Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля icon

Звіт про екскурсійну поїздку до трипілляНазваЗвіт про екскурсійну поїздку до трипілля
Дата конвертації15.01.2013
Розмір62.23 Kb.
ТипЗвіт
джерело

ЗВІТ ПРО ЕКСКУРСІЙНУ ПОЇЗДКУ ДО ТРИПІЛЛЯ


6 вересня цього року кращих студентів ВНЗ КІРоЛ Україна було нагороджено поїздкою до легендарної пам'ятки української історії - с. Трипілля. Подорож була дуже яскравою і сповненою цікавих епізодів. Незважаючи на те, що ми виїхали з інституту рано, в автобусі всі вели себе активно, чекаючи зустрічі зі сторінкою нашого минулого…

Прибувши на місце, ми одразу відвідали музей, де було виставлено безліч різноманітних зразків Трипільської культури.

В музеї спочатку ми переглянули цікавий історичний 20-ти хвилинний фільм, після чого екскурсовод почав нас ознайомлювати з експонатами, супроводжуючи це розповіддю про Трипільську культуру:

"…за доби енеоліту з'являється одна з найяскравіших культур давньоєвропейської історії - Трипільська.

Трипільська культура була поширена на величезній території: від Верхньої Наддністрянщини і Південної Волині до Середньої Наддніпрянщини і Надчорномор'я, проіснувала протягом двох тисячоліть (V - IV тис. до н. е.) і досягла високого, як на той час, рівня розвитку. Утворилася на основі автохтонних культур та неолітичних культур Балкано-Дунайського регіону і несла в собі традиції перших землеробських протоцивілізацій Близького Сходу та Південної Європи.

В Україні виявлено величезну кількість - понад 1000 - пам'яток Трипільської культури. В цьому музеї зібрані рештки культури з територій Молдавії, Болгарії, Румунії та України.

Трипільські селища розташовувалися на високих рівних місцях поблизу рік та потоків. Переважно це були родові або племінні тривалі поселення, що налічували від десятка до сотні жителів та господарських споруд.

Такі селища мали чітке планування - всі будови були розташовані кількома рядами або концентричними колами навколо великого майдану, на якому стояли одна або декілька громадських споруд - святилищ. Від майдану радіально розходились вулиці, обабіч яких були розташовані садиби.

На Уманщині, в середній течії Південного Бугу, а також в межиріччі Дністра і Пруту виявлено величезні поселення площею до 4 сот га, які налічували понад 2000 жителів, розташовані концентричними колами. Тут же існувала квартальна забудова, багато будинків були двоповерховими.

Це були на той час найбільші в Європі, а можливо, й у світі перші справжні протоміста, в кожному з яких проживало до 25 тисяч людей. Археологи виявили у трипільців унікальний в історії культури звичай - періодичне сплювання своїх поселень.

Відбувалося це раз у покоління, приблизно через кожних 50 років, коли виснажувались навколишні поля. Освоївши нові грунти і збудувавши неподалік нове селище, люди упорядковували старе і спалювали його. Очевидно, цей звичай був пов'язаний із якимись релігійними уявленнями та громадськими законами.

Основним заняттям трипільців було рільництво. Вони вирощували на своїх полях і городах усі основні культури: пшеницю, ячмінь, просо, бобові. Трипільці, які жили в межиріччі Дністра і Пруту, займались також садівництвом та виноградарством. Землю обробляли кістяними і роговими мотиками - досить ефективними знаряддями, рідше застосовували рало. Збирали врожай серпами з крем'яним лезом. Його продуктивність була лише в півтора рази менша, аніж сучасного серпа. Зерно перетирали на муку кам'яними зернотерками.

Трипільці вирощували велику рогату худобу, свиней, овець та кіз, мали коней. Як тяглова сила використовувалися бики.

Трипільці майстрували знаряддя з кременю (ножі, серпи, сокири, вістря стріл і списів), каменю (сокири, булави), кістки і рогу (мотики, проколки, шило, голки), значно менше було в той час мідних речей.

У трипільських племен дуже високого технічного та художнього рівня досягло керамічне виробництво. Виготовлення посуду було вже справою фахівців, а керамічне виробництво - спеціалізованою галуззю общинного ремесла. Посуд випалювався у спеціальних гончарних печах. Місцеві гончарі досконало володіли складною технологію виготовлення кераміки, вже знаючи гончарний круг, і виготовляли величезну кількість різноманітного посуду витончених форм.

Посуд поділявся на кухонний, більш делікатний столовий та культовий. Це і гігантські півтораметрові горщики для зберігання збіжжя та інших продуктів, менші горщики, амфори, миски, вази, кухлі, антропо- та зооморфні фігурки, амулети. Більшість такого посуду розписана чорною, червоною, білою та мінеральними фарбами. Орнамент складний і різноманітний, в основі його є спіралі й волюти, геометричні фігури, зображення тварин та людей.

Трипільських малярів можна вважати засновниками українського народного мистецтва. Багато провідних мотивів українського орнаменту, зокрема подвійні спіралі, що нагадують латинську літеру S, спіралі меандр довкола посудин, схематичні зображення рослин і тварин, різноманітні хрести в колі - збереглися в українських народних вишивках, килимах, народній кераміці, а особливо українських великодніх писанках.

Наприклад, спіральний меандр - "безконечник" є символом безупинного руху, самого життя, стилізовані зображення небесного змія-дракона символізували чоловіче начало, бачимо тут символи сонця, неба й землі, рослин, тварин і людей. Орнаментальні сюжети та композиції мають магічний зміст і пов'язані із культом родючості, що завжди відзначався складною обрядовістю. Так само з культом богині родючості, Великою Матір'ю всього сущого, пов'язані численні знахідки глиняних жіночих фігурок.

Виявлені в фігурках зерна підтверджують їх зв'язок із землеробськими культами, а окрім того такі фігурки були ще й амулетами - оберегами домашнього вогнища і достатку.

....Серед сотень різноманітних жіночих скульптурок особливою є виявлена на Черкащині фігурка жінки-матері, яка схилила голову над немовлям на руках. Ця трипільська Мадонна є найкращим зображенням материнства європейського правіку.

Археологи та антропологи встановили, що носії трипільської культури належали до середземноморської раси, поширеної у Південно-Східній Європі. Це були невисокі вузьколиці люди з гарними тонкими рисами обличчя.

Трипільське суспільство було конфедерацією племінних союзів, а гігантські протоміста - їх столицями.

В основі суспільного устрою трипільських племен лежали матріархальні, а згодом і патріархальні родові відносини. Основною ланкою трипільського суспільства була невелика сім'я. Сім'ї об'єднувались в роди, кілька родів становили плем'я, група племені утворювала міжплемінні об'єднання, що мали свої етнічні особливості.

Найбільш самобутнього і високого культурного рівня досягли трипільські племена, які жили на Покутті, Наддністрянщині і Буковині - на терені, де виникла і звідки поширилась трипільська культура. Ці ж племена найдовше зберігали і розвивали її традиційні елементи.

Трипільська культура була провідною серед енеолітичних племен Східної Європи і прискорила розвиток відсталіших племен, що населяли північну та північно-східну Україну. Трипільська культура - це виникнення на теренах України розвиненого землеробсько-скотарського господарства, мистецтва, житло- містобудівництва, ремесел, перших металевих виробів з міді, високохудожніх творів мистецтва і складних ідеологічних уявлень…"

Після закінчення ознайомлення з цим музеєм ми відвідали інший музей Трипільської цивілізації, який не менш захоплюючий від попереднього та має експонати тієї ж тематики. Там нам також розповідали про культуру цієї давньої цивілізації.

З почутих розповідей очевидно, що прямими предками українського народу трипільські племена не були - багато ще племен і народів протягом чотирьох тисячоліть прилучилося до нашого етногенезу. Але основи українського родоводу були закладені вже в той час.

Ймовірно, що з IV тис. до н.е. можна говорити про автохтонність частини населення на території України, яке, попри численні етнічні допливи та культурні зміни, зберегло через тисячоліття основне - любов до рідної землі, психологію творця і працівника.

Знаходячись на кордоні хліборобського світу і кочового степу, трипільська культура зникла внаслідок інвазій агресивних племен, які прийшли з північного заходу та сходу.

Після закінчення екскурсій по с. Трипілля ми змушені були повертатися до автобуса, тому що вже був час їхати до рідного міста Кіровоград, де на нас чекали наші батьки, щоб почути наші враження і захопливі розповіді про поїздку. Повертаючись додому, студенти зовсім не втомилися і всю дорогу обговорювали побачене.

Взагалі, поїздка була дуже незвичайною! За цей день ми дізналися багато чого нового, цікавого і пізнавального. Враження просто незабутні!!

Ми дуже вдячні організаторам цієї поїдки за те, що вони дали нам змогу ознайомитись з такою значущою частиною нашої історії. Це надає нам стимул до навчання і активної участі у студентському житті нашого інституту!..


Звіт підготували студентки третього курсу

денної форми навчання

спеціальності "Документознавство та інформаційна діяльність"

Шевченко Ірина Петрівна,

Чурікова Світлана ВячеславівнаСхожі:

Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт незалежного аудитора) Баланс (Звіт про фінансовий стан) на 31. 12. 2013 р. Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за 2013 рік Звіт про рух грошових коштів за 2013 рік
Зміни в обліковій політиці в майбутньому; стандарти, які були видані, але ще не діють
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт незалежного аудитора щодо річної фінансової звітності публічного акціонерного товариства «промислово-виробниче підприємство «кривбасвибухпром» станом на 31 грудня 2013 року Акціонерам, Правлінню пат «пвп «кривбасвибухпром»
Товариство) за 2013 рік, яка включає: Баланс (Звіт про фінансовий стан) на 31. 12. 2013 року, Звіт про фінансові результати (Звіт...
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт мандатної комісії. Доповідає Голова комісії. Звіт про проведену роботу за 2013 р. Планування роботи на 2014 р. Доповідають Рубанов О. М., О. А.,Абрамов З. Н. Звіт ревізійної комісії за 2013р. Доповідає Голова Силенко В
Обрання Голови З’їду і Секретаря, Голови та членів мандатної комісії. Затвердження порядку денного і регламенту
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconНаказ №141 Про поїздку на екскурсію 23. 10. 2012 в м. Харків
У зв’язку з проведенням 23. 10. 2012 поїздки до м. Харкова на виставку в галереї авек
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт про прибутки І збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) за I квартал 201 4 року (тис грн.) Найменування статті Звітний період
Результат від переоцінки інших фінансових інструментів, що обліковуються за справедливою вартістю з визнанням результату переоцінки...
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт про прибутки І збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) за II квартал 201 4 року (тис грн.) Найменування статті Звітний період
Результат від переоцінки інших фінансових інструментів, що обліковуються за справедливою вартістю з визнанням результату переоцінки...
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт про прибутки І збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) за IV квартал 201 3 року (тис грн.) Найменування статті Звітний період
Результат від переоцінки інших фінансових інструментів, що обліковуються за справедливою вартістю з визнанням результату переоцінки...
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт про прибутки І збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) за I квартал 201 3 року (тис грн.) Найменування статті Звітний період
Результат від переоцінки інших фінансових інструментів, що обліковуються за справедливою вартістю з визнанням результату переоцінки...
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт про прибутки І збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) за II квартал 201 3 року (тис грн.) Найменування статті Звітний період
Результат від переоцінки інших фінансових інструментів, що обліковуються за справедливою вартістю з визнанням результату переоцінки...
Звіт про екскурсійну поїздку до трипілля iconЗвіт про прибутки І збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати) за III квартал 201 3 року (тис грн.) Найменування статті Звітний період
Результат від переоцінки інших фінансових інструментів, що обліковуються за справедливою вартістю з визнанням результату переоцінки...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи