Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту icon

Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспитуНазваВідповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту
Сторінка1/6
Дата конвертації13.05.2013
Розмір0.78 Mb.
ТипЗадача
джерело
  1   2   3   4   5   6

Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту

осіб, які пройшли стажування в державних нотаріальних конторах або у приватних нотаріусів


Задача 1. Власниками квартири є Ковальчук Петро (15 років), Ковальчук Іван (8 років) та їх мати Ковальчук Г.В., які звернулись до нотаріуса з проханням посвідчити договір дарування квартири Ковальчуку Т.В. Нотаріус відмовив у посвідченні договору.

Чи правомірно вчинив нотаріус ? Обґрунтуйте.

1) Нотаріус вчинив правомірно, оскільки існує пряма заборона в ст. 720 ЦК, де зазначено, що батьки , опікуни не мають права дарувати майно дітей, підопічних.


2) Правомірно, тому що укладення договору дарування це цивільно-правова угода, тому дарувальник і обдарований повинні бути дієздатними.

^ Малолітні подарувати не можуть. Згідно зі ст. 31 ГК України особа, яка не досягла чотирнадцяти років має часткову цивільну дієздатність, тобто має право самостійно укладати лише мелкие побутові угоди та здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності.

^ Неповнолітні можуть. Згідно зі ст. 32 ГК України фізична особа з 14 до 18 років крім вказаного у ст. 31 також має право:

-самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією та іншими доходами,

-самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності,

-бути учасником (засновником) юридичної особи, якщо це не заборонено законом чи засновницькими документами,

-самостійно укладати договір банківського вкладу та розпоряджатися внеском, внесеним ним на своє ім’я.

Може здійснювати інші угоди за згодою родителів (усиновителів), піклувальників.

На здійснення угоди відносно транспортних засобів та нерухомого майна повинно бути письмова згода родителів (усиновителів) чи піклувальників, посвідчена нотаріально, та дозвіл органу опіки та піклування.

Відповідно до п. 2 ст. 720 ГК України батьки (усиновителі), опікуни не мають права дарувати майно дітей, підопічних.


Але відповідно до п. 2 ст. 177 Сімейного кодексу України - батьки малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки та піклування вчиняти такі правочини щодо її майнових прав: укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири; видавати письмові зобов'язання від імені дитини; відмовлятися від майнових прав дитини. (теж саме закріплено в ст.17 ЗУ "Про охорону дитинства").

У разі вчинення одним із батьків правочинів щодо транспортних засобів та нерухомого майна малолітньої дитини повинна бути письмова нотаріально засвідчена згода другого з батьків.

Задача 2. До нотаріуса звернулось подружжя Козак В.О. та Козак Н.В. з проханням посвідчити договір купівлі-продажу автомобіля, який належить Власюку К.М., і щодо розпорядження яким власник видав довіреність Козаку В.О. Покупцем мала виступити Козак Н.В.

Які дії нотаріуса?

Нотаріус не може посвідчити договір купівлі-продажу ТЗ згідно ст.238 ЦК п.3:

Представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом.

Відповідно змісту задачі, під час укладання цього договору подружжя Козак перебувають у зареєстрованому шлюбі і придбаний автомобіль буде спільною сумісною власністю подружжя. Тому можно вважати що представник за довіренністу Козак В.О. буде діяти в своїх інтересах, що протирічить вище наведенй статті. Нотаріус повинен відмовити в посвідченні цього договору


Здесь суть в совместной собственности супругов. По договору купли-продажи, заключенному в период брака, право собственности возникает у обоих супругов, не зависимо от того, кто записан в договоре как покупатель. Таким образом, муж по такому договору будет и продавцом и покупателем.
Относительно других лиц в свеженьком (2012г) комментарии сказано, что на сегодня такие исключения нигде не предусмотрены, но потом все может быть... поэтому и норма такая. К тому же исходя из формулировки статьи не совсем понятно, о каких лицах вообще речь. вариант 1 - перечень тех, в интересах кого нельзя действовать представителю. Вариант 2 - исключения из перечня тех, в интересах кого нельзя (коммерческое представление, ...)

Задача 3. В забезпечення кредитного договору, укладеного між банком і Панасюком В.А., боржник вирішив передати в іпотеку квартиру, власником якої є Панасюк В.А., його дружина Панасюк Т.П., їх сини Панасюк О.В. (17 років) та Панасюк І.В. (12 років).

^ Які дії нотаріуса, до якого звернувся Панасюк В.А.?

Нотаріус може посвідчити такий договір лише за умовою надання нотаріально посвідченої згоди дружини Панасюка В.А. (ст.369 ЦК ст.6 ЗУ «Про іпотеку»), майно що є у спільній власності може бути подано в іпотеку лише за нотаріально посвідченою згодою усіх співвласників, а також дозволу органу опіку та піклування (ст.71 ЦК), або співвласник нерухомого майна має право передати в іпотеку свою частку в спільному майні без згоди інших співвласників за умови виділення її в натурі та реєстрації права власності на неї як на окремий об’єкт нерухомості ( ст. 6 ЗУ «Про іпотеку).

^ Згідно з умовами задачі такої згоди, як і виділення її в натурі та реєстрації як окремого об’єкта права власності, не було.

Відповідно до п. 2 ст. 177 Сімейного кодексу України - батьки малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки та піклування вчиняти такі правочини щодо її майнових прав: укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири; видавати письмові зобов'язання від імені дитини; відмовлятися від майнових прав дитини. (теж саме закріплено в ст.17 ЗУ "Про охорону дитинства").

Відповідно до п. 3 ст. 177 Сімейного кодексу України – батьки мають право дати згоду на вчинення неповнолітньою дитиною правочинів, вказаних вище, лише з дозволу органу опіки та піклування.

Задача 4. 12 листопада 2003 року підприємець Коцюба Г.Т. уклав авторський договір з винахідником Висоцьким П.М. щодо створення корисної моделі автомату з продажу кави.

Після смерті 28 червня 2004 року Коцюби Г.Т. до нотаріальної контори звернувся син померлого Коцюба В.Г. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину:

  • на використання корисної моделі;

  • на право присвоєння корисній моделі свого імені;

  • на право на перешкоджання неправомірному використанню об’єкта права інтелектуальної власності;

  • на право на перешкоджання будь-якому посяганню на право інтелектуальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об’єкта права інтелектуальної власності (корисної моделі).

Які документи для видачі свідоцтва про право на спадщину має витребувати нотаріус?

На що може бути видано свідоцтво про право на спадщину?


Свідоцтво про право на спадщину може бути видано лише на майнові права :
- на використання корисної моделі; 
- на право на перешкоджання неправомірному використанню об’єкта права інтелектуальної власності; 

Необхідні документи:
1) свідоцтво про смерть;
2) будинкова книга(якщо є), довідка ЖЕКу(чи іншого органу) про реєстрацію померлого на день смерті;
3) свідоцтво про народження сина, його паспорт, код;
4) авторський договір з винахідником Висоцьким П.М.;
5) патент;


я бы написал что для подтверждения прав собственности нужно требовать предоставление патента и авторского договора! те майнови права которые на день смерти на основании этих документов пренадлежали наследодатели и могут наследоватся! (на право присвоєння корисній моделі свого імені; на право на перешкоджання будь-якому посяганню на право інтелектуальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об’єкта права інтелектуальної власності (корисної моделі) - не майнови права и наследоватся не могут). хотя стоит отметить что наследники имеют право право на перешкоджання будь-якому посяганню на право інтелектуальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об’єкта права інтелектуальної власності (корисної моделі) на основании закона.

к документам добавил бы оценку майновых прав интелектуальной собственности которые принадлежали автору!


По ЦК:Стаття 463. Суб'єкти права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок 1. Суб'єктами права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель та промисловий зразок є: 1) винахідник, автор промислового зразка; 2) інші особи, які набули прав на винахід, корисну модель та промисловий зразок за договором чи законом. по ЗУ, раздел 3 "право на одержання патенту" называет лишь "винахідника", "роботодавця" и их "правонаступників". То есть, если читать дословно, то заказчик по авторскому договору вообще не может получить патент!!!


стаття 430 ЦКУ: 2. майнові права інтелектуальної власності на обєкт, створений за замовленням, належать творцеві цього обєкта та замовникові спільно, якщо інше не втановлено договором.
что помоему подпадает под п.2ч.1. ст.463 ЦКУ!

Задача 5. До нотаріуса звернулися банк, громадянин Кондратюк і житлово-будівельний кооператив №58 (ЖБК №58). Вони мали намір посвідчити договір, в якому були б зазначені наступні умови:

1) Банк зобов’язується надати Кондратюку кредит в розмірі 25 000 доларів США на купівлю квартири.

2) ЖБК №58 зобов’язується передати у власність Кондратюку трьохкімнатну квартиру, а Кондратюк зобов’язується заплатити ЖБК № 58 суму в розмірі 10 000 доларів США за власні кошти і 25 000 доларів США за кошти, отримані в кредит.

3) Вказана квартира передається банку в іпотеку в забезпечення виконання зобов’язання по поверненню кредиту та сплати відсотків.

Що повинен роз’яснити нотаріус?

При посвідченні договору іпотеки нотаріус роз'яснює сторонам порядок державної реєстрації іпотеки та порядок задоволення забезпечених іпотекою вимог за рахунок предмета іпотеки, про що зазначається в тексті договору.

^ Нотаріус роз’ясняє, що одночасно з посвідченням договору про іпотеку накладає заборону.

Сторони іпотечного договору можуть вирішити питання про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом відповідного застереження у тексті іпотечного договору або шляхом укладання окремого договору між іпотекодавцем і іпотекодержателем про задоволення вимог іпотекодержателя, який підлягає нотаріальному посвідченню і може бути укладений в будь-який час до набрання законної сили рішенням суду про звернення стягнення на предмет іпотеки.

-Договір купівлі-продажу квартири з відкладальною умовою між ЖБК та Кондратюком(спочатку виплачується 10 000 дол. США звичайно в гривні), а решта 25 000 в цей же день до 18.00 години, отримавши кредит в банку на купівлю нерухомості.

-Реєструємо правочин (державна реєстрація).

-Іпотечний договір між банком та Кондратюком (до моменту оформлення встановленого законодавством документа про право власності іпотекодавця на нерухомість).

-Беремо витяг про відсутність заборони на нового власника.

-Накладаємо заборону на придбану квартиру Кондратюка.

-Заява про повний розрахунок по договору купівлі-продажу.

Згідно до Порядку, саме п. 5.12. Іпотечні договори, предметом іпотеки за якими є нерухомість, що належить третім особам і стане власністю іпотекодавця після укладання такого договору, посвідчуються з дотриманням загальних правил. Нотаріусові також мають бути подані документи, що підтверджують виникнення правовідносин іпотекодавця та третьої особи.

Також вважаю необхідним зауважити, що відповідно до діючого законодавства розрахунки в Україні здійснюються в національній валюті і в договорах слід указувати розрахунки в гривні.

Відповідно до ст 18 ЗУ«Про іпотеку» Іпотечний договір та договір, що обумовлює основне зобов'язання (кредитний договір), можуть бути оформлені у вигляді одного документа. Цей документ за формою і змістом повинен відповідати вимогам, встановленим у цій статті, та вимогам, встановленим законом, для договору, який визначає основне зобов'язання.

У разі якщо іпотекою забезпечується повернення позики, кредиту для придбання нерухомого майна, яке передається в іпотеку, договір купівлі-продажу цього нерухомого майна та іпотечний договір можуть укладатися одночасно.

Задача 6. ТзОВ "Ломбард Іванова" надало громадянину Данилову кредит у розмірі 100 тис. грн. під заставу належної йому двокімнатної квартири. Данилов зобов’язався повернути борг не пізніше ніж через два роки після укладення договору.

Оскільки у встановлений термін сума боргу не повернута, відповідно ТзОВ звернулося до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису. Нотаріус відмовив, посилаючись на те, що правочин сторін не був нотаріально посвідчений, а оформлений тільки іменною квитанцією.

Чи правий нотаріус? Обгрунтуйте.

Так, правий. Виконавчий напис можна вчиняти на нотаріально посвідчених договорах згідно переліку документів за якими провадиться стягнення заборгованості у безспірному порядку на підстав виконавчих написів.

Нотаріус вчиняє виконавчі написи: якщо подані документи, які підтверджують безспірність заборгованості; за умови що з дня виконання зобов’язання минуло не більше 3 років; заборгованість визнається безспірною і не потребує додаткового доказування. Виконавчий напис вчиняється на оригіналі документи що встановлює заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів затверджено Постановою КМУ від 29.06.99. Згідно цього переліку стягнення відбувається за нотаріально посвідченими угодами, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно. Крім того, відповідно до ЦК кредитні договори повинні бути укладені в письмовій формі (ст.1055 ЦК) отже нотаріус правий.

Відповідно до ЗУ «Про господарські товариства» ломбардні операції мають вчиняти тільки повні товариства. ТОВ «Ломбард Іванова» не є фінансовою установою, яка має право надавати кредити.

Глава 16 Порядку 1.1. Для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, або на правочинах, що передбачають звернення стягнення на майно на підставі виконавчих написів.

1.2. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, установлюється Кабінетом Міністрів України. http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1172-99-%D0%BF

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 року № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» до таких документів відноситься оригінал нотаріально посвідченої угоди.

^ Як вбачається з задачі угода між сторонами була оформлена іменною квитанцією, тому нотаріус правомірно відмовив у вчиненні виконавчого напису.

Для повернення суми боргу ТзОВ «Ломбард Іванова» необхідно звернутися до суду з позовною заявою.

Задача 7. До нотаріуса звернувся представник банку і голова зборів кооперативу з проханням посвідчити договір застави. Заставою передбачалося забезпечити кредитний договір на суму 600 тис. грн., який сторони зобов’язувалися укласти не пізніше ніж через три дні після укладення договору застави. У заставу кооператив згодний був передати все наявне в нього майно, а також усе те, що він придбає в майбутньому.

Нотаріус зажадав рішення загальних зборів кооперативу про укладення договору застави. Оскільки таке рішення представлене не було, нотаріус відмовив у посвідченні договору.

Чи правий нотаріус? Обгрунтуйте.

Так, нотаріус правий. По-перше: при укладенні договору необхідно перевіряти дієзнатність сторони правочину, тобто у нашому випадку рішення загальних зборів кооперативу. Крім того, теобхідно надати документальне підтвердження повноважень голови кооперативу (протокол зборів про його призначення, наказ тощо).

Відчуження і застава майна, що є колективною власністю здійснюється за рішенням органів управлінням товариства ( загальних зборів, виконавчого органу), якщо інше не встановалене законом або установчими документами. А відповідно до ст. 164 ЦК установчим документом виробничого кооперативу є його статут, що затверджується загальними зборами його членів.

По-друге: оскільки договір застави має похідний характер від основного зобовязання, то спочатку сторони підписують кредитний договір , потім договір застави. Кредитний не може бути підписаний через декілька днів.

^ Одже, крім того, нотаріус повинен був відмовити в посвідченні цього договору ще з інших причин.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про заставу» Заставою може бути забезпечена будь-яка дійсна існуюча або майбутня вимога, що не суперечить законодавству України, зокрема така, що випливає з договору позики, кредиту, купівлі-продажу, оренди, перевезення вантажу тощо. Застава може мати місце щодо вимог, які можуть виникнути у майбутньому, за умови, якщо є угода сторін про розмір забезпечення заставою таких вимог. Застава має похідний характер від забезпеченого нею зобов’язання.

Згідно ст.4 Предметом застави може бути майно, яке відповідно до законодавства України може бути відчужено заставодавцем та на яке може бути звернено стягнення. Предметом застави може бути майно, яке стане власністю заставодавця після укладення договору застави, в тому числі продукція, плоди та інші прибутки (майбутній урожай, приплід худоби тощо), якщо це передбачено договором.

Також ст. 3 Закону України «Про іпотеку» Іпотекою може бути забезпечене виконання дійсного зобов’язання або задоволення вимоги, яка може виникнути в майбутньому на підставі договору, що набрав чинності. Іпотека має похідний характер від основного зобов’язання і є дійсною до припинення основного зобов’язання.

Тому нотаріус, крім того що відмовив у посвідченні договору застави без рішення загальних зборів кооперативу про укладення договору застави яке повинно бути відповідно до ст. 44 Закону „Про нотаріат”, мав ще відмовити на підставі того, що застава може мати місця лише після договору, що встановлює основне зобов’язання, в даному випадку кредитного договору.

Все наявне майно, а також усе те що він придбає в майбутньому” не може бути предметом договору застави, так як майно повинно бути чітко визначене, оцінено, згідно законодавству може буди відчужене та на нього може бути звернено стягнення.

Задача 8. 20 березня 2004 року для оформлення спадщини після смерті Тихомирова А.А., який помер 10 березня 2004 року, до нотаріуса звернувся його син, Тихомиров В.А., який надав усі необхідні документи для видачі свідоцтва про право на спадщину. Проте, при зверненні до нотаріуса за отриманням свідоцтва про право на спадщину після закінчення терміну шести місяців, йому було відмовлено у видачі свідоцтва. Нотаріус пояснив, що 18 червня 2004 року заява про прийняття спадщини була також подана донькою спадкодавця – Світловою М.А. Світлова не змогла підтвердити факт родинних відносин зі спадкодавцем і їй було рекомендовано встановити його в судовому порядку. Напередодні Світлова зателефонувала нотаріусу та повідомила, що з огляду на значне навантаження в суді та довгого строку розгляду судових справ рішення по її заяві судом ще не винесене.

Тихомиров не погодився з поясненням нотаріуса, заявивши, що немає рішення суду про призупинення видачі йому свідоцтва про право на спадщину, а також зажадав винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Чи обґрунтовані вимоги Тихомирова? Чи правомірним буде відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії?

1) Вимога Тихомирова не обгрунтована, оскілки для відкладення вчинення нотаріальної дії нотаріусом, про посвідчення якої просить заінтересована особа достатньо повідомлення від суду про надходження заяви іншої заінтересованої особи. Але відмова нотаріуса не правомірна, оскільки підставою для відкладення вчинення нотаріальної дії може бути заява заінтересованої особи про бажання звернутись до суду для оспорювання права або факту на сторк не більше одного місяця. А у разу одержання від суду повідомлення про надходження заяви, вчинення нотаріальної дії зупиняється до вирішення справи судом. З умови даної задачі ми бачимо що мав місце лише телефонний дзвінок, що не може бути підставою, для відкладення вчинення нотаріальної дії.


2) Відмова у вчинені нотаріальної дії буде не правомірна тому, що відповідно до ст. 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини встановлений шість місяців. Світлова подала таку заяву, тому вважається такою, що спадщину прийняла. Але вона не змогла підтвердити факт родинних відносин, тому має намір звернутися до суду.

Звернення Світлової з заявою про встановлення факту родинних відносин зі спадкодавцем до суду, ніяк не впливає на видачу свідоцтва про право а спадщину сину спадкодавця Тихомирову, з таких підстав:

Згідно ст.1298 свідоцтво видається спадкоємцям після закінчення 6 місяців з часу відкриття спадщини. Єдиний випадок відкладення – якщо одним можливим спадкоємцем може бути дитина спадкодавця, зачата за життя, але народжена після його смерті (ч.2 ст.1298).

За заявою заінтересованої особи, яка бажає звернутися до суду для оспорювання права або факту, про посвідчення якого просить інша заінтересована особа, вчинення нотаріальної дії повинно бути відкладеної на строк не більше одного місяця (ст.42 Закону „Про нотаріат”).

Як бачимо, навіть якщо б була письмова заява від Світлової про відкладення видачі свідоцтва про право на спадщину Тихомирову, нотаріус не має права цього зробити. Світлова не оспорює факт чи права Тихомирова на спадщину, а лише в судовому порядку встановлює факт своїх родинних відносин зі спадкодавцем. З цих підстав, вчинення нотаріальної дії не відкладається.

^ Звісно, не потребує додаткового пояснення, що на підставі телефонної розмови, нотаріус не відкладає вчинення нотаріальної дії.

Нотаріус повинен видати свідоцтво на ½ частку спадщини Тихомирову, зазначивши в цьому свідоцтві, що ½ залишається відкритою для Світлової. Після встановлення факту родинних відносин, Світлова також отримає свідоцтво на ½ частку спадщини, адже строк для отримання свідоцтва про право на спадщину законом не обмежений.

Крім того, нотаріус повинен був пояснити якщо один або декілька спадкоємців за законом позбавлені можливості подати документи, що підтверджують наявність підстав для закликання їх до спадкоємства за законом, вони можуть бути за письмовою згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину і подали докази родинних, шлюбних чи інших відносин зі спадкодавцем, включені до свідоцтва про право на спадщину по пункту 4.5 Глави 10 Порядку.

Задача 9. Для оформлення спадщини нотаріусу було подано заяву громадянина Паньківа, який відбував покарання у місці позбавлення волі. Підпис Паньківа був засвідчений начальником закладу за місцем відбування покарання. Нотаріус відмовив у прийнятті заяви, роз’яснивши, що засвідчення підписів громадян на документах не входить у повноваження начальників місць позбавлення волі

Чи правомірною є відмова нотаріуса у прийнятті заяви про прийняття спадщини? Обгрунтуйте.

По новім правилам може Підпис Паньківа бути засвідчений начальником закладу за місцем відбування покарання. Ст. 40-1 ЗУ Про нотаріат

1) Відмова нотаріуса не правомірна. Нотаріус повинен відкрити спадкову справу на підставі отриманої заяви та у письмові форми роз’яснити Паньківу, що справжність підпису на заяві про прийняття спадщини повинна бути нотаріально засвідчена та подана у встановлений законом термін.

До повноважень начальника місць позбавлення воли входить тільки посвідчення, прирівняних до нотаріальних, заповітів та довіреностей. Засвідчення справжності підпису до його повноважень не входить. Заява для оформлення спадщини має бути подана відповідно з вимогами п. 207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій і посвідчена нотаріально.


2) Відмова нотаріуса у прийнятті заяви про прийнятті спадщини не обґрунтована, хоті і начальник закладу за місцем відбування покарання і не має права завіряти підписи ( ст. 78 Закону України «Про нотаріат» засвідчити справжність підпису можуть лише нотаріуси та посадові особи виконавчого комітету. Начальник закладу за місцем відбування покарання може лише посвідчити заповіт чи довіреність – ст. 40 закону).

Частина 2 пункту 207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій - якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або прибути особисто до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.

Задача 10. Нотаріус поїхала у відпустку на три тижні, не повідомивши про це управління юстиції. Громадянин К. звернувся в управління юстиції із скаргою на нотаріуса про відсутність її на робочому місці, оскільки громадянин К. не мав змоги зробити відмітку на заповіті, який посвідчив цей приватний нотаріус і через його відсутність не зміг вчасно подати заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 29 ЗУ «Про нотаріат» якщо приватний нотаріус має намір припинити виконання своїх обов’язків на строк більше трьох днів, він зобов’язаний повідомити про це управління юстиції. Приватний нотаріус може укласти угоди з іншим приватним нотаріусом про заміщення його у разі неможливості виконання ним своїх обов’язків, про що повідомляє управління юстиції.

^ Водночас, відмітка на заповіті законом не передбачена

Перевірка наявності заповіту, а також його чинності здійснюється за допомогою Спадкового реєстру. В такому випадку ніякі відмітки на заповіті не робляться , тому що вся інформація про чинність, зміну або скасування заповіту простежується за даними Спадкового реєстру. Тому відсутність нотаріуса не може бути приводом для несвоєчасної подачі заяви гр.К про прийняття спадщини. Він повинен був своєчасно звернутися до держнот контори де б отримав кваліфіковану консультацію з приводу спадкування за заповітом.


Так як нотаріус не повідомив управління юстиції ні про припинення виконання обов’язків на три тижні ні про укладення угоди про заміщення, в його діях є порушення обов’язків нотаріуса, а саме ст. 29 Закону.

^ Також в діях нотаріуса є порушення професійної етики (Кодекс професійної етики нотаріусів України затверджено 17.11.2007 року).

Згідно Кодексу професійної етики нотаріусів України до основних принципів професійної діяльності нотаріусів відноситься перевага інтересів фізичних та юридичних осіб. При виконанні професійних обов’язків нотаріус не повинен допускати порушення без поважних причин встановленого режиму роботи нотаріальної контори, відсутність на робочому місці без поважних причин.

Задача 11. Студентка юридичного інституту, яка проходила практику в нотаріальній конторі зробила ксерокопії найбільш цікавих договорів іпотеки та долучила їх до дипломної роботи в якості додатку.

Так. Оскільки відповідно до ст. 8 ЗУ «Про нотаріат» нотаріуси та інші посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, зобов’язані додержувати таємниці цих дій. Обов’язок додержання таємниці вчинюваних нотаріальних дій поширюється також на осіб, яким про вчинені нотаріальні дії стало відомо у зв’язку з виконанням ними службових обов’язків.

Студентка, яка офіційно проходила практику, повинна була бути попереджена про необхідність додержуватися таємниці вчинених нотаріальних дій і не мала права долучати копії договорів до дипломної роботи, вона могла зробити виписки з цих договорів без вказання конкретних данних.

Задача 12. При оформленні спадкових прав після смерті матері, її сином для підтвердження родинних відносин зі спадкодавцем була представлена нотаріусу копія свідоцтва про народження, вірність якої засвідчена керівником організації, у якій працює син спадкодавця. Нотаріус відмовив у прийомі цього документа, пояснивши, що копія повинна бути засвідчена нотаріально.

Чи правомірні дії нотаріуса ? Обґрунтуйте.

Дії нотаріуса правомірні, копія повинна бути нотаріально засвідчена, а керівник організації це не та посадова особа яка має право засвідчити фотокопію свідоцтва про народження для надання при оформленні спадкових справ.

Порядком передбачено, що за місцем роботи може бути засвідчена лише підпис фізичної особи на документі складеному цією особою Так дійсно вірність копій фотокопій документів мають праов посвідчувати ПОУ але за умови: документи повинні виходити від цього ж ПОУ і стосуватись прав і свобод цих же громадян, док видаються на бланках ПОУ, на копії повинна бути відмітка про знаходження оригіналу документа в справах ПОУ.

Відповідно до пункту 4.2. Порядку - доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, копії актових записів, записи в паспортах про другого з подружжя, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

^ Тобто свідоцтво повинно бути подано в оригіналі, з якого робіться копія для спадкової справи, вірність якої засвідчується.

У разі відсутності оригіналу свідоцтва про народження, нотаріус відповідно до вимог ст. 46 Закону України «Про нотаріат» може витребувати копію актового запису у органів ВРАЦС.

Копії документів юридичних осіб за умови що вони не суперечать закону, мають юридичне значення та зняття копії з них не заборонено законом, засвідчуються лише нотаріусом.

Задача 13. Корнілов помер 8 березня 2002 р. 2 березня 2002 р. ним був складений заповіт на все майно на користь сестри. На момент смерті Корнілова в нього були:

- син - інвалід 3 групи;

- дочка, що досягла 55 років через два місяці після смерті спадкодавця;

- троє неповнолітніх онуків, мати яких, що також була дочкою спадкодавця, померла до відкриття спадщини;

- дружина, 76 років.

Дружина спадкодавця відмовилася від належної їй частки на користь вищезгаданого сина спадкодавця і племінниці спадкодавця, батько якої, що був рідним братом спадкодавця, помер 8 березня 2002 р. на 6 годин пізніше Корнілова А.А.

Усі спадкоємці претендують на спадщину.

Визначте коло спадкоємців та порядок видачі свідоцтва про право на спадщину.

Право на спадщину мають сестра – спадкоємиця за заповітом, син та дружина мають право обов’язкової частки на спадщину.

Дружина не вправ відмовитись на чиюсь користь від обов.частки (2/3 від 1/4=2/12=1/6), можна просто відмовитись

  1   2   3   4   5   6Схожі:

Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconВідповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту
Задача Власниками квартири є Ковальчук Петро (15 років), Ковальчук Іван (8 років) та їх мати Ковальчук Г. В., які звернулись до нотаріуса...
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconНаказ №224/5 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12. 02. 2009 за №136/16152 Про затвердження Порядку проведення кваліфікаційного іспиту для осіб, якими
Наказ Міністерства юстиції України від 07. 02. 2009 №224/5 „Про затвердження Порядку проведення кваліфікаційного іспиту для осіб,...
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconІІ. Задачі, що включатимуться до білетів для складення кваліфікаційного іспиту
Задача Власниками квартири є Ковальчук Петро (15 років), Ковальчук Іван (8 років) та їх мати Ковальчук Г. В., які звернулись до нотаріуса...
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconПрограма для підготовки та складання вступного іспиту в ад’юнктуру зі спеціальності
Несвіт Є. О., доцент кафедри адміністративного права та адміністративної діяльності лдувс ім. Е. О. Дідоренка, кандидат юридичних...
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconНаказ №322/5 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18. 02. 2010 за №174/17469
Наказ. Внесено зміни до Порядку проведення кваліфікаційного іспиту для осіб, які пройшли стажування на право заняття нотаріальною...
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconПерелік питань до складання іспиту з Історії держави та права зарубіжних країн
Загальні закономірності формування держави і становлення права в державах Стародавнього світу
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconДля того, щоб скласти математичну модель задачі, потрібно спочатку
Само по собі рівняння, складене за умовою задачі, не є повною математичною моделлю реальної ситуації, відображеної в умові задачі....
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconУрок 38. Вправи на закріплення таблиць множення І ділення. Складання І розв'язування рівнянь. Задачі на знаходження третього доданка №№310
Урок 38. Вправи на закріплення таблиць множення І ділення. Складання І розв'язування рівнянь. Задачі на знаходження третього доданка...
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconЗа підручником Корсакова В. О
...
Відповіді на задачі для складання кваліфікаційного іспиту iconДля відповіді необхідно записати номер завдання, а потім відповідь: літери, якими позначені правильні відповіді
З допомогою реакції з купрум(ІІ) гідроксидом без нагрівання можна довести, що глюкоза виявляє властивості
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи