Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок icon

Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок



НазваТ. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок
Т.Г. Шевченка «Катерина»)<><><><><>Мета урок
Дата конвертації20.05.2013
Розмір106 Kb.
ТипУрок
джерело

Українська література 9 клас


Тема уроку: Збережи кохання чистим (за поемою Т.Г. Шевченка «Катерина»)


Мета уроку: З’ясувати особливості тематики жіночої долі у творчості Т.Г.Шевченка; розкрити ідейно-художній зміст та образи поеми «Катерина», показати трагізм дівчини-селянки та дітей-сиріт; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічність у мисленні, вмінні виважено і ґрунтовно висловлювати власні думки, співвідносити події твору із сьогоденням; виховувати повагу до української жінки, почуття чистоти між юнаками та дівчатами, високі моральні якості.


Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.


Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, текст поеми, картина «Катерина, вислови М.Рильського, щоденник ненародженої дитини


^ Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Однією з центральних тем творчості Шевченка є трагічна доля жінки в тогочасному феодальному кріпосницькому суспільстві.

«Такого полум’яного культу материнства, - писав М.Рильський, - такого апофеозу жіночого кохання і жіночої муки не знати, мабуть, ні в одного з поетів світу. Нещасливий в особистому житті, Шевченко найвищу і найчистішу красу світу бачив у жінці, в матері». Образ жінки – коханої, жінки-матері часто уявляється поетом в образі зорі.

Коли жінку принижують, знущаються над нею, порядна людина мовчати не може. Не мовчав і поет – трибун.

Для Тараса Шевченка жіноча недоля була не просто однією з тем творчості, а згустком крові, що запеклася в його серці. І дівчина-наймичка, і покритка, і вдова, і мати, що народила кріпака, - це символ долі всього жіноцтва, які злилися в поезії Кобзаря у величний, багатостраждальний образ України - матері. Доля кріпачки у Шевченкових творах завжди трагічна, бо такою вона була у жінок в поетовому житті. Це і поетова рідна мати, яку передчасно «у могилку нужда та праця положила», це його рідні сестри: Катерина, Ярина та Марія, оті «голубки молодії», в яких «у наймах коси побіліли», це, зрештою, його перша трепетна юнача любов, Оксана Коваленко, котру, як і героїню поеми «Катерина», зганьблено. Отже, жіноча недоля була для Великого Кобзаря не тільки загальнонаціональною, а й особистою трагедією. Доля жінки в кріпосницькому суспільстві була справді трагічною. Хто тільки над нею не знущався! На панщині шмагав її канчук осавули. Вдома вона виконувала всю хатню роботу, народжувала, годувала й виховувала дітей. А скільки жінок ставали жертвами поміщицької розпусти, скільки помандрувало за військовими валками та й без сліду пропали! Кобзар, ставши на захист потоптаних жіночих прав, зібрав воєдино страждання кріпачок і розказав про них світові.


ІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку


ІІІ. Актуалізація опорних знань

  • Поему «Катерина» поет присвятив Василю Жуковському, відомому російському поету, в пам'ять 22 квітня 1838 р.

  • Що це за пам’ятний день у житті Т.Г.Шевченка? (заслухати учнівські відповіді)

  • Учитель. Колишній кріпак, сирота, бідняк як міг подякувати за таку щасливу долю своїм благодійникам? Він віддячує словом, поемою.

Усе на землі тлінне, зникають скарби, губляться речі, а слово, як пише Біблія, вічне. Отже, й подяка Шевченка була не менш щедрою.


ІV. Основний зміст уроку

  1. Бесіда з учнями

За жанром це ліро-епічна, соціально-побутова поема. (запис у зошиті)

  • Розкрийте зміст цієї фрази.

  • З’ясувати тему, ідею та основну думку поеми «Катерина».

  1. Цитатний диктант

  • Нагадаємо зміст поеми. Відповіді дайте лише цитатами.

  1. Від чого застерігає Шевченко у ліричному вступі?

(«Кохайтеся, чорнобриві,

Та не з москалями,

Бо москалі – чужі люде,

Роблять лихо з вами»)

  1. Як описує поет кохання Катерини до москаля.

(«Не слухала Катерина

Ні батька, ні неньки,

Полюбила москалика,

Як знало серденько»)

  1. Заради кохання Катерина готова перенести будь-які незгоди. Як про це сказано в поемі?

( «За милого, як співати,

Любо й потужити»)

  1. У якому ліричному відступі поет засуджує жорстоке ставлення односельців до Катерини?

( «Бодай же вас, цокотухи,

Та злидні побили,

Як ту матір, що вам на сміх

Сина породила»)

  1. Слова, з якими звертається мати до доньки, виганяючи з хати.

( «…Іди ж шукай

У Москві свекрухи.

Не слухала моїх речей,

То її послухай.»)

  1. Що говорить батько, прощаючись із донькою?

( «Нехай тебе бог прощає

Та добрії люде,

Молись богу та йди собі-

Мені легше буде.»)

  1. Як Шевченко описує внутрішній стан Катерини, коли вона залишила село?

(«Як тополя, стала в полі

При битій дорозі,

Як роса та до схід сонця,

Покапали сльози.»)

  1. Як описує Катерину, коли вона просить милостиню?

(«Бере шага, аж труситься:

Тяжко його брати!...

Та й навіщо? … А дитина?

Вона ж його мати!

Заплакала…)

  1. З яким проханням звертається Катерина до свого коханого, коли той не захотів її пізнати, відцурався?

( «Мій батечку, мій братику!

Хоч ти не цурайся!

Наймичкою тобі стану…

… Покинь мене, забудь мене,

Та не кидай сина.»)

  1. Яка доля Івася, сина Катерини?

(«Ні родини, ні хатини;

Шляхи, піски, горе…»)


  1. Учитель. Тема поеми – зневаження кохання, трагічна доля матері-покритки та дітей-безбатченків – надихнула багатьох митців на створення однойменних творів чи творів про Катерину. У 1889 р. була поставлена опера «Катерина» композитора Аркаса, у наш час іде опера композитора Таранова.

В образотворчому мистецтві образ Катерини втілили художники Їжакевич, Дерегус, Новаківський.

У 1842 р. картину «Катерина» створив сам Т.Г.Шевченко.


  1. Робота з картиною Т.Шевченка «Катерина»

  • Демонстрація полотна.

  • Розповідь учня про неї.

Картина «Катерина» не є ілюстрацією до поеми, а самостійним твором малярства, хоч тут розробляється одна і та ж тема. Передусім для картини художник обирає такий епізод з історії взаємин Катерини й офіцера, який дає можливість протиставити образи. Це момент розтавання, якого у поемі немає зовсім. Для живопису ж він дає найбільші можливості розкрити зміст подій. У листі до Г. Тарновського від 25 січня 1843 р. Шевченко писав: «Я намалював Катерину в той час, як вона прощалася зі своїм москаликом і вертається в село, у царині під куренем дідусь сидить, ложечки собі струже й сумно дивиться на Катерину, а вона сердешна тільки плаче та підіймає передню червону запашчину, бо вже, знаєте, трошки теє…, а москаль дере собі за своїми, тільки курява лягла – собачка ще поганенька доганя його та нібито гавкає. По однім боці могила, на могилі вітряк, а там уже степ тільки мріє. Отака моя картина».

Картина «Катерина» є видатним явищем в історії вітчизняного живопису. В ній художник виявив себе новатором. Зміст художнього твору та його спрямування розкривається і композицію і використання кольорової гами. Передусім у центрі картини – образ простої селянської дівчини, збезчещеної офіцером, на боці якої симпатії автора. Шевченко зобразив її з великим тактом і делікатністю, миловидною і привабливою.

Дівчина стоїть до нас обличчям, вся відкрита. Шевченко-художник уміло використовує рефлекс, кольоровий відтінок, що виникає, коли світло, відбившись від навколишніх об’єктів, падає на героїв.

Проміння сонця відбивається від землі, освітлює вбиту горем Катерину. Дівчина поволі йде назустріч глядачеві, низько схиливши зажурену голову, трохи підібравши запаску, щоб приховати від людей свою ганьбу. Сліпучої білизни українська сорочка, барвиста плахта, червоний фартух і червоні стрічки виразно виділяються на всьому кольоровому тлі твору, особливо на зображеному в холодних тонах пейзажі.

У картині краса дівчини контрастує з її глибоким сумом, про що красномовно говорить обличчя Катерини: чарівна голівка опущена, очі заплакані, почервонілі від сліз, які дівчина ледь стримує. Здається, ще мить і вона розплачеться. Про її горе свідчать навіть руки, такі тонкі й безпорадні. Тут Шевченко наслідував свого вчителя Карла Брюллова, який учив бути особливо уважним при змалюванні людини. «В кожному пальці, - говорив великий художник, - шукайте виразу руху, відповідного положення руки. Зверніть увагу на те, що рука діє відповідно до виразу обличчя при кожному внутрішньому русі людини: чи то буде жах, здивування, туга, радість – руки, поки вони вільні, завжди діють з обличчям разом; спостерігайте і вивчайте це погодження, щоб обличчя не виражало одне, а рука – інше».

Мистецтвознавці вважають, що наймайстерніше Шевченко намалював голову Катерини. Рисунок голови, обличчя, усієї постаті відзначається підкресленою пластичністю і витонченістю ліній. Найтоншими, ледь вловимими світлотіньовими й кольоровими нюансами, переходами від яскравого світла до глибоких тіней досягнуто витонченого моделювання класичного правильного і водночас напрочуд милого обличчя дівчини.

Не без підстав, говорячи про високі живописні якості полотна, професор О.Сидоров відзначає, що зображена на ньому «дівчина, в якій наближається материнство, - справді красива, а рисунок її ніг, - на що слід звернути увагу, - майже точно копіює ноги «Сікстинської мадонни Рафаеля».

2.Учитель. – Якою ж постає Катерина перед нами в поемі?

- Яким змальовано панича-офіцера?

(Заслухати учнівські відповіді)

^ 3
«чорні брови», «карі очі», «біле личко»;
. Складання інформативного грона до образу головної героїні



Катерина

збезчещена дівчина;

довірлива, щира, сором’язлива;

любляча;

здатна долати сором;

рішуча, безжалісна;

жертва розпусти пана.




  • Що вам відомо про морально-етичні правила поведінки дівчат того часу?

Розповідь учня, що самостійно підібрав матеріал.

В українській сім'ї дбали не тільки про виховання дитини добрим господарем чи господинею, розумної і фізично здорової, але й про її морально-етичні засади, які здебільшого опиралися на християнський світогляд. Сім’я в Україні в ХІХ – на поч. ХХ ст. становила справжню малу, домашню, родинну церкву. Батьки навчали дітей, залучали їх до християнського життя, відповідали за них перед Богом, Церквою і Батьківщиною.

У українських сім’ях передусім учили любові. Митрополит Андрей Шептицький звертався до батьків: «Пам’ятайте й те, що Ваша хата є першою і найважливішою школою, в якій є першою і найважливішою школою, в якій діти Ваші мають навчитися любити Бога і людей».

Проявом любові та добра була пошана до батьків і старших. Дитину змалку вчили «віддавати чолом» (цілувати в руку) родичам і знайомим. Виявом пошани до старших було звертання на «ви» як до незнайомих, так і до батьків.

Християнська мораль вчила дитину бути чесною, вважаючи крадіжки і брехню гріхом, який рано чи пізно доведеться спокутувати.

У народі суворо засуджували втрату честі та цнотливості. Якщо дівчина позбулася честі до шлюбу, то не мала права одягати вінок-символ дівочої цноти. До збезчещеної дівчини нерідко застосовували фізичні покарання, її били шнурами від дзвонів, які перед тим мочили кілька днів у соляній ропі. Такій дівчині обрізали косу, водили разом з хлопцем, що звів її, селом, обмазували ворота дьогтем, надягали хомут і запрягали до воза.

На всій території України найбільш вживаними термінами на означення дівчини, що народила нешлюбно, а також її дитини, були «покритка» і «байстрюк», в деяких районах на дівчат казали «копилка», «завилася», «покрилася», «скозачилася». Нешлюбну дитину ще могли називати «букарт», «копип», «найдух».

Народна мораль засуджувала також зневажливе ставлення юнака до збезчещеної дівчини.

Він мусив заплатити за заподіяну дівчині кривду грішми, полем або худобою. Якщо парубок сам цього не робив, то його примушували через суд.

4.Дискусія.

  • Хто ж така Катерина: розпусниця чи жертва кохання?

5. Учитель.

- Кожен із учасників дискусії має рацію, але незаперечною є істина, що від такого кохання народжуються діти. Катерина кінчає життя самогубством, залишивши сина напризволяще. Чому так вчинила? Невже не думала про дитину? (Учні висловлюють різні думки, але вчитель підводить до висновку: Катерина позбавляє себе життя, думаючи про сина. Вона знає, що доля буде важкою, але Івася-сироту жалітимуть люди, а з Івася-байстрюка насміхатимуться).

^ 6. Усний твір.

Учитель. Кажуть, кожна людина має свою долю. Якби перед нами з’явилася доля Івася, щоб вона розказала? Почнемо зі слів: « Я довго плакала при дорозі…»

7. Дискусія «Небажана дитина»

Учитель. У наш час держава турбується про одиноких матерів, хоча матеріальна допомога й надто мізерна. А як почуваються діти, обділені увагою батьків? (відповіді учнів).

Учитель. Зовсім жорстоко поступають матері, які, народивши дитину, залишають її в пологовому будинку або (страшно сказати) викидають на смітник. Чи не краще б було шляхом хірургічного втручання позбавити себе небажаної дитини? Яка ваша думка? (Висловлюються учні, які вважають, що небажаної дитини краще позбутися зразу).

Учитель. Я б хотіла дізнатися, чи будете ви дотримуватися своєї думки, прослухавши цей запис.


Щоденник ненародженої дитини

3.10. Сьогодні почалося моє життя в лоні матері. Мої батьки ще про це нічого не знають, та я вже існують.


19.10. Я вже дещо підріс, але ще дуже малий і безпомічний. Мама моя все робить за мене, хоч сама ще не знає, що носить мене під своїм серцем.


25.10. Сьогодні моє серце почало битися. Воно буде стукати все моє життя. Ніколи не перестане, аж до моєї смерті.


20.11. Щойно сьогодні лікар сказав моїй мамі, що я живу під її серцем. Вона, напевно, радіє.


13.12. Я вже майже бачу, хоч довкола мене темно. Коли я з’явлюся на світ, я побачу сонячне проміння, а що найважливіше, я хочу побачити свою маму. Мамо, як ти виглядаєш?


24.12. Мені було б цікаво знати, чи моя мама вже чує ніжні удари мого серця? Воно так рівно б’ється разом із її серцем. Мамо, я тебе так люблю, ти така добра, ти турбуєшся за мене. Чи ти любиш мене?


26.12. Сьогодні моя мама мене вбила…


  • То як бути? Який зробимо висновок?

(опоненти висловлюють свої думки).

Учитель. Слід пам’ятати, що в наш час нестриманість в інтимних стосунках небезпечна не тільки для дівчаток, а й для хлопців (венеричні хвороби).


^ V. Підсумок уроку

1. Слово вчителя.

- я думаю, що ви зрозуміли, що життя наповнене не тільки чистими струмками, а й брудними калюжами. І від вас самих залежить, якою дорогою ви підете. Чи вступите у чисту воду, яка напоїть ваші душі цілющою силою, чи топтатиметесь у брудній калюжі.

2. Скласти сенкан до слова «кохання»

Наприклад: Кохання

Безмежне, пристрасне

Вірить, терпить, надихає

Світлом любові зігріває серце

Почуття.


VІ. Повідомлення домашнього завдання

Написати твір-роздум на одну із тем: «Майбутнє Івася», «Якою я буду матір’ю».



Схожі:

Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconУрок-пошук за поемою Т. Шевченка «Катерина»
...
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconУрок з української літератури
Тема: «Мотив жіночої долі у творчості Т. Г. Шевченка. Поеми «Катерина», «Наймичка»
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconСеменюк Катерина Сергіївна
Семенюк Катерина Сергіївна. Творчість Ольги Кобилянської: калокагативне світовідчуття: дис канд філос наук: 09. 00. 08 / Київський...
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconАфанасьєва Катерина Олександрівна
Афанасьєва Катерина Олександрівна. Авторське право в контексті діяльності засобів масової інформації України: дис канд філол наук:...
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconУрок у 9-б класі
Тема: Мотив жіночої долі у творчості т шевченка. Тема матері І сина. Морально- етичні І соціальні проблеми в поемі «Катерина» Виразне...
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconЕкскурс «Подорожуємо до Шевченка» Мета
Мета: Розкрити нові грані постаті Т. Г. Шевченка, які ще більше увиразнили б уяву учнів про особистість поета і стала ще одним доказом...
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconРибак Катерина Михайлівна, учитель математики та інформатики модуль 3 лютий 2011 р урок математики із застосуванням ікт урок
Відкритий урок алгебри у 7-б класі на тему «Дослідження графіків лінійної функції»
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconСеражим Катерина Степанівна. Дискурс як соціолінгвальний феномен сучасного комунікативного простору (методологічний, прагматико-семантичний і жанрово-лінгвістичний
Дис д-ра філол наук: 10. 01. 08 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Інститут журналістики. К., 2003
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconЛітературна гра «Іду з дитинства до Тараса» Мета
Мета: перевірити знання учнями відомостей про життя і творчість Т. Г. Шевченка, ознайомити учнів з науковими та художніми творами...
Т. Г. Шевченка «Катерина» Мета урок iconПоджаренко Катерина Євгенівна
Вського національного університету імені Тараса Шевченка, за спеціальністю: 12. 00. 09 – кримінальний процес, криміналістика, судова...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи