Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» icon

Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм»



НазваКонспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм»
Дата конвертації21.05.2013
Розмір110.98 Kb.
ТипКонспект
джерело

Урок літератури рідного краю для 11 клас

Тема: «Емма Андієвська – письменниця і художник».

Мета:

  • познайомити учнів із літературою рідного краю, зокрема із життям і творчістю Е.Андієвської;

  • познайомити з поетичною та малярською творчістю письменниці, що мешкає за кордоном;

  • розширити кругозір;

  • поглибити поняття про сучасні літературні та мистецькі напрями;

  • виховувати прагнення примножувати культурні надбання рідного краю.

Методи і прийоми:

  • лекція;

  • складання конспекту за вчителем;

  • вільний мікрофон;

  • бесіда.

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.

Обладнання:

- фотографії письменниці; тексти творів; фотографії картин; фотографії картин інших модерністів.

Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів.

1. Організаційний момент.

2. Оголошення теми та мети.

Слово вчителя.

  • Сьогодні на уроці ми познайомимось із життям і творчістю нашої землячки Емми Андієвської.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Дати відповідь на питання:

- Що ви знаєте про цю людину? (Народилась у Донецьку; живе за кордоном, написала «Казку про яян»;…).

- Які твори, крім «Казки про яян», ви знаєте?

ІІІ. Усвідомлення нового матеріалу.

  1. Слово вчителя:

- Ось сьогодні ми поглибимо свої знання про цю незвичайну і талановиту жінку. ^ Ваше завдання – скласти вибірковий конспект за моєю розповіддю.

а) Визначення поняття «модернізм».

- Спочатку я б хотіла звернути увагу на такі нові для вас поняття як «модернізм», «сюрреалізм», бо без їх розуміння буде важко збагнути зміст і словесної, і малярської творчості.

Подивіться, будь ласка, на цю фотографію. На ній Емма Андієвська серед своїх картин. Ви вже помітили з першого погляду, що сприйняття її творчості не може бути однозначним.



^ Термін модернізм (від франц. moderne - сучасний) більшість дослідників використовує для позначення як періоду культури, так і сукупності новітніх течій у культурі, що існували з кінця XIX ст. принаймні до 50-60років XX ст. Уже на початку XX ст. модернізм став провідною течією в художній культурі ряду Європейських країн - Франції, Італії, Німеччині, Росії). Прихильники модернізму вважали, що неможливо пізнати і відтворити сучасний світ засобами класичної культури. Вони намагались створити свої нереальні засоби і форми Найяскравіше відобразився модернізм в образотворчому мистецтві. Біля його витоків стоїть геніальний голландський художник Вінсент ван Гог (1853-1890). Творчість ван Гога, його трагічна постать ніби віддзеркалюють саму суть модернізму.

«Соняшники»Вінсент ван Гог




М.Поярков, сучасний український художник, пише: «Якщо людина має бажання потренуватись, розбудити в собі якісь асоціації (а людина, чим би вона не займалась, завжди прагне до творчості), вона може придумати свої пояснення моїх робіт. Глядач може придумати свою закінчену історію. Я даю підгрунтя, на якому людина може побудувати власну «будівлю».


^ Саме таке сприйняття сучасного мистецтва нам краще допоможе зрозуміти творчість Емми Андієвської.

б) Кроткі біографічні відомості про письменницю.

Народилася Емма Андієвська у м.Сталіне 19 березня 1931 року. Під час війни разом з родиною емігрувала на Захід.  Про цей    факт письменниця писала:
    «Мама взяла нас, дітей, за руку і в переддень того,  радянські війська зайняли Київ (це був кінець 1943 року), подалася на Захід. Мама не була певна, що нас не винищать — коротко перед тим знищили батька. Вія не був партійним, він був хіміком-винахідником, тому його, між іншим, і прибрали— аби його винаходи не дістались німцям. Мама — учитель-біолог, з українського козацького роду, але зросійщена. Так от мама па мигах упросила німецького солдата і той дозволив нам в останньому німецькому ешелоні з кіньми покинути Київ. І так ми поволі добралися на Захід, жили, вчилися...»
    Спочатку Емма Андієвська мешкала в Німеччині, згодом у Франції, а потім в Америці. Пізніше повернулася знову до Німеччини і там живе у місті Мюнхені. Вона - авторка поетичних книг, а також збірок прозових творів (оповідань, романів). Наша землячка знана у західному світі і як художниця.
    Емма Андієвська належить до найвідоміших поетів української діаспори. Незвичайним був її дебют на початку 50-х років, коли з'явилася перша збірка віршів.

в) Оцінка творчості Е.Андієвської критикою.

Тогочасні критики підносили творчість поетеси на рівень раннього П.Тичини й Артюра Рембо (французького поета), відзначили єдність поетичного стилю з малярськими роботами, якими вона ілюструє свої книги.
    Е.Андієвська не наслідує реалістичні традиції. Відхід від традицій засвідчують інтерпретатори віршів Андієвської. Так один з них Т.Возняк пише: «Поезія Андієвської для української мови є креативною (такою, що творить нові слова). А тому я  б не обмежував її поезію до «передавання станів душі», «віддзеркалення... реальності» — причому байдуже, як сама авторка інтерпретує свої тексти, її поезії живуть поза нею з того часу, як вона завершила твір... щось   її вирізнює з довгого шерегу поетичних текстів. Щонайперше це не вибрик, а її органіка. Ламаючи логіку сущого, вона, власне, й пробує з нього вирватись».

А ось думка літературного критика: «Творчість поета од Бога неможливо осягнути одразу і цілком, то є процес постійного відкриття й відчування народжуваного ним слова. Надто складна творчість такого поета, яким є Емма Андієвська, котра пропонує читачеві прийняти правила її поетичної «гри»: спробувати вийти за рамки стандартизованої буденщини, перевтілитися, подивитись довкола себе за своєрідними «законами» її світобачення, яке, синтезуючи українську фольклорну магію та західний модернізм, робить прорив у виміри фантастичні».  

г) Оригінальність та естетичне підгрунтя творчості.          

  Естетичним підґрунтям її творчості є сюрреалізм, несподівані, багатозначні асоціації апелюють до емоційної сфери, до її уяви, абстрактні образи конкретизуються, часто набирають барокових форм, вони синтетично ускладнені, алогічні. Поетеса вдається до цих засобів, щоб якомога повніше відтворити дійсність, якомога більше вражень «втиснути» в слово,   «видобути» з цього більший пучок асоціативних «іскр» (Л.Тарнашинська).
    Як бачимо з цих характеристик, поетичне слово Андієвської незвичайне, не таке, яке ми всі звикли читати в програмних творах. Та не треба лякатись різноманіття складних і малозрозумілих слів критиків. Треба читати саме Еммине слово. Але спочатку ознайомтесь, як вона сама його бачить: «Мені цікаво писати до такої публіки, як я сама, — зізнавалася поетеса в інтерв'ю для «Літературної України», — мені хочеться сказати якісь несказані речі, витягнути їх з небуття. Але ж людина до всього мусить спершу призвичаїтися. Те нове, що несе у світ поет, загалом творча особистість…, зрештою сприймається і ширшими колами людей. А для цього потрібен час, бо люди не люблять нового..


- Мені ніхто не диктує, що і як писати, це тільки я вирішую, який мій світ, і я в цьому світі порядкую. Але не так порядкую,  як намагаюся вирвати з того невимовного небуття осмислене вже... І це, властиво, мета поезії».
    Тож спробуйте знайти у віршах, уміщених в її книгах, оті поєднання несумісного, спробуйте проникнути в коло витвореного нею світу і відчути тепло неспокійного серця нашої землячки.

Не менш складними для розуміння і сприймання є прозові твори Емми Андієвської, зокрема «Роман про добру людину», в якому реальність поєднується з химерними епізодами, міфами, легендами. Тут переосмислюються біблійні сюжети, картини Пекла і Страшного Суду. Водночас це цілісний твір, в якому автор беззастережно стоїть на боці Добра. І зло тут впізнається відразу, в які б воно шати не вбиралося.
    «Роман про добру людину» переносить читача в перші повоєнні роки до Німеччини, в табори переміщених осіб, а точніше в табір, де чекають рішення репатріаційної комісії, в яку входять представники СРСР, сотні українців, закинутих виром другої світової війни за межі рідної землі.     Нещодавно фашисти знущались над ними у концентраційних таборах, тепер ці люди чекають страждань вже від «своїх», енкаведистів, які пролізли в комісії і прагнуть якомога більше табірників відправити на розправу до Радянського Союзу.

У такій напруженій до краю ситуації прозаїк зображує своїх героїв, яким треба зробити вибір: повернутись на батьківщину чи стати емігрантами. Вони люблять Україну, але повернутись до неї не можуть. І для дітей, і для дорослих щира любов до рідного краю — то єдина мета, життя й утіха. Вона стає засобом перевірки вартості людини у критичних ситуаціях?
   д) Малярська спадщина Е.Андієвської.

Незвичайною є малярська майстерність Емми Андієвської. В анотації до її виставки, яка розгорнулась навесні 1994 року в Києві, в Українському Домі, наводилась така оцінка її творчості з німецької газети «Зюддойче цайтунг»: «Емма Андієвська не лише відома на Заході як художниця з даром оригінального творчого мислення, її малярство комунікативне, довірливо налаштоване до людей».

  Органічний світ Емми Андієвської привабливий. Він також надреальний.
    Художниця виставлялася в багатьох країнах світу. Вперше глядачі (побачили її акварелі в Мюнхені в 1956 році, потім у Нью-Йорку — в 1989 році, Емма ілюструвала свої збірки «Архітектурні ансамблі» та «Знаки».
    Літературна творчість нашої землячки представлена у багатьох збірниках прози й поезії.

е) Поетична спадщина.

Головні з них: поезія: «Поезія» (1951 р.); «Народження ідола» (1958 р.); «Риба і розмір» (1961 р.); «Базар» і «Пісні без тексту»(1968р.); «Наука про землю» (1975 р.; «Кав'ярня» (1983 р,); «Спокуси святого Антонія» (1985 р.); «Архітектурні ансамблі» (1988р.)

Проза: «Подорож» (новели, 1955 р.); «Тигри» й «Джалапіта» (1962 р.); «Герострати» (1970 р.);  «Роман про добру людину» (1973 р.); «Роман про людське призначення (1982р.).

ж)Висновок.

Незвичайний погляд на життя, притому ж правдивий, виростає з самої дійсності — і доброї, і лихої, і різнобарвної. Добро повинно перемагати, і це ми бачимо в її творах. Ознайомтесь з ними, і ви в цьому переконаєтесь самі.

^ Словникова робота.


Сюрреалізм – не новий або простіший засіб вираження, це навіть не метафізика поезії: це спосіб цілковитого звільнення духу і всього, що на нього подібне. («Декларація 27 січня 1925 року).

Сюрреалізм сформувався як модерний художньо-літературний рух, гаслом якого стала тріада: “кохання, краса, бунт”. За словами Бретона (1935 рік), два заклики стали основоположними у формуванні сюрреалістичного канону: “переробити світ” (Маркс) і “змінити життя” (Рембо).

Сюрреалізм (від фр. зиггееаіізте – надреалізм) існує вже понад піввіку і сьогодні належить до популярних та впливових течій. Теоретична програма сюрреалізму формувалася при безпосередній участі 3.Фрейда.

Сьогодні сюрреалістичні пошуки можна виявити практично у всіх видах мистецтва. Не буде перебільшенням сказати, що сюрреалізм – це також своєрідна художня ілюстрація психоаналізу. Сюрреалісти повністю підтримали думку Фрейда про невичерпність позасвідомого, його активний вплив на життя кожної людини. Бретон розглядає творчість як стан «позасвідомих спонтанних процесів». Процес творчості, на його думку,– процес загадковий і не піддається логічному осмисленню. Тому справжній художник працює лише асоціативним, алогічним методом, спираючись на власні сновидіння.

Сюрреалісти, абсолютизуючи сновидіння, що начебто шокують своїми сміливістю, таємничістю, ефектом алогічного і позачергового, намагаються довести загальнолюдський характер мистецтва, побудованого за методом образної інтерпретації сну. Розповіді про власні сни стають для сюрреалістів своєрідною творчою лабораторією. Образи живописних, літературних, кінематографічних, театральних сюрреалістичних творів запозичені практично з єдиного джерела – сновидінь.


^ Алогізм(від грецьк. а — не, logos — розум) — хід думки, що порушує якісь закони і правила логіки і тому завжди вміщує в собі якусь помилку.


2. Знайомство з поетичними творами (у дітей на партах тексти поезій поетеси, виразне читання.

^ БЕЗ ШКІРИ - НА ВІТРІ
     (цикл)

*  *  *
Твій подих фіалково-свинцевий. 
Твій подих ніжний і молочно-перлистий. 
Ти визначив початок і кінець, 
Тільки людина - сама невизначенність. 
*  *  *
Навіть далеких нащадків пустили за вітром. 
Всі джерела, краєвиди й пам`ять, 
Єдину годувальницю людства. 
Самі світові домовини. 
Але дух сіє далеко плакучіші зерна 
І в осередді розпаду. 
Чорнобиль, пустеля, чорнобиль. 

*  *  *
Вся країна - трупарня, 
Де ще живі мерці 
Виголошують промови 
Про нешкідливість опромінення, 
Школярі, яким жити лише кілька днів, 
Влаштовують велосипедні перегони 
Землею, що дихає смертю. 

*  *  *
Жодних рік не вистачає на голосіння. 
Жодних океанів на біль та розпуку. 
Боже, за що так тяжко караєш? 
Цілий народ отак у домовину, 
Як голод у тридцять третьому. 
Ніхто не голосить, ніхто не плаче. 
Готують нову трупарню. 

       ХВИЛЯ
          (сонет)
Забуте ворухнулося і, як джміль,—
І раптом диво—ланцюги розкуто.
З доби, що—в пил, запущена ракета.
Вогнями—на все небо—серця мол.

Єдина мить, і світловий намул
Ледачу плоть— в всевиддя перекотить.
Життя, що досі— в затінку за кадром.
Наблизилося краєвидом з мальв,—

І несполучне — на всі боки—єдність.
Свідомість,— щораз глибша і всеїдніш,—
Ворушить пальцями — й на вогник—плутанину,

Що— на межі площин перетинання,
Де зовнішнє згортається в клубок.—
Галактику у грудях й голуби.  

(Джерело: УКРАЇНСЬКА ЕЛЕКТРОННА БІБЛІОТЕКА)

  1. Бесіда за питаннями, приймається будь-яка позиція:

  • Яке враження на вас справила поезія?

  • Чи все було зрозуміло?

  • В чому нетрадиційність, новизна, «модерновість» Е.Андієвської?

  • Яких ще модерністів у галузі літератури, образотворчого мистецтва, музики ви чули?

ІV. Домашнє завдання: підготувати інформацію про модерністські течії в українській літературі та їх представників.

^ V. Підсумок: Що нового ви дізнались на сьогоднішньому уроці?


Додаток №1





Емма за читанням своїх творів





М.Андієвська «Мати і дитина»,1931 р.


Література



  1. А.Корниенко При свете надежды. Стихи. Издательство “Русское поле”,2006.– 190с.

  2. Анатолий Корниенко//С любовью и верой. Стихи. Издательство «Смоленская газета», 2006г. – 192с.

  3. Бик А. С. Провідна ідея педагогічної спадщини В.О. Сухомлинського / А.С. Бик // Рад. шк. – 1985. – № 3. – С. 54–60.

  4. БіляївВ.І. “На неокраянім крилі…” /В. І. Біляїв – Донецьк: Східний видавничий дім. НТШ /В. І. Біляїв - Донецьк, УК-Центр – 2003. – 348с.

  5. ВареникІ.П. Валер’янівка. Валер’янівка – Краснодар, 2001р.,3 74с.Дата публікації: 02.12.2009.

  6. ДедюхинА.М. Сухомлинский о патриотическом воспитании детей / А.М.Дедюхин // Нач. шк. – 1976. – № 10. – С. 21–22.

  7. КошолапО.Ф. Використання педагогічних ідей В.Сухомлинського у громадянському вихованні учнівської молоді // Наукові записки. Сер. Педагогіка і психологія. Вип. присвяч. 90-річчю Вінницького держ. пед. ун-ту ім.М.Коцюбинського / Вінницький держ. пед. ун-т ім.М.Коцюбинського. – Вінниця: Держ. картограф. фабрика, 2002. – Вип. 6. – Ч. 2. – С. 12–14. – Бібліогр.: с. 14 (5 назв).

  8. МостоваТ. Уроки Сухомлинського / Т. Мостова // Демократ. Україна. – 2004. – 20 квіт. – С. 5.

  9. ОліфіренкоВ.В. Підручник з української літератури: історія і теорія (монографія) /В.В.Оліфіренко - Донецьк: Східний видавничий дім. НТШ/В.В.Оліфіренко. - Донецьк. – 2003. – 324 с.

  10. ОліфіренкоВ.В. Уроки правди і добра. Джерела літератури рідного краю, Донецьк, 1995.

  11. СалтановЕ. Школоцентристская социально-педагогическая система В.А.Сухомлинского /Е.Н.Салтанов // Сред. проф. образов. – 2005. –­ № 5. ­ С. 21–24. – Библиогр.: 3 назв.

  12. СенінаВ.К. Використання спадщини В.О.Сухомлинського у формуванні в учнів почуття громадянськості / В. К. Сеніна // Рад. шк. – 1981. – № 12. – С. 48–53.

  13. Сіднєв Л. М. На ідеалах добра і гуманізму / Л. М. Сіднев // Рад. шк. – 1988. – № 9. – С. 76–79.

  14. ЧеркашенкоВ. Стаття журналу "Відкритий урок: розробки, технології, досвід" За матеріалами: Освіта.ua

  15. Шевченко. Людиною треба стати / Т. Шевченко // Кіровогр. Правда. – 1988. – 28 верес. – С. 3.

  16. ЯременкоМ. Весняні мелодії, Сталінське обласне видавництво, 1955р.

  17. ЯременкоМ. Вишнева заметіль, Донецьк: “Донбас”,1970.

  18. ЯременкоМ.Т. Cталь і хліб: Поезії, - К: Дніпро, 1983. – 118с.



Віртуальні ресурси:

uk.wikipedia.org

donbaslit.skif.net

ruthenia.info

chl.kiev.ua

osvita.ua

youalib.com/content

www.upmeter.com

http://mirslovarei.com/content_log/alogizm-14.html

http://www.elite-paint.com/paintings.php?type=styles&name=Modernism&lang=ru

http://www.donbaslit.skif.net/

ru.wikipedia.org/wiki/Шевченко,_Тарас_Григорьевич



Схожі:

Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconТема №8: Європейська культура ХХ століття. План Поняття «масова» та «елітарна» культура. Модернізм І авангардизм ХХ століття. Доба кінематографа
Поняття «масова» та «елітарна» культура. Модернізм І авангардизм ХХ століття. Доба кінематографа
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconКонспект уроку Урок№19 4) Тема уроку
Протоколи Інтернету. Адресація в Інтернеті, поняття ip-адреси, доменного імені та url-адреси. Способи підключення до Інтернету, функції...
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconПлан • Сутність І структура політичної культури. • Риси І типи політичної культури. • Політична культура України. У соціологічній І політологічній літературі існують різноманітні підходи до визначення поняття «політична культура»
У соціологічній і політологічній літературі існують різноманітні підходи до визначення поняття «політична культура»
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconКонспект уроку Урок №8 3) Тема уроку. Поняття файлової системи
Тема уроку. Поняття файлової системи, відмінності між поширеними файловими системами. Поняття файлу, каталогу. Ім’я файлу та каталогу,...
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconРозд іл I. Абстракціонізм-перша пол xx ст
Визначення поняття «колекція»,вихідні дані до формування,тип колекції та її структура
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconТема: Генетичні основи селекції. Системи схрещування організмів та їх генетичні наслідки. Мета: Сформувати в учнів поняття «селекція»
Мета: Сформувати в учнів поняття «селекція»; ознайомити з завданнями сучасної селекції; дати визначення поняттям «сорт», «порода»,...
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconТема: Функція. Область визначення і область значень функції. Способи задання функції. Мета
Мета: освітня: формувати поняття функціональної залежності, аргументу, області визначення та області значення функції; розглянути...
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconКонспект уроку Урок№16 1) Тема уроку
Тема уроку: Поняття про глобальну та локальну комп’ютерні мережі. Поняття про сервер та клієнтський комп’ютер. Мережні протоколи
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconТема. Сумісні та несумісні поняття. Завдання для повторення
Учні повинні знати: що таке поняття, сумісні та несумісні поняття, ознаки поняття, види понять
Конспект за моєю розповіддю а Визначення поняття «модернізм» iconТема уроку: Архітектура І скульптура ХХ століття
Ключові слова: Модернізм, авангардизм, раціоналізм, конструктивізм, функціоналізм, постмодернізм
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи