Урок української літератури в 7 класі icon

Урок української літератури в 7 класі



НазваУрок української літератури в 7 класі
Дата конвертації22.05.2013
Розмір61.49 Kb.
ТипУрок
джерело

Гімназія № 3 «Сузір’я»


Урок української літератури в 7 класі


Т. Г. Шевченко. «Заповіт»

Почуття поета у відображенні складних явищ суспільного життя


Учитель-методист

вищої категорії

Заболотня С. Г.


2010

Тема. Т. Г. Шевченко. Почуття поета у відображенні складних явищ суспільного життя.

Мета. Ознайомити учнів з історією написання твору; прослідкувати, як у вірші розкривається любов Т. Г. Шевченка до України й ненависть до кріпацтва; визначити життєве кредо поета;

удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу поетичного твору;

навички виразного читання;

виховувати любов до поетичного слова, його розуміння;

формувати комунікативну компетентність, розвиваючи зв’язне мовлення, уміння логічно мислити, грамотно висловлювати власні думки;

розвивати асоціативне мислення, творчу уяву;

розвивати спостережливість, уважність;

виховувати почуття любові до рідного краю, поваги до його кращих представників.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання. Портрет Т. Г. Шевченка, фотоматеріали: пам’ятник поету на Чернечій горі, вид на Дніпро з Чернечої гори, сходи, які ведуть до могили Т. Г. Шевченка, підручник, дидактичний матеріал, дошка (нові слова, нові терміни: кредо, метонімія).

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання. Оголошення плану уроку.



ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

  1. Виразне читання учнями поезії Т. Г. Шевченка «І виріс я на чужині».

  2. Перевірка складених учнями тестів до поезії «І виріс я на чужині» та біографії письменника.

  3. Рольова гра. Учень, який складав питання до вірша, виконує роль учителя (ставить питання, оцінює учнів, які відповідають). ^ Метод «мозковий штурм». (Якщо є учні, які виконували це домашнє завдання).



  1. Перевірка виписаних із вірша «І виріс я на чужині» художніх засобів (якщо є учні, які виконували це домашнє завдання).

(Оцінювання здійснюється в процесі перевірки домашнього завдання)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Слово вчителя.

(Після підведення коротких підсумків домашнього завдання)

Отже, ви відчули і в цьому творі, як Т. Г. Шевченко ненавидів панів-кріпосників, як його обурювала вся кріпосницька система. Яким було його життєве кредо? (Звертаємо увагу на слово «кредо» на дошці. Кредо – провідні думки, переконання). Не коритись панам, боротись проти проклятого панства, проти всього ладу.

У 1845 році Шевченко гостить на Переяславщині у своїх знайомих. Потрапивши одного разу під дощ, поет захворів на запалення легенів. У ті часи ця хвороба була смертельною в більшості випадків. Друзі перевозять Тараса до Козачковського – лікаря, давнього приятеля поета. Той робить усе можливе, але шансів видужати в Шевченка мало. А йому ж усього 31… Так багато хотілося написати, скільки ще мріялося зробити для свого народу… Невже кінець? І на папері з’являються слова: «Як умру, то поховайте…». Поет пише прощального вірша. Так народився «Заповіт».

ІV. Оголошення теми, мети уроку.

V. Основний зміст уроку.

1. Читання вірша «Заповіт» учителем напам’ять.

Випереджальне завдання учням: слухати вірш із закритими очима. Які картини ви побачите в уяві? Які асоціації стосовно ліричного героя твору у вас виникнуть (хто звертається й до кого з рядками поезії)? Які почуття виникають у вас, коли слухаєте цей вірш? (Розвиток асоціативного мислення)

^ 2. Бажані відповіді учнів з поясненнями вчителя:

Спочатку неначе батько зібрав свою родину й оголошує своє останнє прохання. Спокійно, повагом.

Потім перед нами постає вся Україна – з широкополими ланами, ревучим Дніпром, зеленими кручами… І вже перед нами не батько родини, а неначе козацький ватажок, адже поховати заповідає «на могилі», значить знайти останній притулок на козацькому кургані й розділити участь оборонців рідного краю. Звучить заклик до боротьби, до повстання, до знищення кріпацтва. Символічними є пейзажні деталі: ревучий Дніпро, широкий степ, широкополі лани – свідки «козацької слави". Усе це свідчить про невіддільність постаті поета від України.

У заклику до повалення існуючого ладу – вибух пристрасті поета. Це програма його життя, яку він не встиг виконати. Тому хоче, щоб вона здійснилася після його смерті.

У кінці твору ми бачимо самого Шевченка з його вірою в те, що народ збудує нове суспільство – «велику сім’ю, вольну, нову». Ми чуємо скромне бажання поета згадати його «незлим, тихим словом».

^ 3. Читання вірша учнями.

Випереджальне завдання: поділити поезію умовно на змістові частини, визначити їх теми.

Бажані відповіді:

1 частина: заклик поета поховати його на Україні, любов до рідної країни, її широка картина.

2 частина: заклик до боротьби, до повалення існуючого ладу, ненависть до кріпосників.

3 частина: мрії про нове суспільство після знищення кріпацтва.

^ 4. Визначення теми та основної думки твору.

Як ви визначили тему твору?

(Відповіді різні, але однозначної не буде).

Так, ми звикли визначати тему, ставлячи запитання: про що твір? Але ми маємо справу з твором ліричним, у якому на першому місці – почуття автора, а не події. Почуття, викликані якимись подіями. Отже, нам треба визначити, які почуття зображені у творі і якими подіями вони викликані.

На дошці

Почуття  явища

Любов  Україна

Ненависть  кріпацтво, існуючий лад

Отже, поет зображує любов до України і ненависть до панів-кріпосників.

Значить, тема вірша: зображення почуттів поета, викликаних суспільним становищем України (кріпацтвом).

Головна думка: заклик до українського народу знищити існуючий лад й побудувати нове, вільне суспільство на Україні. ^ Що є життєвим кредо поета.

аписуємо тему та головну думку в зошити).

Як Т. Г. Шевченко зумів донести до читача свої почуття? Чому ми змогли так зрозуміти все, що відчував поет?

^ 5. Художні засоби твору. Самостійна робота з таблицею.

Художні й мовні засоби

Любов

Ненависть

Епітети:

Епітети:

Тавтологія:

Метафора:




Метонімія:

(Метонімія – новий художній засіб для семикласників. На уроці вони повинні вперше з ним ознайомитися. На дошці під заголовком» «Нові слова, нові терміни» записано визначення, який художній засіб називається метонімією. Учитель розраховує на спостережливість і уважність учнів, сподіваючись, що хтось зверне увагу на записи на дошці й випише цей художній засіб у таблицю. Якщо ні, то зробить це вчитель під час перевірки).

Записуємо визначення «метонімія» в зошити.



VI.Підсумки. Закріплення нового матеріалу.

Які цілі ми собі ставили? Досягли їх чи ні?

(Можна використати метод «мікрофон», можна поставити учням запитання, можна використати таблицю для самоперевірки, тести). Приклади тестів додаються.

VII. Заключне слово вчителя.

Звертаємо увагу на роздатковий матеріал (див. дод. №1) та фотографії на дошці пам’ятника Т. Г. Шевченка на Чернечій горі (див. дод. №2).

Помер Т. Г. Шевченко в Петербурзі, де й був похований на Смоленському кладовищі. Але в тому ж 1861 році був перепохований на Україні поблизу міста Канева. І видно йому тепер і Дніпро, і кручі, і широкополі лани.

А «Заповіт» Шевченка став твором, який облетів увесь світ. Є прислів’я «Шевченків «Заповіт» облетів увесь світ». Чому? Бо перекладений більше ніж 50 мовами народів світу й дістав міжнародне визнання. Коли у 1929 році хорова капела «Думка» виступала в Парижі, їй довелося на прохання французів виконати «Заповіт) кілька разів.

Спочатку «Заповіт» був перекладений російською мовою ще в 1862 році, далі польською, сербохорватською, болгарською, чеською, словацькою, білоруською, німецькою, французькою, англійською. Серед перекладачів «Заповіту» є немало всесвітньо відомих імен: Е. Войнич, І. Франко, О. Дюран. (Див. дод. №3).

На слова «Заповіту» написано кантати (С. Людкевич, Б. Лятошинський), хори (М. Лисенко, в. Заремба, К. Стеценко, Л. Ревуцький, О. Александров), симфонічну поему (Г. Глієр). Мелодія «Заповіту», яку знаєте ви, написана Гордієм Павловичем Гладким, полтавським учителем ( див. дод. №4).



Отже, «Заповіт» Тараса Шевченка – програмний твір поета, неповторний поетичний заповіт у світовій поезії, з яким він звернувся до народу. До 1845 року історія української поезії не знала такого прямого заклику до боротьби проти царизму.



VII. Домашнє завдання.

  1. Вивчити «Заповіт» напам’ять.

  2. Питання 11 на стор. 67 (письмово).

  3. Додатково: повідомлення про перепоховання поета на Чернечій горі.



Схожі:

Урок української літератури в 7 класі iconУрок української літератури в 10 класі
Тема. І. Франко. Поетична збірка Зів’яле листя”. Любовна тема у творчості поета, автобіографічність (урок української літератури...
Урок української літератури в 7 класі iconУрок з української літератури у 9 класі Таран Тетяна Олександрівна, учитель української мови та літератури Ясинуватської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6 Тема
Тема: «Вічний серед неволі і святий серед пекла». Філософія життя Григорія Сковороди
Урок української літератури в 7 класі iconУрок української мови в 10 класі
Вілісова Ірина Дмитрівна, учитель української мови та літератури вищої категорії Луганського вищого училища фізичної культури
Урок української літератури в 7 класі iconУрок української мови в 5 класі
Тема: Фортеця чотирьох королев: Фонетики,Орфоепії, Графіки й Орфографії (урок української мови в 5 класі)
Урок української літератури в 7 класі iconЛюбов – це те, що буде вічно, І ні початку, ні кінця…
Урок-літературно-філософське дослідження з елементами інсценізації з української літератури в 10 класі
Урок української літератури в 7 класі iconУрок української літератури в 5 класі
Тема. Т. Шевченко. Україна – частина Шевченка. Вірш,, Садок вишневий коло хати
Урок української літератури в 7 класі iconУрок з української літератури 10 клас Тема : Ольга Кобилянська. Життєвий і творчий шлях письменниці
О. Кобилянської в розвитку української літератури, вчити добирати з літератури необхідний матеріал; розвивати усне мовлення на прикладах...
Урок української літератури в 7 класі iconУрок української літератури в 11 класі
Епіграфи: "Ніколи не сміявся без любові до вас усіх, до сонця, до вітру, до зеленого листу"( Остап Вишня)
Урок української літератури в 7 класі iconУрок української літератури та історії України
Вчитель української літератури : Присліпська Світлана Валентинівна, вчитель вищої категорії, старший учитель
Урок української літератури в 7 класі iconУрок української літератури у 8 класі В. Сосюра «Любіть Україну»
Ти віриш, що батько майбутнього поета був і креслярем, і вчителем, і шахтарем, навіть селянським адвокатом?
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи