Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» icon

Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.»



НазваУрок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.»
Дата конвертації23.05.2013
Розмір80.91 Kb.
ТипУрок
джерело

Урок світової літератури в 11 класі

Тема: «М.Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» Три світи у романі: Біблійної давнини, радянської сучасності і фантастичної демоніади»

Мета: Простежити, як у романі переплітаються три сюжетні лінії: збагнути сутність біблійних глав роману, зрозуміти сатиричний зміст зображення сучасності та осягнути фантастичну демоніаду в романі, порівняти її з гетівським «Фаустом»; удосконалювати навички аналізу прочитаного, роботи з цитатами, уміння працювати в малих групах, сприяти формуванню власної думки й умінню її обстояти; розвивати творчі здібності учнів, виховувати свідомого читача, розуміння добра і зла, сили справжнього кохання, творчості.

Наочність: портер М.Булгакова, ілюстрації до твору, картини М.Ге «Що є істина?», С.Далі «Розп’яття Христа», І.Глазунов «Ісус несе хрест на Голгофу».

Обладнання: уривки з кінофільму «Майстер і Маргарита».

Тип уроку: урок формування умінь та навичок.

Інноваційні технології: гронування, рольова гра, міні-дискусія, робота в групах.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Бліц-диктант:

  1. Що відповідає Єшуа Ґа- Ноцрі Понтію Пілату на звинувачення у тому, що він, Єшуа, підбурював народ зруйнувати храм? (впаде храм старої віри і утворить новий храм істини)

  2. Хто протиставлений в єршалаїмському романі образу Єшуа Ґа-Ноцрі? ( Понтій Пілат)

  3. Яку фразу, що стала крилатою, говорить Воланд, рятуючи, «воскресаючи» роман Майстра про Понтія Пілата? («Рукописи не горять»)

  4. Що відчувала Маргарита Миколаївна, руйнуючи геть усе в квартирі Латинського ? (Жагучу насолоду)

  5. Чому із 121 Маргарити Воланд вибрав саме Маргариту Миколаївну? ( Дияволу потрібна душа, а Маргарита Миколаївна живе за покликом своєї душі).

  6. Як ви розцінюєте вбивство Понтієм Пілатом Іуди? ( Убивством Іуди він намагається врятувати свою душу. Гл.25 стор.262)

^ Робота в групах

Завдання творчій групі учнів. «Порівняйте диявола сатану у трагедії Гете «Фауст» і М.Булгакова «Майстер і Маргарита». Суттєво учні повинні вказати, що у Гете Мефістофель укладає контракт з Богом, що він доведе, що людину можна спокусити, вона слабка. Мета Мефистофеля – душа Фауста.

У Булгакова, навпаки, Воланд допомагає людині і зрозуміти її сутність, довести існування Бога і те, що людині інколи не під силу вплинути на збіг обставин. У Булгакова Бог просить диявола допомогти майстрові, врятувати його.

ІІІ. Актуалізація знань.

Бесіда

  1. Яке прожив життя М.Булгаков?

  2. Чим для нього був Київ?

Гранування Складіть гроно

Творам притаманна поліфонічність

народився в Україні був заборонений

«Собаче серце»

«Майстер і Маргарита»

«Дні Турбіних», «Біла Гвардія»

ІV. Мотивація знань

  • Скажіть, що значить поліфонічний?

Поліфонія - багатоголосся, багатозвуччя. Перший поліфонічний роман написав М.Ф.Достоєвський «Злочин і кара». Нині даний термін широко вживається для опису найрізноманітніших явищ літератури та мистецтва.

Вчитель: Роман М.Булгакова «Майстер і Маргарита» теж можна вважати поліфонічним.

Одночасна єдність трьох слів – основа художньої концепції роману. Вічність, в якій збігається людський, біблійний світ та демонічні сили. Можна припустити , що художнє ціле булгаковського оману – це своєрідне перехрестя двох світів: «земного», повсякденного, що містить у собі життя Москви 30-х років, та біблійного, в якому живуть і діють персонажі, пов’язані з історією Ієшуа. Світи ці сходяться, перехрещуються у своєрідному «третьому світі» - вічності.

Отже, діти, ми повинні сьогодні на уроці збагнути сутність біблійних глав роману, зрозуміти сатиричний зміст зображення сучасності та осягнути фантастичну демоніаду, яка по-булгаківськи людяна, справедлива, щира.

V. Оголошення теми, мети уроку

VІ. Вивчення нового матеріалу

^ Робота в групах. Клас об’єднується у три групи.

1 група. Аналіз глав роману, присвячених біблійній давнині.

2 група. Зображення сучасності.

3 група. Фантастична демоніада.

Учням пропонується вибрати для кожної групи девіз, епіграф із запропонованих.

1.«Я дышу , а значит я люблю,

Я люблю, а значит, я дышу» В.Высоцкий.

2. Весь мир - театр, а люди в нем - актеры. В.Шекспир.

3.Тут ведь Бог с Дьяволом борются, а поле битвы – сердца людей. Ф.М.Достоевский.

Групи працюють протягом 10 хвилин.

Кожній групі пропонуються основні питання, які треба висвітлити.

І група

  1. Чи був Булгаков віруючою людиною?

  2. У чому полягає головна проблематика роману, визначена Булгаковим у І розділі.

  3. Поясніть сутність розмови Понтія Пілата та Єшуа. Хто такий Левій Матвій.

  4. Чому картає себе Понтій Пілат після страти Єшуа?

  5. Чому Понтій Пілат вбиває Іуду?

  6. Чому Понтію Пілату не вдається знайти душевний спокій?

Вчитель . Через власне боягузтво стає катом Іудеї, Єршалаїму та Ієшуа. Пілату не вдалося вбивством людини врятувати свою душу. В романі на долі римського прокуратора порушено проблему людяності вчинків. Тільки совість, справедливість, людяність дозволяють знайти душевний спокій.

Учениця. Читає вірш

Где есть Христос – там будет и Иуда.

А где Иуда – там всегда кресты.

Зло не исправит никакое чудо

За исключением чуда – доброты.

Пока жестокость не забудут люди,

Земля не станет колыбелью роз.

Из века в век так было и так будет

Добро и Зло, Иуда и Христос.

Вчитель ставить контрольні запитання:

  1. Який людський недолік, за Булгаковим, є найстрашнішим. (Боягузтво)

  2. Як показаний в романі Ієшуа – людиною чи Богом? (людиною)

  3. Поясніть, чому Понтій Пілат, приречений на безсмертя, а для нього –це кара? ( тому, що він кат Христа. Пояснити за М.Горьким «Легенда про Ларру»).

  4. Чим була страта Ієшуа в історії людства? ( зародження нової віри, нового мислення, нової філософії )

демонстрація кадрів кінофільму «Майстер і Маргарита»

Узагальнююче слово вчителя

Єршалаїмські розділи є ключовими. Вони розкривають авторський задум усього твору – проблему Віри, втрати духовності та моральних страждань людини. В них доводиться істинність існування Бога. Подані як частини роману Майстра про Понтія Пілата, єршалаїмські розділи пов’язують проблеми творчості, любові і милосердя, віри і добра в одне ціле, як вічні цінності, що не втрачають свого сенсу для людини за будь-яких часів і обставин. Ці розділи є ланцюгом, який повязує людину з майбутнім і Вічністю. Єршалаїмські розділи є вираженням авторського бачення подій І століття нашої ери. Це своєрідне Євангеліє від Булгакова.

Гронування

Віра безвір’я




зрадництво зло і добро




Вічність влада


Кадри з фільму «Майстер і Маргарита»

Слово вчителя

ІІ група

  1. З якою метою Воланд з’являється в Москві? Які це роки?

  2. Чому зображення московської дійсності сатиричне?

( Робота МАССОЛИТА. психлікарня, крадіжки, жадібність (гастролі, виставки…), махінації з грошима, доноси в НКВД). Воланд прибув до Москви не для того, щоб упізнали його, а щоб заставити людей пізнати себе: взятки, хабарі, бездарні писаки, критики, безвір’я, донощики, - тобто зло, яке повинно бути покаране. Роман реалістичний , відзначається глибокою сатирою, іронією. Сатира ця спрямована проти бюрократів, підлиз, хабарників. Іронічний погляд письменника підмічає всі ті варті осміяння явища дійсності, які пов’язані з недовірою, страхом, шпигуноманією сумнозвісних 30-х років. Сатира Булгакова фантастична за формою і реалістична за змістом.

На фоні цієї задушливої атмосфери показані світлі образи Майстра І Маргарити:

а) кохання героїв . Зустріч – це подарунок долі,

б) втрата Майстра, роль Латунського,

в) крем Азазелло,

г) бал у Сатани,

д) дорога у вічність та спокій. «Рукописи не горять».

Гронування

безвір’я



зрадники заздрісники



Пристосуванці

Кадри з кінофільму «Майстер і Маргарита» - епізод «Місячна доріжка»

Гронування

Вміють любити вірні




Розумні талановиті




Мріють про спокій і творчість

Узагальнююче слово вчителя: Висновок – Майстер і Маргарита не можуть бути щасливими у світі, де панують неправда, заздрість, наклепи, у світі, що калічить людську душу. Умираючи, вони відроджуються до нового життя. Воланд забирає їх із собою. Цим він визнає по-справжньому велике і нетлінне. Він дає безсмертя любові, вірі, відданості, творчості.

ІІІ група:

  1. Хто представляє фантастичну демоніаду?

  2. Назвіть слова - синоніми чи інші назви до слова Воланд (чорт, диявол, Люцифер, Мефистофель, Сатана, князь тьми).

  3. Назвіть фантастичні сцени твору, їх сутність: вистави у ресторані, політ Маргарити, бал у Сатани.

  4. Кого побачила на балу Маргарита? (вбивць, самовбивць, вішальників, брехунів, катів, державних зрадників, донощиків)


безстрашний розумний


жорстокий справедливий




«Я часть той силы, что вечно хочет зла, но совершает благо»

Демонстрація із кінофільму

Вчитель: Чому в Москву приходить не Ієшуа, а Воланд? Звідки він прибув

( з вічності). Тому що на небеса сходять на землю до людей, а кращі із кращих людей піднімаються на небо. А в пеклі, в тому числі і земному, спокон віків править бал Сатана.

Учениця: зачитує кінець роману, чому Майстер і Маргарита піднімаються на небеса, у світ тиші і спокою. Від слів «Прощавайте…»

^ VІІ. Підсумок уроку.

Узагальнююча бесіда:

  • Чи змогли ми відповісти на всі питання ?

  • Чи вирішили всі проблеми?

Вчитель: ні напевно, суть нашого уроку в тому, щоб ви знов і знов поверталися до цього унікального твору, наближувалися до його змісту, бо проблеми його невичерпні.

^ Міні-дискусія на тему: «В чому сенс людського життя».Рефлексія.

  • А все ж таки про що роман?

Поєднавши у творі три художні пласти, Булгаков сміливо розкрив безвір’я, брехню, доноси, велику силу кохання, вічну силу творчості. Роман про бога і Диявола, про добро і зло, про особистий вибір життєвого шляху, про відповідальність кожної людини за добро і зло, яке відбувається кожного дня, про людяність і милосердя, про істину. Можна сказати, що роман про проблеми і вічні людські цінності. Можливо істина в тому, що кожна людина сама відповідає за свої вчинки, і сама обирає між добром і злом. І тому, все буде правильно, кожен отримає за свої діяння, за те, який вибір ми робимо кожного дня. Можливо, істина в романі в тому, щоб у любих життєвих ситуаціях зберегти добро, милосердя, співчуття до проблем інших (як чинила Маргарита). А можливо, істиною є кохання, яке перемагає всі труднощі і перешкоди.

Характер відповідей залежить від того, який духовний рівень розвитку у людини.

Кожен повинен зрозуміти головне: не переставати шукати свою життєву істину.

VІІІ. Домашнє завдання . Підготуватись до написання твору за романом, обрати цитати, що характеризують образи головних героїв твору.



Схожі:

Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconОбраз Воланда в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита»
Роман Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита» можна з повною відповідальністю назвати одним із найбільш культових творів минулого...
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconТема: М. Булгакова «Майстер і маргарита» Проблематика твору: питання співвідношення добра й зла, морального вибору, справедливості й відповідальності, взаємини особистості з владою, покликання мистецтва
Мета: Ознайомити учнів із романом М. Булгакова «Майстер і маргарита», мотивація навчальної дільності, виховувати інтерес до творчості...
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconУрок української літератури в 10 класі
Тема. І. Франко. Поетична збірка Зів’яле листя”. Любовна тема у творчості поета, автобіографічність (урок української літератури...
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconУрок світової літератури в 7 класі
...
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconТворчі та ігрові завдання на уроках світової літератури у 5 класі
Автор: Гаврилова Наталія Григорівна, вчитель світової літератури комунального закладу «Середня загальноосвітня школа №6 м. Орджонікідзе...
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconПрактична робота на комп’ютері на уроці світової літератури: «Оригинальные философские трактовки библейских сюжетов в романе М. А. Булгакова «Мастер и Маргарита». Хід роботи
Даний файл містить комп’ютерну презентацію, переведіть її в режим показу слайдів. Керуючись вказівками учителя світової літератури,...
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconСвобода і кохання (за новелою П. Меріме «Кармен»)
Мабуть, немає письменників, які б не писали про кохання та свободу, бо кохання і свобода відіграють велику роль у житті людини. Цю...
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconПояснювальна записка Дидактичний матеріал «Усі уроки світової літератури» із світової літератури складений
Дидактичний матеріал «Усі уроки світової літератури» із світової літератури складений відповідно до програми для загальноосвітніх...
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconУрок світової літератури (за новою програмою) у 5 класі
Обладнання: портрет письменника, різні видання повісті, ілюстрації до неї,мультимедійна презентація
Урок світової літератури в 11 класі Тема: «М. Булгаков. Роман «Майстер і Маргарита.» iconРозпочався тиждень літератури декламуванням віршів класиків світової літератури про жінку-матір під керівництвом викладача світової літератури Медулич О. М

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи