Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) icon

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги)

Реклама:



Скачати 128.85 Kb.
НазваУрок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги)
Дата конвертації07.06.2013
Розмір128.85 Kb.
ТипУрок
джерело

УРОК З ЕКОНОМІКИ У 11 КЛАСІ


Тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги)

Мета:

навчальна: закріпити, розширити та поглибити знання учнів з теми «Управління підприємством»; навчити учнів приймати рішення; формувати навички стратегічного бачення шляхів реалізації ідеї;

розвивальна: формувати вміння логічно та нестандартно мислити, виділяти головне та робити висновки; формувати та розвивати вміння та навички самостійної роботи учнів з додатковою літературою та іншими джерелами інформації;

виховна: виховувати зацікавленість у вивченні основ підприємницької діяльності, самосвідомість та громадянську гідність; допомогти дітям стати успішними у сучасному світі.

Обладнання: плакати «Заповіді бізнесмена», «Поради юному комерсанту», проектні роботи учнів (друкований варіант), комп’ютерні презентації бізнес-планів (електронний варіант), комп’ютер, мультимедійний проектор, ватман, маркери червоного і чорного (синього) кольорів, підручник, робочі зошити

^ Тип уроку: ділова гра, узагальнення та систематизація знань

Форми роботи: презентація проектів бізнес-планів


Хід уроку

І. Організаційний момент (1 хв)

Доброго дня діти! Сьогодні у нас незвичайний урок! Ми будемо говорити з Вами про вміння заробляти гроші. Одна з біблійних легенд розповідає. Одного разу пан зібрав своїх рабів і дав їм гроші, щоб вони користувались ними до його повернення. Одному він дав п’ять монет, іншому – дві монети, і одну монету - третьому. Після того господар поїхав. Усе гарно зваживши, розпланувавши кожен раб зробив свій вибір, як він буде користуватися даними грішми. Той раб, який отримав п’ять монет, за деякий час заробив ще п’ять. Той, що отримав дві - зробив так само і заробив ще дві монети. А той, який отримав одну, – пішов і викопав у землі ямку та й закопав там монету, яку дав йому господар. Що ж було далі?! Про це ви дізнаєтесь трохи згодом, а можливо й самі знайдете відповідь.

ІІ. Мотивація та актуалізація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.(5 хв)

Кожен із нас щодня стикається з необхідністю спланувати свій робочий день, відпочинок, хід занять. Ми навіть не замислюємося, що, здійснюючи планування, просто визначаємо, як зручніше для нас розподілити свій час. Зручність і переваги, які надає нам планування, відомі всім, але часто, стикаючись із поняттям «бізнес-план», ми не можемо чітко відповісти, що він собою являє і навіщо він.

^ Запитання учням класу

Що ж таке, на Вашу думку, «бізнес-план»? (учні дають декілька визначень поняття)

Бізнес-план ретельно підготовлений документ, який розкриває всі сторони будь-якого запроектованого комерційного заходу. Він дозволяє передбачити не лише всі заходи для реалізації нової ідеї, а й визначити необхідне фінансове забезпечення та можливість одержання доходу (прибутку).

Усі Ви, дійсно, маєте рацію.

Перш ніж розпочати будь-яку справу, ви повинні її ретельно спланувати й проаналізувати, відповідаючи на питання: «Матиме успіх ця справа чи ні?»

У будь-якому разі складання бізнес-плану, як правило, спрямоване на задоволення двох цілей:

1. з’ясувати для себе можливість реалізації ідеї, зважити всі «плюси» і «мінуси» її реалізації;

2. роз’яснити людям, які бажають вкласти гроші в вашу ідею, чи варто це робити, оскільки вони в майбутньому хочуть отримати свої гроші назад і мати із цієї операції прибуток.

Ну, а так як Ви вже добре знаєте, що таке бізнес-план, знаєте що можна очікувати від нього, то давайте зараз самостійно спробуємо скласти «бізнес-план» нашого з вами уроку.

(Очікувані результати від цього уроку-проекту). І так. Я пропоную вам доповнити фразу:

«В самостійному житті я зможу використати вміння сьогоднішнього уроку для …….» (Учні висловлюють свою думку)

«Я думаю, що сьогоднішній урок буде………» (Учні висловлюють свою думку)

«Кожен бізнес-план передбачає отримання певного прибутку. Який прибуток отримаєте ви по закінченню нашого уроку?» (Учні висловлюють свою думку)

Молодці, сподіваюся, що ми разом з вами досягнемо того, що тільки-но запланували.

ІІІ. Презентація проектів (35 хв)

Отже, давайте розпочнемо презентації фірм. З учнів 11 класу було створено три групи, які займалися розробкою бізнес-планів підприємств. Ну а гості, що сьогодні у нас присутні, складуть свою команду –«експертів-інвесторів». Завдання учням – зацікавити інвесторів у вигідності вкладання коштів саме в їхній проект. Ну, а інвестори повинні визначити найрентабельніше підприємство.

Проводимо ділову гру «Бізнес-план»

Рекомендації щодо проведення ділової гри «Бізнес-план»

Мета: закріпити та поглибити в учнів теоретичні знання; виховувати практичні навички в учнів з розробки бізнес-плану, правильної оцінки ринкової ситуації і прийняття оптимальних рішень; показати процес практичного складання бізнес-плану; розвивати вміння працювати в групах.

Склад і функції учасників гри

Із загальної кількості учнів створюється декілька груп, які працюють над створенням свого проекту бізнес-плану.

Крім того, з «гостей», що присутні на уроці, створюється група «експертів-інвесторів».

(«Експерти-інвестори» отримують «гроші», якими в кінці уроку оцінюють кожну групу учнів. Цим самим Вони визначають рентабельність пропонованих бізнес-планів).

Завдання кожної групи учнів – переконати «експертів-інвесторів» у вигідності вкладання коштів саме в їхній проект.

Загальне керівництво діловою грою здійснює вчитель, який

  • планує і розподіляє час на проведення гри;

  • забезпечує учасників гри необхідними даними;

  • контролює хід гри, стимулює творчу активність учасників;

  • дає загальну оцінку результатів ділової гри після обговорення прийнятого експертною групою рішення, дає заключну оцінку роботи гравців.

Дані для проведення гри

Ці дані видаються кожній групі гравців. Вони містять дані для проведення гри, необхідні формули, які можуть знадобитися в процесі підготовки бізнес-плану.

Етапи гри

Проведенню гри передують уроки, розбір конкретних ситуацій, крім того учні самостійно вивчають рекомендовану літературу.

Наприкінці гри вчитель організовує обговорення результатів проведених розрахунків, дає кінцеву бальну оцінку діяльності всіх груп.

Матеріали виступів груп у додатку.

Додаток

І група учнів презентує бізнес-план дискотеки

Презентація 1 Дискотека «Сузір’я Оріон»

Ми до вашої уваги представляємо бізнес-план підприємства, що надаватиме послуги щодо організації дозвілля молоді.. Наше підприємство буде організовувати дозвілля молоді вікові від 13 до 25 років. Це буде мале приватне підприємство. Для діяльності підприємства необхідно мати ліцензію

Для того щоб підприємство мало успіх на ринку йому необхідно надати конкурентоспроможні послуги.

По-перше необхідно правильно вибрати місце розташування дискотеки.

А по-друге залучити до роботи кваліфікованих фахівців.

Також необхідно придбати необхідне сучасне устаткування.

Конкурентами підприємствами будуть усі підприємства, що працюють у даній сфері діяльності – це так звані прямі конкуренти – а саме дискотеки у інших районах з меншою ціною надання послуг.

Непрямі конкуренти нашого підприємства це такі підприємства, що виробляють товари змінники – кафе, клуби, розважальні ігри.

На підприємстві буде вестися система бухгалтерського обліку, де будуть використовуватися спеціальні бухгалтерські програми. Тому на підприємстві передбачена посада бухгалтера. Фінансовий звіт вам надасть наш бухгалтер - Шегеда Ольга.

^ Фінансовий план

Найважливішим показником фінансового плану є собівартість послуг. Для того, щоб розрахувати цей показник, необхідно визначити всі витрати, які мають місце у процесі надання послуг з організації дозвілля молоді.

Вартість устаткування буде становити 44300 гр. але прибуток підприємства на місяць за зробленими нами підрахунками складе 1194,08 гр

Основна заробітна плата на місяць складе 2780грн. Витрати на зміст і експлуатацію устаткування складатимуть 648, 16 грн. на місяць. Вартість електроенергії на місяць становитиме 95, 68 грн. Оренда приміщення 1500грн. на місяць.

Показник окупності становитиме 2 роки і 4 місяці. Для цього розмір інвестованих засобів необхідно розділити на річний чистий доход.

Маркетинг

Дискотеку планується розмістити на орендованих площах, так як нерозумно будувати власний будинок, коли є порожні приміщення при державних установах.

Зал необхідної площі знаходиться в центрі села і відповідає всім вимогам нашої діяльності.

Орендна плата буде становити 6 грн. на місяць 1м2. Можливий розрахунок у вигляді надання послуг в організації проведення різних заходів.

Дискотека «Сузір’я Оріон» буде проводити танцювальні вечори з четверга до неділі. Також у залі будуть продаватися холодні напої, а за додаткову плату можна бути замовити пісню, поздоровлення.

Так як підприємство орієнтується на молодь із невисоким рівнем доходу, то планується встановити невисоку ціну на послуги.

Дякуємо Вам за увагу і сподіваємося, що ваші інвестиції будуть вкладені не даремно.

^ Питання для І групи

1. Які перешкоди можуть виникнути під час створення підприємства? (Учні висловлюють свою думку)

2. А як визначити, чи є ефективним Ваш бізнес? (Учні висловлюють свою думку)


ІІ група учнів презентує бізнес-план підприємства по вирощуванню та реалізації овочів

^ Презентація бізнес-плану підприємства

з вирощування та реалізації овочів

Добрий день! Сьогодні, ми хочемо познайомити Вас з бізнес-планом вирощування та реалізації овочів. Звати мене Черненко Марія, я буду директором даного підприємства. Моя помічниця - бухгалтер - Мирончик Людмила.

Наше підприємство називається «Овочевий рай» буде займатися вирощуванням та реалізацією швидкостиглих сортів овочів.

Швидкостиглі сорти овочів представляють собою продукт, який скорочує строки вегетації та дозрівання майже на половину і це все при високих смакових та якісних показниках. Також буде здійснено вирощування розсади (томатів, капусти, солодкого перцю) для використання в своїх цілях що забезпечить додатковий прибуток та підвищить рентабельність підприємства

В с. Більковці овочі можна придбати у магазинах, вони продаються як місцевими жителями так і підприємцями, що часто приїжджають з інших регіонів. Щодо овочів, які привозяться з інших регіонів або з за кордону, то вони не можуть конкурувати з нашими місцевими овочами.

Завданням нашого маркетингу ставимо:

  • відшкодування витрат на створення і існування даного підприємства;

  • забезпечення продуктивності виробництва овочів і забезпечення гарантій розвитку підприємства;

  • задоволення потреб споживачів міста і району в розсаді та ранніх овочах;

  • зростання добробуту нашої групи, соціальний захист мене, як підприємці та членів моєї родини.

Всі роботи по вирощуванню овочів догляд за ними та збирання врожаю, а також його реалізація на місцевому ринку, будь здійснюватися власними силами, залучаючи до цього членів наших сімей.

Я й моя група плануємо вирощувати овочі використовуючи для цього власні земельні ділянки, що знаходяться в с.Більковці та с. Гуменники.

Пропонуємо одержувати:

Кріп – 2 кг

Цибуля – 450 кг

Редиска – 120 кг

Капуста – 500 кг

Огірки – 250 кг

Томати – 200 кг

Перець – 120 кг


Овочі будуть реалізуватися на місцевому ринку.

Далі я хочу надати слово своєму бухгалтеру – Мирончук Людмилі, яка ознайомить Вас з фінансовим планом нашого підприємства.

Доброго дня! Я представлю Вам фінансовий план нашого підприємства «Овочевий рай» на 2013 – 2014, який буде відповідати слідуючим вимогам:

  1. Після всіх підрахунків на створення і діяльність підприємства витрати будуть становити на 2013 рік – 6200 гр, на 2014 рік – вони зменшаться - 3080 гр.

  2. Грошові доходи від реалізації овочів та розсади будуть становити: у 2013 – 7339 гр, а в 2014 –т 6700 гр.

  3. Валовий прибуток буде становити: на 2013 -1139 рік на 2014 рік -3620 гр.

  4. Податок, як суб’єкта підприємницької діяльності у 2013 році – 60 гр, у 2014 році -100 гр

  5. Чистий прибуток (збиток) у 2013 – 1079 гр, а у 2014 – 3520 гр

  6. Рентабельність до витрат виражена у відсотках і буде становити у 2013 році -17,4 %, а у 2014 році цей показник збільшиться майже у 10 разів і буде становити 114,3%.

В цілому, можна сказати, що в наших умовах не врожайність вибіркова по деяких овочевих культурах. тому згладити фактор зниження цін можна іншими овочами, а також за рахунок збільшення реалізації розсади.

Значним ризиком для економічної ефективності виробництва овочів є ціновий фактор. Адже при значному врожаї овочів, напливу привозного товару можливе значне зниження цін, що негативно вплине на економічну ефективність овочів.

Сподіваємося, що запропонований бізнес-план Вам сподобався і ви допоможете нам втілити наші плани у життя.

^ Питання для ІІ групи

1.Усі Ви, згідно своїх бізнес-планів можете стати підприємцями. Чим саме Ви будете керуватися у своїй діяльності? (Учні висловлюють свою думку)

2. У чому полягає мета як підприємця, і саме Ваша мета? (Учні висловлюють свою думку)

ІІІ група учнів презентує бізнес-план перукарні

^ Презентація бізнес-плану перукарні «Престиж»

Доброго дня, шановні гості, колеги! Сьогодні ми хочемо представити на ваш розсуд бізнес-план підприємства, яке буде надавати послуги по оформленню зачісок. Наша група дослідивши ринок послуг у своїй місцевості вирішила, що в с. Більковці це можливо зробити. Гарна зачіска є невід’ємною частиною іміджу кожної людини, засобом її самовираженням. Саме тому, створення перукарні «Престиж» с.Більковці забезпечить надання якісних послуг населенню.

Метою даного бізнес-плану є відкриття перукарні «Престиж» в с.Більковці. Підприємство засновано на приватній формі власності, і буде діяти на новостворених потужностях. Перукарня матиме власника, який буде одночасно перукарем та директором перукарні.

Наше підприємство буде працювати на протязі тижня 6 днів з 9.00 год. до 18.00 год. Обідня перерва буде з 13.00 до 14.00 години. Вихідний день-понеділок. У неділю-скорочений день з 9.00 до 14.00 години.

Перукарнею будуть надаватися високоякісні послуги за помірними цінами, а також буде встановлено систему знижок на даний вид послуг.

На створення перукарні буде залучено 20452 тис. грн. Ці кошти планується отримати від зацікавлених інвесторів. Вже на початковому етапі діяльності перукарні є ефективною і прибутковою. Розрахувавши термін окупності ми очікуємо повернути інвесторам їх вклади за 5 місяців. Відкриття перукарні і перукарських послуг в с.Більковці є інвестиційно привабливою діяльністю. Інвестиційна привабливість обґрунтовується тим що в даному регіоні не існує конкуренції.

^ Маркетингова програма

У с. Більковцях проживає 1056 жителів, крім цього даними послугами можуть користуватися і жителі навколишніх сіл – Гуменники, де проживає 500 чолові та козак з чисельністю населення 128 чоловік.

Так, як закладу який би надавав відповідні послуги в нашій місцевості не існує, то жителям доводиться їхати до найближчої перукарні за декілька кілометрів. Звичайно це не дуже зручно, оскільки витрачаються кошти на проїзд, та витрачається вільний час людини.

Вважаємо, що наше підприємство буде мати попит, оскільки в селі проживає значна кількість молоді, а також знаходиться школа, з якої щорічно випускається близько 20 учнів, яким необхідно мати гарні зачіски до випускних вечорів. Сезонний прибуток буде у період весіль. Таким чином – створення перукарні «Престиж» є обґрунтованим і інвестиційно привабливим, що дозволить отримувати прибутки.

^ Фінансовий план:

Перукарня буде розміщуватися в приміщені яке розташоване у центрі с.Більковці, яке буде взято в оренду. Поблизу нього знаходиться школа завдяки чому буде більший попит на перукарські послуги. Перед відкриттям перукарні буде проведено ремонт приміщення, на який витратиться 12092 грн. і закуплено необхідне обладнання на суму 4920 грн. витрати заробітну плату працівників складуть 3600 грн.

Оскільки метою виробничої програми є визначення рівня прибутковості запланованого бізнесу та оцінка ефективності основних виробничих фондів і оборотних фондів, то на підставі даних надходжень та виробничих витрат можна сказати, що рентабельність підприємства буде знаходитися в межах 78%. Вже на початковому етапі діяльність є ефективною і ця ефективність забезпечується завдяки значному попиту на перукарські послуги та зацікавленість клієнтів.

Ми сподіваємося, що наша справа зацікавить Вас, і ви вкладете гроші у розвиток нашого підприємства.

^ Питання для ІІІ групи

1. Ось Ви нам запропонували бізнес-план перукарні. А з чого починається організація власного бізнесу? 2. Для того, щоб здійснити реєстрацію підприємства потрібно пройти певні етапи. Що це за етапи і яка їх суть? (Учні висловлюють свою думку)

Молодці, Ви дуже плідно і старанно по працювали. Сподіваюсь, що «експертам-інвесторам» теж сподобалося і через декілька хвилин вони підіб’ють підсумок свого рішення. Ну а нам, час повернутися до нашої біблійної легенди. Як ви гадаєте, чим закінчилася вона? (Учні висловлюють свою думку)

Зараз мені хочеться надати слово нашим гостям «експертам-інвесторам» (виступають члени групи «експертів-інвесторів», які визначають своїми оцінками рентабельність презентованих бізнес-планів)

Ну а я, як керівник проекту, хочу розподілити прибуток від нашого «спільного бізнесу» (уроку) відповідно до того, хто скільки зусиль, старань та вмінь вклав у створення цього проекту (оголошуються оцінки учням за роботу на уроці)

ІV. Підсумки уроку (3 хв)

А тепер давайте повернемося до нашого «бізнес-плану» уроку-проекту, який ми склали на початку. Ведення будь-якої справи – це бізнес, тож наш урок – це теж певний бізнес, який приніс і прибутки і втрати.

«Оцініть, будь-ласка: наш спільний бізнес-проект був прибутковим чи збитковим сьогодні?» (Учні висловлюють свою думку)

V. Домашнє завдання (1 хв)

На наступний урок я прошу вас повторити опорні поняття та алгоритм вирішення задач

Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconСтруктура бізнес-плану
Планування це визначення мети розвитку керованого об’єкта, методів, способів та засобів її досягнення, розробка програми, плану дій...

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconУрок в 11-б класі Тема уроку. Створення колажів. Практична робота "Робота з графічним редактором Adobe Photoshop. Створення колажу"
Навчальна. Формувати знання, вміння та навички створення колажів. Закріпити навички роботи учнів з графічним редактором. Перевірити...

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconІнформація про центр (колектив, новини, членство, про Благодійний фонд "Бізнес-Інкубатор Тернопільщини") та його діяльність (послуги організації тренінг-програм та семінарів, бізнес-освіта, консультації)
Про центр. Спеціалізація: управлінське косультування, корпоративні і відкриті тренінги в сфері продажу і менеджменту, дослідження...

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconУрок українського читання в 3 класі з елементами інсценізації та проекту
Тема: Коли зима зустрічається з весною. За Г. Бондаренко, С. Черкасенко «Зима і весна»

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconНайкращий бізнес-план 2009
Рівненській області, головним управлінням економіки та інвестиційної політики облдержадміністрації у березні-травні 2009 року проводився...

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconУрок в 1 класі
Тема. «Сонечко надворі та в художньому творі». Перетворення літери с на жучка-сонечко. Створення сонечка способом орігамі

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconМакаровська Т. П., Бондар Н. М. Навч посіб для студ вищ навч закл
Практичне керівництво по складанню Бізнес-плану. Бізнес-план виконує декілька основних функцій: зовнішніх познайомити з підприємством...

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconУрок української літератури в 10 класі
Тема. І. Франко. Поетична збірка Зів’яле листя”. Любовна тема у творчості поета, автобіографічність (урок української літератури...

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconГорлачова Наталія Іванівна Методична розробка уроку з теми: «Процес створення централізованих держав у середньовіковій Європі» Анотація
Тема розробки уроку відповідає програмі з Всесвітньої історії 7 класу тема 3 «Візантія. Арабський світ. Європа». Урок розроблений...

Урок з економіки у 11 класі тема: Розробка бізнес-плану проекту зі створення конкретного продукту (послуги) iconПравила техніки безпеки під час роботи в комп’ютерному класі. Урок №2 Тема: Інформатика і інформація Урок №3 Тема: Носії інформації Урок №4 Тема: Кодування інформації
Урок №11 Тема: Практична робота № «Початок і закінчення роботи на комп’ютері. Робота на клавіатурному тренажері»

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи