Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням icon

Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушеннямНазваКонсультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням
Дата конвертації06.07.2013
Розмір90.14 Kb.
ТипДокументи
джерело

Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням

опорно – рухового апарату


Автори:

Черкас Раїса Василівна, вихователь

Худак Світлана Василівна, вчитель-логопед

групи компенсуючого типу дошкільного

навчального закладу (ясел – садка)

№ 32 «Перлинка» м. Білої Церкви

Кожна людина прагне бути здоровою, успішною, почуватися в безпеці й досягти вершин у своєму житті. Але на шляху до цього чимало перепон: ті, які не залежать від нашої волі (спадковість, екологічні проблеми, соціальні катаклізми, епідемії), і ті, що ми створюємо собі самі.

Експерти з вивчення стану здоров'я дітей б'ють тривогу: за їхніми оцінками лише одна дитина з десяти приходить до першого класу здоровою. Домінантними стали так звані «хвороби цивілізації», викликані емоційними факторами, техногенними проблемами: погіршення екологічної ситуації, зниження якості харчування, гіподинамія (порушення функцій організму: опорно-рухового апарату, кровообігу, дихання, травлення, яке сталося через обмеження рухової активності, зниження сили скорочення м'язів) - призводить до збільшення кількості дітей з пониженою руховою активністю.

Рухова активність – запорука здорового способу життя. Що ж стосується ролі руху для фізичного і психічного розвитку дитини, то про це наголошується майже в усіх книгах про виховання дітей. Дійсно, неможливо уявити здорову дитину малорухливою. Установлено, що кожен руховий акт здійснюється в просторі і часі, тому дитина, яка активно рухається, отримує можливість набути за певну одиницю часу більшого об'єму інформації, що, як наслідок, сприяє формуванню її психіки. Також доведена взаємозалежність рухової активності і розвитку мовлення: рухова активність збільшує словниковий запас дітей, сприяє усвідомленому розумінню слів, формуванню понять тощо.

Таким чином, можна виділити основні моменти впливу рухової активності на організм дитини: створення енергетичної основи для росту і розвитку та сприятлива стимулююча дія на формування психічних функцій.

Фізичний розвиток дитини проявляється в таких основних властивостях, як сила, швидкість, спритність, гнучкість, витривалість. Кожна із цих властивостей сприяє зміцненню здоров'я. Суттєвий позитивний вплив на підвищення витривалості, наприклад, мають фізичні навантаження у вигляді повільного бігу та стрибків. Починати такі вправи можна вже на третьому році життя, чергуючи їх з ходьбою, стрибками, дихальною гімнастикою та підкиданням дрібних предметів. Дистанція перших пробіжок не повинна перевищувати 40 - 50 метрів. Звичайно, проводити такі заняття краще в ігровій формі. Важливо підкреслити, що найбільший оздоровчий ефект дають сюжетні ігри з тривалим біговим навантаженням. Наприклад, хтось із дорослих зображує коня, мотоцикл, катер тощо.

Важко переоцінити значення для здоров'я дітей таких ігор, як «Квач», «Гілка», «Класики», «Мотузочка». Багато цікавих рухливих ігор проводяться м'ячем, скакалкою та іншими предметами. Важливо, щоб в іграх малюків брали участь дорослі, здатні створити навколо себе атмосферу радості.

Рухова діяльність сприяє розвитку системи аналізаторів, активізує роботу органів чуття, прискорює розвиток мовлення, допомагає формуванню розумових дій. Дитина вправляється у пізнанні навколишнього світу, у неї розвиваються просторові уявлення, розширюється кругозір. Заняття фізичною культурою і спортом загартовують її волю, активізують емоційну сферу,

сприяють пробудженню інтересу до рухової активності взагалі, а також до конкретних видів фізичних вправ. Розвиток інтересу до рухів відбувається на основі життєвої потреби дитини бути сильною, сміливою, спритною.

Ритмічні, чіткі вправи для тулуба, рук та ніг стимулюють розвиток всієї психічної сфери, в тому числі і мовлення. При обстеженні мовлення дитини обов’язково перевіряється стан загальної моторики. Адже, чим вища рухова активність, тим інтенсивніший мовленнєвий розвиток і навпаки.

Багато батьків розуміють необхідність розвитку малюка від народження і з великим інтересом займаються дітьми. Але щоб заняття були ефективними, а малюк отримував від них задоволення, вони завжди мають бути цікавими, веселими і обов’язково відповідати віку малюка.

Кожному з нас доводилося зустрічати дітей чотирьох - п’яти років, які тримають ложку в кулаці, не вміють правильно тримати пензлик чи олівець, користуватися ножицями, іноді не можуть застебнути ґудзики, зашнурувати черевики, зав’язати шарф тощо.

Не секрет, що деяким батькам простіше посадити дитину перед телевізором або за комп’ютер, включивши повнометражний мультфільм або поставивши гру на годинку, щоб дитина не відволікала їх від розмов по телефону або інших дорослих справ. Лише деякі батьки визнають той факт, що їм важко спокійно чекати, поки їхня дитина самостійно зашнурує черевики, застебне всі маленькі ґудзики на сорочці, доїсть кашу тощо. Тому вони купують замість черевиків зі шнурками черевики на липучках, замість сорочки - светр на блискавці, самі годують дитину, щоб звільнити час для інших справ. Мало хто з батьків замислюється над тим, що така економія часу позбавляє їхню дитину змоги розвивати рухи пальців рук, а отже, і поліпшувати якість мовлення.

Результати досліджень учених, практичний досвід дефектологів, логопедів свідчать, що останнім часом у дітей помітно знизився рівень розвитку тонких рухів пальців рук, і на жаль, зросла кількість дітей із затримкою мовленнєвого та психічного розвитку. Фахівці встановили, що у більшості дітей із загальним недорозвитком мовлення, пальчики малорухомі, їхні рухи неточні, неузгоджені, нескоординовані. Таким дітям складно переключатися з виконання одного руху на інший.

На жаль, про проблеми з координацією рухів і дрібною моторикою у дитини батьки дізнаються лише у період підготовки дитини до школи або вже у шкільному віці, коли дитина під час навчання починає відставати від однолітків, не встигає оволодівати програмою. При цьому навантаження на дитину значно зростає, адже, крім засвоєння нової інформації, ще доводиться вчитися утримувати ручку в неслухняних пальчиках. Але такі проблеми можна попередити, якщо вчасно виявити відставання у розвитку координації рухів і дрібної моторики у дитини. При правильно спланованій корекційній роботі можна виправити ситуацію ще в дошкільному віці.

Варто пам’ятати, що мовленнєві ділянки у корі великих півкуль головного мозку формуються під впливом збільшення імпульсів, які інтенсивно йдуть від пальців рук. Дрібна моторика безпосередньо пов’язана з мовленням і позначається не лише на його розвитку, а й сприяє запобіганню та усуненню можливих мовленнєвих порушень. Крім того, безпосередньо впливає на здатність дитини вчитися – що точніші рухи, «розумніші» руки, то розумніший малюк.

Здорова, фізично розвинена дитина, як правило, вірить у свої сили, бадьора, життєрадісна, повноцінніше опановує принципи шляхетної поведінки у взаємодії з однолітками і дорослими, дбає про гармонію свого буття.


^ Рекомендовані ігри та вправи для розвитку координації рухів

та зв’язного мовлення дітей


1.Забавлянка «Нумо, братця, до роботи!»

Дорослий і дитина, звертаючись до правої руки, стиснутої в кулак, по черзі розгинають усі пальці.

Нумо, братця, до роботи!

Покажіть свою охоту:

Більшому - рубати дрова,

А тобі – вогонь розкласти,

А тобі – носити воду,

А тобі – варити кашу.

А маленькому – співати,

Та ще й гарно танцювати,

Братів рідних забавляти.


2.Забавлянка «Червонесенькі квітки»

З’єднати долоні з напівзігнутими пальцями, утворивши голівку нерозквітлої квітки. Повільно розгорнути пальці – «пелюстки», потім стулити їх і легенько погойдати «голівкою».

Червонесенькі квітки

Розтулили пелюстки,

Вітер легко дише –

Квітоньки колише.

Червонесенькі квітки

Постуляли пелюстки,

Тихо засинають,

Голівки стуляють.


3. ^ Забавлянка «Мамі посміхаємось»

Ой ладки, лади, (плескають в долоні)

Не боїмося ми води. (розводять руки в сторону)

Чисто ми вмиваємось, (гладять свої щічки)

Мамі посміхаємось! (опускають руки і посміхаються)


4. Забавлянка «Цей ось пальчик»

^ Підвести ліву руку долонею до себе, а правою рукою відповідно до тексту по черзі згинати пальці, починаючи з мізинця. На останні два рядки розгинають усі пальці.

Цей ось пальчик – спочивав,

Цей ось пальчик – задрімав,

Цей ось пальчик – вже заснув,

Цей ось пальчик – в ліжко ліг,

Цей ось пальчик – раптом плиг.

Тихше, пальчик, не стрибай,

Братикам поспати дай.

Встали пальчики. Ура!

В дитсадок іти пора.


5. Пальчикові ігри «Кумедні чоловічки»

Бігли біля річки кумедні чоловічки

(«чоловічки» - пальці біжать по «доріжкам» - рукам дітей, які стоять один навпроти одного)

Стрибали – скакали

(пальцями пострибати по плечах один одного)

Сонечко стрічали

(ласкаво покласти руки на щічки один одного)

Вийшли на місток

(скласти місток із руки)

І забили цвяшок

(постукати кулачками)

Потім – шубовсть в річку

(нахилились і вільно помахали руками)

Де ж це чоловічки?

(сховати пальці під пахви один одного)


6.^ Пальчикові ігри «Дві подружки»

На галявці дві подружки (поплескати по колінах)

«Ква-ква-ква, ква-ква-ква» (поплескати в долоні)

Дві зелені жабки (поплескати по колінах)

«Ква-ква-ква, ква-ква-ква» (поплескати в долоні)

«Ква!» (притупнути однією ногою)

Хором пісні співають (скласти долоні і ледве відкривати їх – ротики)

«Ква-ква-ква, ква-ква-ква» (поплескати в долоні)

«Ква-ква-ква, ква-ква-ква» ( декілька разів притупнути ногою)

І спокійно спати заважають (посваритися пальцем)

«Ква-ква-ква, ква-ква-ква» (поплескати в долоні)

«Ква!» (тупнути ногою)

Самомасаж «Добрі пальчики»

Діти сідають на килимок кружком, схрестивши ноги перед собою. Спинки тримають прямо, руки підняті на рівень грудей, лікті розведені в сторони.

 • «Намалюємо чорні брови» – вказівними пальчиками обох рук провести з натиском по своїх бровах;

 • «Намалюємо козацькі вуса»– вказівними пальчиками обох рук провести з натиском під носиком, а далі вниз, завертаючи до підборіддя;

 • «Промасажуємо підборіддя» - потерти підборіддя пальцями правої руки тримаючи її горизонтально;

 • «Зробимо вузенькі очі» - вказівні пальчики обох рук поставити біля куточків очей і злегка потягнути в різні сторони, відпустити; повт.4р.;

 • «Зробимо великі вуха» - великим і вказівним пальцями кожної руки взяти «подушечки» вух і легенько потягнути їх донизу, відпустити, повт.4р.;

 • «Притиснемо краєчка вушок, як мама притискає краї вареничка» - великим і вказівним пальчиками обох рук притискати краї вух

рухаючись знизу вгору і згори донизу, повт.3р.;

 • «Знімемо з пальчиків персні» - кожен пальчик обох рук по черзі

(починаючи з мізинчиків) обхопити пальчиками протилежної руки

біля основи пальчика і провести ними до кінчика;

 • «Одягнемо браслетки» - обхопити лівий зап’ясток великим і вказівним пальцями правої руки і покрутити на зап’ястку, теж саме зробити на

правій руці;

 • «Подякуємо нашим ручкам-помічникам» - погладити кожну руку по черзі, витягнувши її перед собою, від пальчиків до плеча, повт. по 4р.


Література:


 1. Осадча В. Батькам про значення розвитку дрібної моторики рук

// Вихователь - методист. – 2012 - №3.

 1. Романчик Я. Віршовані вправи для розвитку дрібної моторики рук // Дефектолог. - 2012. - №5.

 2. Єфименко М.М. Казкова гімнастика.- Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2007 р.

 3. Дошкільне тіловиховання. Вплив рухової активності на здоров’я дитини дошкільного віку./Автори упорядники: Л.В. Калуська, З.В. Калуський, М.М. Гуменюк.- Тернопіль: Мандрівець, 2008.

 4. Система роботи з психофізичного розвитку дитини / Авт.- упор. В.В. Єфремова. – Тернопіль: Мандрівець, 2009.

 5. Дошкольное воспитание.-1998.

Схожі:

Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням icon1 група для дітей раннього віку 1 група для дітей дошкільного віку. Групи укомплектовані згідно віку дітей. Мовний режим – український

Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням iconНа тему: (для дітей середнього дошкільного віку з пріоритетом пізнавального, мовленнєвого та креативного розвитку) Автор вихователь днз №3 «Зірочка»
Ввести в активний словник дітей слово – «друдли». Ознайомити дітей зі змістом слів: «інтерв’ю» та «кореспондент». Збагатити знання...
Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням iconРоль батьків у вихованні правильної звукомови у дітей та розвитку їх мовлення в цілому. (Консультація логопеда)
Роль батьків у вихованні правильної звукомови у дітей та розвитку їх мовлення в цілому
Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням iconПам’ятка для батьків «попередження травматизму серед дітей дошкільного віку під час відпустки батьків» Шановні батькі!
Щоб не допустити травмування дитини під час вашої відпустки, щоб не зіпсувати довгоочікуваний відпочинок, закликаємо вас відповідально...
Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням iconМетодичні рекомендації щодо організації навчальної діяльності дітей дошкільного віку. Методичне забезпечення організації фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільному навчальному закладі
Психолого–педагогічні механізми соціалізації дітей дошкільного віку (з досвіду роботи)
Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням iconНаказ №212 м. Київ Про надання статусу експериментального навчального закладу ре­гіонального рівня
«Формування пізнавальної активності дітей дошкільного віку в процесі ознайомлення з природним довкіллям»
Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням iconНаказ №277 Про організацію обліку дітей дошкільного віку на території Золочівського району у 2012 році
Золочівської районної державної адміністрації від 07. 05. 2012 року №136 «Про організацію обліку дітей дошкільного віку на території...
Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням icon1. Як починати слухати музику з дитиною. Як правильно слухати класичну музику з дітьми
Фахівці радять! Цикл консультації для батьків з питань розвитку музичних здібностей дітей дошкільного віку
Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням iconНавчання звуковому аналізу слів з використанням зорових символів
У навчанні грамоти дітей старшого дошкільного віку вже склалася певна методика, яка спирається на використання наочності у вигляді...
Консультація для батьків на тему: Вплив рухової активності на розвиток мовлення дітей дошкільного віку з порушенням iconЩо треба знати про зір? Консультація для батьків
Йдучи по вулиці, їдучи у транспорті ми останнім часом частіше зустрічаємо дітей в окулярах. Причиною порушення зору є наслідки Чорнобильської...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи