Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» icon

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм»

Реклама:



Скачати 133.8 Kb.
НазваДжеймс Олдрідж «Останній дюйм»
Дата конвертації23.05.2013
Розмір133.8 Kb.
ТипДокументи
джерело



p9010543.jpg



Джеймс Олдрідж «Останній дюйм»




13.jpg




Давидич

Наталія

Миколаївна

Мурафська

загальноосвітня

школа

І-ІІІ ступенів

2011



Тема: Своєрідність розв’язання проблеми батьків і дітей у оповіданні

Джеймса Олдріджа «Останній дюйм». Головна думка оповідання .

Мета: узагальнити знання про оповідання; розвивати вміння учнів аналізувати текст, визначати головну думку оповідання;виховувати повагу до батьків,бажання зробити перший крок до подолання сімейних конфліктів; мужність , волю.

Обладнання :Портрет Дж. Олдріджа, карта світу, репродукції картин художників - мариністів, дитячі ілюстрації до оповідання «Останній дюйм»; мультимедійні презентації «Джеймс Олдрідж», «Акули», «Єгипет – країна загадок»; аудіозапис «Музика моря»; відеоролик «Хвилі моря»;таблиця «Проблеми»; кадри з фільму «Останній дюйм»; «Цитатна доріжка»; збірник «Джеймс Олдрідж. Вибране.»

У моїх книжках головна тема завжди одна – вибір…

Д.Олдрідж

Дитина народжує батьків.

С.Є.Лєц.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Слово вчителя:

  • Добрий день! Я вітаю вас , дорогі мої діти , вітаю своїх шановних колег на уроці, тема якого «Своєрідність розв’язання проблеми батьків і дітей. Головна думка твору «Останній дюйм.»



(Презентація портрета письменника, збірки його творів та фотографій)

  • Сьогодні мені допомагатимуть провести урок учні – гіди; учні – лінгвісти; учні – біологи;учні-біографи. Мета нашого уроку : продовжити знайомство з Джеймсом Олдріджем, узагальнити знання про оповідання, будемо переказувати й аналізувати твір, визначимо головну думку , ключові епізоди,поговоримо про своєрідність розв’язання проблеми батьків і дітей у оповіданні та у житті. Зацікавились? То ж дозвольте вас запитати.

Прийом «Мікрофон»

- Що очікуєте від уроку? ( Відповіді учнів)

- Хочу поділитися з вами своїми очікуваннями. Я сподіваюся,що працюватимемо ми творчо,злагоджено, з радістю.

- Як бачимо, роботи у нас з вами вистачає, а щоб працювалось нам впевненіше, давайте створимо кольоропис нашого настрою, адже фарби, як звуки в музиці, як слово в літературі, можуть бути радісними і сумними. Настрій і колір – явища взаємозв’язані. Кожна кольорова смужечка - це умовний знак настрою. Інтуїтивно зобразіть ваш настрій.

- Перевіримо. Мене дуже тішить те, що настрій у всіх гарний ,піднесений, оптимістичний.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

(Відеоролик « Хвилі моря». ) (Електронний Додаток 1 )

(Під мелодію «Музика моря»)(Електронний Додаток 2 )

t06.jpg

- Чи любите ви море? ( Відповіді учнів)

- Хто з вас відпочивав на морі?

«Словесне малювання»

- Словесно зобразіть (одним – двома словами), яким запам’яталось вам море?

( Презентація репродукцій картин художників-мариністів.)

- А ось як зобразив море наш випускник Роман Моторний. До речі, діти, художників, які зображують на своїх полотнах морський пейзаж, називають мариністами. Найвідомішим із них є Іван Костянтинович Айвазовський . Давайте переглянемо ваші ілюстрації до оповідання, ваше бачення морської стихії. Ви вже мабуть зрозуміли, чому ми з вами заговорили про море. Адже події в оповіданні «Останній дюйм» відбуваються саме там.

- Символом чого, на вашу думку, є море? ( Життя ,зміни: то тихо, то шторм) Дуже часто , особливо у церковній літературі , життя називають «житейським морем» і в цьому «житейському морі» на кожного з нас чекає безліч проблем.

Словникова робота.

Проблема - складне питання, завдання, яке потребує вирішення, дослідження.



  • Сьогодні напротязі уроку ми постараємося вирішити деякі з них і складемо рецепт досягнення успіху у житті .



ІІІ. Робота над темою уроку.



  • Домашнє завдання у вас було випереджального характеру,працювали ви всі майже самостійно, досліджували, збирали інформацію, створювали презентації. То ж розпочинаємо наш урок-подорож, урок – роздум.



  1. Мультимедійна презентація «Джеймс Олдрідж» (Електронний Додаток 3)джеймс.jpg

  • Як його творчість пов’язана з Україною?

(Повідомлення учня про Джеймса Олдріджа, його зв’язки з Україною)

  • Творам Джеймса Олдріджа притаманна документальність, переконливість. Він писав тільки про те, що випробував сам. Які захоплення були у письменника? ( Повідомлення учнів )

  • У оповіданні зустрічається багато незнайомих слів, понять,з лексичним значенням яких нас познайомить учениця. (Додаток 1 )

2. Бесіда:

- Дайте визначення «оповідання»

- Яке враження справив на вас твір ?

- Де відбувається дія ?

3. Мультимедійна презентація «Єгипет – країна загадок» (Електронний Додаток 4) , фотографія « Акуляча бухта» )

- Хто є головними героями?428_1.jpg

4. Стислий переказ оповідання учнями

- Що з самого початку вказує на непрості відносини батька і сина?

5. Перегляд епізоду « Розмова батька і сина» з кінофільму «Останній дюйм». (Електронний Додаток 5)

- Які деталі вказують на те,що справжнім батьком Бен не був?

- Чому їм важко зрозуміти один одного?( Бо вони майже чужі,батька майже ніколи не було вдома,він не виховував сина, не знає про що з ним говорити, а син просто його боїться, він завжди різкий, грубий,батько не розуміє , що Деві ще дитина, йому тільки 10 років )

- Чому наші герої потрапили у складну ситуацію?

- Чому Деві весь час запитує : « А хто-небудь знає, що ми тут?»

- Яку інформацію ви знайшли про акул ?

^ 6. Мультимедійна презентація « Акули» (Електронний Додаток 6)

7.Фронтальна робота. Визначення ключових епізодів в оповіданні.

- Давайте визначимо «ключові епізоди. Згадайте, які епізоди називаються ключовими? (Це ті,які зображають події , що відіграють важливу роль у житті героїв)

Ключові епізоди оповідання:

  1. Підготовка до польоту.

(Перегляд епізоду з кінофільму «Останній дюйм») (Електронний Додаток 7)

  • Чи хоче батько брати хлопчика з собою?

  1. Переліт до Акулячої бухти.

Перегляд епізоду з кінофільму «Останній дюйм». (Електронний Додаток 8)

  • Який настрій у хлопчика? Яким тоном говорить батько з ним ? Які речення найчастіше вживає? ( Наказові)

  1. Що мені робити?Бачиш ,що з тобою сталося?

  • Як ви гадаєте чи тепер батько жалкує , що взяв його з собою?

  1. Довго вибиралися вони схилом.



  1. Переліт «Акуляча бухта-Каїр»

Перегляд епізоду з кінофільму «Останній дюйм». (Електронний Додаток 9)

  1. У лікарні.

Перегляд епізоду з кінофільму «Останній дюйм». (Електронний Додаток 10)



  • Визначте епізод найвищої напруги у творі.

( Хлопчик вперше сідає за штурвал літака, а батько знепритомнів)

  • Яке значення має цей епізод для розуміння теми оповідання?

( Що ж будуть робити обоє ? Чи знайдуть вихід ?Бо між ними пустеля)

Перегляд епізоду «Пустеля» з кінофільму «Останній дюйм». (Електронний Додаток 11)

  • Символом чого є пустеля ? (Пустка…і у відносинах також,самотність,непорозуміння)

  • Яка спільна дія зблизила батька і сина ( Вижити. Мета у них одна - виживання. Тільки треба подолати останній дюйм , який їх розділяє.

  • До речі, ви вивчаєте англійську мову. Як англійською буде «життя»(life), «жити» (to live). Вам знадобляться знання, здобуті на уроках іноземної мови.

Повідомлення учня.(Додаток 2)

^ Слово вчителя:

  • Дюйм за дюймом рухаються назустріч один одному батько і син. Після трагедії у бухті батько і син крок за кроком , роблячи неймовірні зусилля, йдуть до перемоги. Спільні дії, до яких вдаються герої оповідання заради досягнення мети – вижити - зближують їх.

Треба тільки подолати «останній дюйм», який їх розділяє.

  • А зараз згадаємо про математику.

Візьміть до рук лінійку ,олівець і в зошиті накресліть відрізок ,що означає 1 дюйм ( 2,5 см).

  • Яке враження справив на вас відрізок? Великий він чи ні ?

(Дюйм – зовсім невеличка відстань,але іноді вона перетворюється на прірву,яку і впродовж життя люди не можуть здолати.)

  • Яке значення має дюйм в оповіданні?

  • Наші герої заблукали,відстань між ними – один дюйм, тому їм важко вирішити проблему спілкування, знайти спільну мову,відкритися, показати не тільки сильні сторони, а й слабинки. Спробуймо допомогти їм порадами, щодо виходу із конфлікту. Бо, конфлікт - це той вузлик , не розв’язавши якого , неможливо йти далі . Тому не гаймо часу, шукаймо причини у кожному з героїв



^ Заповнення таблиці «Бен і Деві».


8. « Рольова гра».


- Уявіть , що ви психологи і перед вами стоїть завдання розповісти Бену про сина, про його страхи ,переживання. Дайте поради батькові.

- Уявіть, що вам випала нагода переконати Деві в тому, що батько його любить по-своєму.

( Відповіді учнів)

  • Якою ситуацією розв’язує автор проблему батька і сина? (Екстремальною. Це надзвичайна ситуація, загроза життю людини,її здоров'ю)

  • Невже була потрібна екстремальна ситуація, щоб наші герої змогли розгледіти один одного?

  • Так. Ніхто нікого вже не боїться, не соромиться, їм треба діяти , і діяти вдвох і швидко. Тільки спільна справа,дуже серйозна,яка потребує напруження всіх сил,здатна зблизити людей і покаже хто є хто.

  • Яка ж головна думка оповідання?

( Необхідність боротьби до останнього дюйму ,не впадати у відчай, вірити у себе і свої сили ,ніколи не втрачати бажання жити, бо життя – це найголовніше, що є у людини. Ось вам і рецепт досягнення успіху у житті.

«Рецепт успіху» ( Додаток 3 )


Вірш « Коли здається жити неспромога»

Коли здається, жити неспромога ,

Коли здається, більше сил нема,

Повір у себе, і твоя тривога

Розвіється , як марево, сама…


Повір у себе, ти багато можеш,

Не опускай безсилої руки.

Ти сам собі найкраще допоможеш –

Лиш тільки спробуй сам себе знайти.


Коли здається, що земля і небо

Супроти тебе стали на диби,

Повір у себе , знай, що жити треба,

Бо ви своєї долі – не раби!


- А ще ,діти,тільки спільна справа , не іграшкова, а серйозна, здатна зблизити людей.

^ 9. Прийом «Незакінчене речення»

- Останній дюйм у стосунках батьків і дітей можна подолати, якщо…

( відповіді учнів)

  • Останній дюйм буде розділяти батьків і дітей, якщо …

(відповіді учнів)

  • Як можна зрозуміти назву твору?

  • Символом чого він став?(Останній , вирішальний крок у стосунках)

  • Які символи ще є у оповіданні?( Акули – символ хижацтва, вітер – символ змін, пустеля – символ пустоти , відчуженості)

  • Чи долали ви останній дюйм? ( відповіді учнів)

  • Який рецепт пропонує письменник для подолання відчуженості між батьками і дітьми, між людьми взагалі?



  1. Робота з епіграфом.

  • Про який вибір йдеться в оповіданні?

  • У житті кожного буде чимало випробувань: невдачі, горе, зневага,втрати. Втекти від них неможливо. Тож потрібно їх долати. Біблія вважає гріхом слабкодухість,небажання вистояти у життєвих негараздах. В сьогоднішньому складному житті ваші батька також мають безліч проблем. Вони зайняті,заклопотані, їм постійно не вистачає часу. Саме тому вони іноді бувають неуважними до вас. Можливо ,і вам потрібно зробити крок назустріч.



ІV. Підсумок уроку

  • А зараз ми виходимо з вами на фінішну доріжку нашого уроку, яка називається «Цитатна доріжка» (Додаток 4)



  • Виберіть два висловлювання відомих людей, які найкраще розкривають головну думку оповідання.

  • Чи не погіршився ваш настрій на кінець уроку ?

  • Чи справдилися ваші очікування ?

Прийом «Різнокольорові капелюшки»

( формування груп за кольором капелюшка)

^ Картки- підказки:

Чорні капелюшки – критика . ( Чи всі працювали? Що заважало працювати?)


Червоні капелюшки – емоції, почуття( Які почуття викликала робота нашого класу? Злагоджена чи ні? Дружня? Гордість була за клас у цілому, а за якого учня?)

^ Жовті капелюшки – вміння бачити добре в будь-якій ситуації,позитивне,оптимістичне

Зелені капелюшки – відображення ситуації у вигляді малюнку, гумор.

^ Сині капелюшки – який життєвий урок ви винесли сьогодні,що корисного для себе зрозуміли.



  1. Складання сенкану на одну із тем («людина», «життя», «вибір»)



Людина

Унікальна, неповторна.

Живе,творить,помиляється

(страждає,розчаровується, йде до мети)

Шукає свій шлях у житті

Особистість.



Життя

Складне,суперечливе

Навчає,непокоїть, розчаровує

Життя- носій добра і зла.

Пізнання.


Вибір

Вирішальний, важливий

Непокоїть, розчаровує, захоплює

Його необхідно зробити кожному

Крок у майбутнє.





V. Заключне слово вчителя.

VI. Оцінка діяльності учнів

VIІ Домашнє завдання

Високий рівень – прочитати оповідання «Акуляча бухта», скласти «Помічник для спілкування людей між собою», використовуючи лише цитати із тексту.

Достатній – користуючись словниками крилатих висловів, фразеологічними назвати афоризми до складу яких входить слово «останній».

Середній – порівняйте значення слова «останній» у новелі О.Генрі та

Дж. Олдріджа.


Додаток 1
^

Дюйм – одиниця довжини в системі англійських мір, що становить 2.54 см.

Фут – одиниця довжини в англійській системі мір, що дорівнює 30.48 см.

^

Миля – одиниця довжини, яка використовується здебільшого у морській справі (морська миля становить 1852 метри).

Фунт – основна одиниця ваги в системі англійських мір, що дорівнює 453.5г Апатія – стан байдужого ставлення світу.

^

Авантюра – ризикована справа (не завжди чесна), розрахована на випадковий успіх.




Додаток 2


В англійській мові слово Inch входить до складу деяких фразеологізмів. Every Inch ( з ніг до голови ) , означає

1)цілком, повністю;

2) в усьому – в думках , у вчинках.

Фразеологічний вислів Inch by inch (дюйм за дюймом) означає у перекладі українською мовою «дуже повільно, але наполегливо)


Додаток 3

«Рецепт успіху»



  1. Не впадайте у відчай.

  2. Ніколи не втрачайте бажання жити.

  3. Повір у себе.

  4. Найдорожче – це життя.


Додаток 4

«Цитатна доріжка»



  • « Любов виникає з любові, коли хочу ,щоб мене любили, я сам перший люблю» Г.Сковорода.

  • «Любити – жити життям того, кого любиш»

Л.Толстой.

  • Життєві негаразди лише загартовують.

А. де Сент – Екзюпері.

  • Занепад духу в тяжкій життєвій ситуації – це твоя поразка,загибель. О. Твардовський.

  • Збери всі сили свого духу, щоб неможливе стало можливим.

  • Найбільша перемога – це перемога над самим собою.

А. Леонов.



Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconХід уроку Презентація теми та мети уроку Слово вчителя
Тема: Джеймс Олдрідж «Останній дюйм». Своєрідність вирішення проблеми батьків і дітей»

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» icon12740 олдрідж останній дюйм д

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconТвір Виконала учениця 7-б класу Сабіна Ханусяк
«Останній дюйм» Джеймса Олдріджа – це історія про подолання. Подолання відстані між батьком і сином. Подолання власного егоїзму і...

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconТема Данте останній поет Середньовіччя і провісник Відродження. Морально-філософський зміст «Боже­ственної комедії»
Данте — останній поет Середньовіччя і провісник Відродження. Морально-філософський зміст «Боже­ственної комедії»

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconО. Генрі «Останній листок»
Сподіваюсь, на уроці ви будете активними, творчими, розумними, ініціативними, енергійними

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconГлупейшие идеи для бизнеса, а некоторым они уже принесли миллионы
Новозеландский студент Джеймс Стюарт продаёт, по кусочкам свои ноги за миллион новозеландских долларов. Отбросьте кровавые мысли,...

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconТема уроку: О. Генрі «Останній листок». Взаємопорозуміння та прагнення зробити добро іншим як засіб подолання життєвих негараздів

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconСвяткування масляної
Як усі знають, прийшла весна і принесла із собою багато свят: 8 березня, а також свято, яке відзначають в останній тиждень перед...

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconМасляна Вчитель початкових класів
...

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм» iconСвято Випуску в «Україні»
Останній день червня, на диво, видався без дощу. Небо вирішило перепочити та надати можливість випускникам Білоцерківського інституту...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи