її малята,
Бо вона – віконце миле,
Що колись до нього мати
Піднесла вас, посадила…
В. Терен

^ Хто як говорить.
Все, що живе на світі,
Уміє розмовляти.
Уміють говорити зайці і зайченята,
По-своєму говорять і риби серед моря,
І у садочку пташка, і у траві комашка...
Говорять навіть квіти з блискучими зірками...
— А як говорять діти?
— Так, як навчила мама!
— Прийми ж, матусю,
Слово подяки від дитини
За нашу рідну мову,
За мову України.
Л. Полтава


^ Рідна мова
Разом із щастям і журбою
Зеленим листом шелестить,
У небі яснім над водою
Нам рідна мова мерехтить.


Це символ мудрості твоєї,
Моя Вкраїно. Він горить!

Тож мови рідної своєї
Не відцураймось ні на мить!
К. Коврик


^ Рідна мова
Сію дитині
В серденько ласку.
Сійся-родися
Ніжне «будь ласка»,
Вдячне «спасибі»,
«Вибач» тремтливе, —
Слово у серці —
Як зернятко в ниві.
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини!» —
Щедро даруй ти
Людям, дитино!
Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла,

Як батьківська хата.
В. Гринько

^ Рідна мова
Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово,
У барвінки зодягайся, моє щире слово.
Колосися житом в полі, піснею в оселі,
Щоб зростали наші діти мудрі і веселі.
Щоб на все життя з тобою ми запам'ятали,
Як з колиски дорогої мовоньку кохали.
Л. Забашт




^ Список авторів і творів, які ви можете прочитати

1. Якщо з українською мовою.. Дмитро Білоус

2. В шелесті калини... Софійка Когут

3. До рідного слова торкаюсь душею… Віктор Геращенко

4. Клятва. Володимир Лучук

5. Коли забув ти рідну мову. Дмитро Білоус

6. Люби свою мову. Надія Красоткіна

7. Материна мова. Микола Сингаївський

8. Мова. Л.Вировець

9. Мова. Микола Лотоцький

10. Мова. Олександр Пiдсуха

11. Могутня сила. Олесь Лупій

12. Молитва за рідну мову. Юра Шкрумеляк

13. Наша мова — солов’їна. Іван Малкович

14. Наша мова. Автор: Надежда

15. Наша мова. Ніна Супруненко

16. О мово рідна. Марічка

17. О рідна мово... Д.Луценко

18. Рідна мова в рідній школі! Олександр Олесь

19. Рідна мова. Іван Багряний

20. Рідна мова. Варвара Гринько

21. Рідна мова. Володимир Сосюра

22. Рідна мова. Дмитро Павличко

23. Рідна мова. С. Воробкевич

24. Рідне слово. Микола Тимчак

25. Українська мова. Володимир Самійленко

26. Українською говори. Валентина Бондаренко

27. Учися, мій друже... Володимир Сосюра

Адреса сайтів з біографіями письменників.

http://www.nspu.org.ua/dovidnyk/%D0%9A

http://www.ukrlit.vn.ua/biography.html#%D0%A2




Схожі:

Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconГоловне управління освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради комунальний заклад освіти Жовтоводська середня загальноосвітня школа №10 з профільними класами
Тема. Фізика – наука про природу. Фізичні тіла та фізичні явища. Механічні, теплові, електричні, магнітні та світлові явища
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconГоловне управління освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради комунальний заклад освіти Жовтоводська середня загальноосвітня школа №10 з профільними класами
...
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconПарасковіївська загальноосвітня школа-інтернат для дітей з вадами розумового розвитку (допоміжна школа), Артемівського району Журнал «Ми родина»
Парасковіївська загальноосвітня школа-інтернат для дітей з вадами розумового розвитку (допоміжна школа), Артемівського району
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconВідділ освіти виконкому Криворізької міської ради Криворізький навчально-виховнй комплек «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» №38 Криворізької міської ради Дніпропетровської області
Криворізький навчально-виховнй комплек «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» №38
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconУправління освіти адміністрації червонозаводського району харківської міської ради комунальний заклад «дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №24 харківської міської ради» Інноваційна діяльність педагога у формуванні звуковимови дітей раннього віку
Комунальний заклад «дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №24 харківської міської ради»
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconПогоджено директор Департаменту освіти Харківської міської ради О.І. Деменко 2010 року погоджено
Комунальний заклад «дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №2 харківської міської ради» (далі Дошкільний заклад) є правонаступником...
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconВідділ освіти виконкому тернівської районної у місті ради комунальний позашкільний навчальний заклад центр дитячої та юнацької творчості
...
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconБілоєдова Любов Іванівна, класний керівник 8 класу Мета
Комунальний заклад «харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №3» харківської обласної ради
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconВсеукраїнська експедиція учнівської та студентської молоді
Комунальний заклад освіти «середня загальноосвітня школа №101» красногвардійської районної у місті дніпропетровську ради
Відділ освіти виконкому Жовтоводської міської ради Комунальний заклад освіти спеціальна загальноосвітня школа для дітей з вадами розумового розвитку iconПро проведення моніторингових досліджень якості освіти в школі
Районний комунальний заклад освіти „Новопідгороднянська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ”
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи