Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета icon

Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. МетаНазваТема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета
Дата конвертації05.02.2013
Розмір42.69 Kb.
ТипДокументи
джерело

Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті.

Мета: познайомити учнів із стилем Е. Хемінгуея і повістю «Старий і море»

- розвиток аналітичного мислення учнів;

- виховання інтересу до творчості письменника, пошани до літературної спадщини.

Тип уроку: навчально - виховний

Хід уроку:

Ернест Міллер Хемінгуей — відомий американський письменник XX століття, лауреат Нобелівської премії. Це була неповторна, талановита людина,він мужньо і вільно прожив своє життя, не раз підтвердив сказану колись фразу: «Я нічого не боюся». Творець відомих всьому світу романів «Прощай, зброя!», «Після кого дзвонить дзвін?», Хемінгуей писав повісті, розповіді, вірші, був прекрасним журналістом.

Навесні 1936 років Хемінгуей опублікував нарис, в якому розповідав про епізод рибного лову в Гольфстрімі. Старий рибак зловив велику рибу, і тягнув її за човном. Коли його знайшли, риба була обгризена акулами, а рибак у відчаї ридав. Цей справжній випадок став основою для філософської повісті «Старий і море», в якій автор розглядає важливі соціальні і етичні теми. Одна з них — взаємовідношення людини і природи.Старий Сантьяго — бувалий рибак, який все життя працює, борючись з труднощами і небезпеками. Шрами на його руках «старі, як тріщини в давно вже безводній пустелі». Все його життя пов'язане з морем.

Море годує рибаків. Але воно нічого не хоче віддавати добровільно. Люди ведуть вічну боротьбу із стихією, саме ця боротьба зробила Сантьяго сильною і вольовою людиною. Лише таким людям поступається природа частиною своїх багатств, якщо людина навчиться розуміти мову природи, відчувати її глибоке і складне життя. Проводячи багато днів в океані, старий Сантьяго відчуває себе частиною природи. Герой Хемінгуея пов'язаний з морем якимись внутрішніми узами. Навіть у старості очі його схожі були кольором на море. «Це були веселі очі людини, яка не задається», — пише Хемінгуей.Перескажіть уривок:


Старик рыбачил один на своей лодке в Гольфстриме. Вот уже восемьдесят четыре дня он ходил в море и не поймал ни одной рыбы. Первые сорок дней с ним был мальчик. Но день за днем не приносил улова, и родители сказали мальчику, что старик теперь уже явно salao, то есть "самый что ни на есть невезучий", и велели ходить в море на другой лодке, которая действительно привезла три хорошие рыбы в первую же неделю. Мальчику тяжело было смотреть, как старик каждый день возвращается ни с чем, и он выходил на берег, чтобы помочь ему отнести домой снасти или багор, гарпун и обернутый вокруг мачты парус. Парус был весь в заплатах из мешковины и, свернутый, напоминал знамя наголову разбитого полка.Триденний поєдинок із спійманою рибою Сантьяго «виграв». «Людина не для того створена, щоб терпіти поразку. Людину можна знищити, але його не можна перемогти», — говорить старий рибак. Сантьяго розуміє і відповідальність людини перед природою, відчуває свою провину перед нею. Спійманій рибі він говорить: «Риба, я тебе дуже люблю і поважаю.

Але я уб'ю тебе, перш ніж настане вечір... Погано тобі, риба? Бачить Бог, мені самому не легше». Старого обтяжує думка про те, що людина вимагає їжу в моря вбиває своїх побратимів — риб, птахів, звірів. «Як добре, що нам не доводиться вбивати сонце, місяць, зірки...»

Повість «Старий і море» не лише викликає гордість за людину, яку не можна перемогти. Вона заставляє задуматися про принципи його існування, про відношення до життя і природи. Людина може багато що, він може бути сильніше за саму природу. Але він повинен зрозуміти свій вічний зв'язок з нею і вічну провину.
Повість користувалася величезним успіхом не лише у співвітчизників, вона викликала світовий резонанс. У 1953 році Хемінгуей отримав за неї Пулітцеровськую премію. А в 1954 році йому була присуджена Нобелівська премія по літературі «за майстерність, в черговий раз продемонстровану в «Старому і морі», а також за вплив на сучасну прозу».Повість Хемінгуея написана у формі міркувань, спогадів старого Сантьяго, його розмови з самим собою. У репліках цієї мудрої людини немало афоризмів, які підкреслюють кредо Хемінгуея — письменника, сильної і мужньої людини: «Ніколи ні про що не шкодуй.

Ніколи не рахуй втрат», «...людина не для того створений, щоб терпіти поразки. Людину можна знищити, але її не можна перемогти». Стоїчно слідуючи своєму уявленню про честь і гідність, старий Сантьяго навіть в своїй поразці зумів отримати безумовну перемогу. Він був справжньою людиною, яка не задається.

Ця повість має значно ширший і узагальнений зміст, який не зводиться лише до авторської ідеї про необхідність збереження людиною мужності і гідності за будь-яких обставин. Про це Хемінгуей писав в кожному своєму художньому творі. Але саме з приводу повісті «Старий і море» письменник сказав: «Здається, що, нарешті, я добився того, над, чим працював все моє життя».У житті (море) в кожного є своя Риба (мета, ), яку потрібно досягнути, є свої Акули (вороги, перешкоди), і, слава богу, є свій Хлопчик (надія на майбутнє, на своє продовження), свої Леви («краще всього в моєму житті», символ юності, дитинства того, що допомагає жити).

Запам'ятайте:«Перемога - в поразці» - це один з улюблених художніх принципів Е. Хемінгуея.


У своїх творах письменник часто змальовує ситуації внутрішньої перемоги людини навіть за умови зовнішньої його поразки, героя, який демонструє мужність в боротьбі із злою долею і при цьому зберігає честь, гідність, здібність до дружби і любові. Саме таку ситуацію і такого героя ми бачимо в повесті «Старий і море».


Запитання на закріплення нової теми:


- Поясніть, чому твір «Старий і море» Хемінгуея називається повістю-притчею про людину;


Домашнє завдання:

- Опишіть особисте відношення від проблем, які піднімаються в книзі, аргументуючи свою точку зору прикладами і цитатами з тексту.

- Дайте визначення поняття "повість-притча".


Список використаної літератури:

1. Урок на тему : Повість - притча , Низник Н. М., викладача світової літератури Сш. № 14 ,м. Херсон.

2. Урок на тему : Скарбниця людської мудрості – повість «Старий і море», Назенко Т. Д.,

викладача світової літератури Сш. №17 ,м. Хмельницький

3. Хемингуэй Эрнест Старик и море.- М.: Изд."Маяк", 2009.- 246с.

4. Хемингуэй Эрнест Репортажи.- М.: Издательство московского университета, 2009.- 203с.

5. Хемингуэй Эрнест Прощай, оружие! Рассказы.- М.: Художественная литература, 2007.- 384с.

6. Зарубежная література М.: Просвещение, 2009.- 639с.

7. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2005.- 944с.Схожі:

Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconЕрнест Хемінгуей Старий і море
Бібліотека Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №85 Харківської міської ради Харківської області
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconКонспект 11 клас
«Старий і море» повість-притча про непереможність людини і її здатність подолати перешкоди на своєму шляху, вистояти в нерівній боротьбі...
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconТема: Роальд Дал. Повість-фентезі. «Чарлі і шоколадна фабрика.» Доброта і щирість головного героя. Жанр твору Мета
Мета: розкрити доброту і щирість Чарлі Бакета шляхом аналізу твору, перегляду окремих епізодів фільму, дати поняття учням про повість-фентезі,...
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconТема: Образи повісті Ольги Кобилянської «Земля». Духовні орієнтири твору. Мета: навчальна
Обладнання: портрет письменниці, текст твору, біблійна легенда про Каїна й Авеля картки зхв, презентація
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconТема. Ліна Костенко. «Маруся Чурай» : історична основа твору, сюжет, жанрові особливості
Мета: ознайомити учнів із романом «Маруся Чурай», розглянути історичну основу твору, простежити сюжетну канву; поглибити вивчене...
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconСміх формує чи руйнує людину в цілому, і героїв твору зокрема?
У пошуках гумористичного та іронічного в повісті «Тореадори з Васюківки» В. Нестайка
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconТема: Анатолій Дімаров «Блакитна дитина». Мета: дослідити та проаналізувати сюжет твору Анатолія Дімарова «Блакитна дитина»
Усе про мотивацію/ уклад. А. Г. Дербеньова. –Х.: Вид група «Основа». 2012.– 208 с
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconТема: Михайло Стельмах «Гуси – лебеді летять» Мета уроку: познайомитись з життєвим і творчим шляхом М. Стельмаха, опрацювати поняття «автобіографічна повість»
Мета уроку: познайомитись з життєвим і творчим шляхом М. Стельмаха, опрацювати поняття «автобіографічна повість», «дилогія», з’ясувати...
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconКонспект уроку-консультації в 10 вечірньому класі з літератури
«Комедія А. П. Чехова «Вишневий сад». Особливості сюжету та конфлікт п'єси. Символічний смисл вишневого саду»
Тема: Ернест Міллер Хемінгуей “Старий і море” – повість-притча про людину. “Життєподібний” сюжет і філософсько-символічний зміст твору. Смисл фіналу повісті. Мета iconТема: Пророчий зміст формули Ф. Достоєвського «Змирись, гордлива людино!»
Навчальний аспект: систематизувати й узагальнити вивчений матеріал, допомогти студентам глибше усвідомити ідейно-художні особливості...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи