Урок №15. Пісні зимових свят мета icon

Урок №15. Пісні зимових свят метаНазваУрок №15. Пісні зимових свят мета
Дата конвертації30.12.2012
Розмір62.44 Kb.
ТипУрок
джерело
1. /Уроки музики/Урок музики Герасимчук А.В..doc
2. /Уроки музики/Урок музики Кошового П.М..doc
3. /Уроки музики/Урок музики Кукурудза Н.С..doc
Урок №15. Пісні зимових свят мета
Тема. Музика мого народу. Музика – частка людського життя! Мета уроку: працювати з учнями над засвоєнням поняття «розвиток музики»
Конспект відкритого уроку з музичного мистецтва у 5 класі Вчителя Карачієвецької зош І-ІІ ступенів Кукурудзи Ніни Степанівни

Урок №15. ПІСНІ ЗИМОВИХ СВЯТ

Мета: Зосередити увагу учнів на народних обрядах колядування і щедрування та важливі ролі музики в них. Закріпити знання учнів про народні обрядові пісні, зокрема колядки і щедрівки, та ознайомити з професійною музикою, створеною на їх основі – фортепіанним циклом «Колядки і щедрівки» Василя Барвінського. Вчити учнів зіставляти образи творів музичного та образотворчого мистецтва. Формувати вміння емоційно, виразно і творчо виконувати обрядові пісні. Розвивати інтерес до народної творчості. Виховувати естетичний смак учнів.

Обладнання: Музичний інструмент, мультимедійні засоби, металофон, дзвіночки.

Тип уроку: Комбінований.


Хід уроку

І. Вступна частина

1. Музичне привітання;

Добрий день, всі ми раді вас вітати

Добрий день, щастя, радості бажати

Добрий день, і пісень нових співати

Всім вам добрий день!

2. Повідомлення теми;

Наближаються новорічні свята... У всіх радісний настрій, всі готуються до приходу чогось нового і гарного. Я думаю, що не помилюся, якщо скажу, що для більшості українців Новий рік та Різдво - це найулюбленіші свята. Наша українська календарно-обрядова тематика досить багата на народні традиції, звичаї, які супроводжували і супроводжують календарний рік. І саме на сьогоднішньому уроці ми з вами поведемо мову на тему: «Пісні зимових свят», а це – колядки, щедрівки та новорічні пісні. У них оспівується прихід Нового року, Різдво Ісуса Христа і висловлюються побажання на новий врожай і достаток.

Мотивація: Саме після засвоєння цієї теми ви будете краще знати традиції нашого та інших народів і що є найголовніше – зможете самі приймати участь в Різдвяних та новорічних гуляннях.

Зимові календарно-обрядові традиції багаті не тільки театральним дійством, але й ще наповнені вокально-музичним супроводом. Вони побутували і побутують не тільки на Україні, а й в інших країнах світу, наприклад:

Франція: Святкування Різдва в сучасній Франції розтягується на цілий місяць. Починаючи з 6 грудня, в день святого Миколая, воно підходить до кінця тільки 6 січня – в день Короля (або день Епіфанії). Цей період є найбільш радісним і приємним як для дорослих, так і для дітей.

Торгові вулиці яскраво ілюміновані, святкові ялинки у величезних кількостях стоять не тільки в квартирах і на вулицях, але і в під'їздах будинків. Натовп гарячково хапає все, що згодиться в подарунок, особливо дітям, які чекають на прихід Père Noёl. Невід'ємна традиція святкування Різдва - це «різдвяні ясла», які зображують сцену народження Христа. Встановлюють їх у церквах і в приватних будинках. Традиція ця – загальноєвропейська, супроводжується колядками, пісне співами.

Китай: В цей час християнські діти прикрашають дерева кольоровими орнаментами. Ці орнаменти зроблені з паперу у вигляді квітів, ліхтариків. Також вішають шкарпетки, сподіваючись, що Дідусь-Різдво наповнить їх подарунками. Китайські ялинки називають "деревами світла", а Санта Клауса - Дун Че Лао Рен, що означає "Дідусь-Різдво". Китайці не християни називають цю пору року весняним фестивалем, який святкується дуже пишно. Діти в центрі святкувань: вони отримують новий одяг, іграшки, дивляться вистави та їдять смачні страви.

США: Різдво у США - це суміш різноманітних культур. Ніде це так не проявляється, як у святкуванні Різдва, яке складається з багатьох різних елементів - колядок з Англії та Австралії, різдвяного дерева з Німеччини, Санти з Європи і парадів з Латинської Америки. І схоже на те, що кожна родина має свої власні унікальні традиції.

В часі Різдва вся Америка мерехтить вогнями, а звідусіль линуть колядки. Тут ходять колядники. А діти пишуть листи до Санти.

Україна: А наша Україна багата на зимові свята, які ви знаєте зимові святкування українців?

В Україні до пісень зимових свят відносяться пісні до свята Святого Миколая («Ой, хто-хто Миколая любить»), пісні новорічних свят, які ви з самого дитинства виконуєте на новорічних карнавалах та святкуваннях і особливе місце серед музичного циклу зимових пісень займають колядки та щедрівки.

7 січня Різдво Христове - це сімейне свято, коли всі члени сім'ї збираються за одним столом. Для відсутніх та померлих ставляться окремі прибори.

Головним елементом свята є колядування. Колядники обходять родичів, знайомих, поздоровляють зі святом, шлють добрі побажання. На Різдво обмінюються святою вечерею, обдаровують ласощами колядників, найбільш відомі колядки - це «Добрий вечір тобі», «Нова радість стала», «По всьому світу» та багато інших.

13 січня святкували Меланку або Щедрий Вечір.

Народні повір'я стверджують, що цими святковими днями небеса відкриті для людської молитви - можна просити в Бога про найпотаємніше.

В Україні батько на Щедрий вечір ховається від дітей за пирогами - символом щедрості, багатства. У цей вечір щедрують, водять "козу", "Меланку", виконують такі щедрівки «Наша Меланка господиня», «Ой сивая, та й зозуленька» та інші.

Щедрували лише дівчата напередодні старого Нового року, а вдосвіта на Василя хлопчики оббігали найближчих родичів та сусідів і засівали їхні домівки зернами пшениці або жита.

Сьогодні ми прослухаємо колядку „Небо і земля”.

Демонстрація колядки „Небо і земля”

Я пропоную її розучити, але насамперед давайте розспіваємось

Розучування колядки „Небо і земля”:

  1. Робота над словами;

Небо і Земля (2) нині торжествують.

Ангели й люди (2) весело празнують.

Приспів:

Христос родився, Бог воплотився,

Ангели співають, царіє вітають,

Поклін віддають, пастиріє грають,

"Чудо, чудо!" - повідають. (2)


Во Вифлеємі (2) весела новина:

Пречиста Діва (2) породила Сина.

Христос родився...(2)


І ми рожденну (2) Богу поклін даймо,

"Слава во вишніх!" (2)

Йому заспіваймо.


Христос родився, Бог воплотився,

Ангели співають, царіє вітають,

Поклін віддають, пастиріє грають,

"Чудо, чудо!" - повідають. (2)

  1. Розучування;

  2. Спів каноном.

Канон – це виконання однієї і тієї ж самої мелодії другим голосом, але на такт чи долю пізніше.

Ось послухайте як це звучить:


Тематика обрядово-календарних пісень

Найвідоміші композитори досить часто для написання своїх творів використовували тематику обрядово-календарних пісень. Вони брали за основу мелодику веснянок, колядок і щедрівок і створювали нову інструментальну музику, яка за допомогою різних виражальних засобів набувала більш складної форми і призначалася вже для концертного виконання.

Наприклад, український композитор Василь Барвінський створив три цикли фортепіанних творів на теми народних пісень. Серед них є цикл зі словесним текстом — «Колядки та щедрівки».


То ж зверніть увагу на екран і прослухайте інформацію про композитора В. Барвінського та його фортепіанний цикл «Колядки та щедрівки».

Відомості про В. Барвінського та фортепіанний цикл „Колядки та щедрівки”
Видатний український композитор Василь Олександрович Барвінський усе життя досліджував музичний фольклор різних регіонів України і використовував народні мелодії у власних творах, розкриваючи світові невичерпну скарбницю українського фольклору.

Цикл „Колядки та щедрівки” був створений з метою популяризації української народної пісні. Він містить 22 обробки українських колядок і щедрівок.
Композитор зібрав зразки національного фольклору східної та західної України, Закарпаття та Лемківщини. Барвінський робив обробки колядок і щедрівок дуже «обережно». Він прагнув зберегти неповторну красу кожного народного твору. Тому фортепіанні п'єси здебільшого прозорі, з нескладною гармонією, яка підкреслює самобутність народних пісень. Відповідно народним традиціям співу, композитор часто використовував поліфонічні прийоми розвитку мелодії, ніби огортаючи її підголосками.

Завдяки яскравому національному колоритові, а також майстерності художньої обробки творів фортепіанний цикл «Колядки та щедрівки» набув широкої популярності в Україні та за її межами ще за життя композитора.

Музичний цикл – це кілька вокальних або інструментальних творів, об’єднаних загальним художнім задумом.

Послухайте колядки „Бог предвічний” та „Нова радість стала” з фортепіанного циклу Василя Барвінського „Колядки та щедрівки”.

Поміркуйте, що спонукало композитора створити цикл на матеріалі народних обрядових пісень!

Слухання. Колядка „Бог предвічний” із фортепіанного циклу В. Барвінського „Колядки та щедрівки”

Слухання. Колядка „Нова радість стала” з фортепіанного циклу В. Барвінського „Колядки та щедрівки”

Аналіз прослуханих творів

Який настрій ви відчули у цих творах?

Чи почули ви у творах знайомі мелодії? Які саме?

Давайте закріпимо з вами вивчення колядки «Небо і земля». Я пропоную вам побути в ролі колядників і відтворити частинку обряду Вертепу, а саме виконання колядки.

Підсумки уроку

Давні традиції колядування, що дійшли і до наших часів, виникли ще до прийняття християнства. У ті часи Новий рік відзначали весною, тому у старовинних текстах колядок часто звучать весняні мотиви: «...сію, сію, посіваю», «...прилетіла ластівочка» тощо. Отже не забудьте привітати близьких вам людей зі святами і подарувати їм подарунки! Бажаю вам веселого Різдва і щасливого Нового Року!Схожі:

Урок №15. Пісні зимових свят мета iconУрок прес-конференція Клас : 6 Тема: Пісні зимових свят. Різьбяр у музиці М. Д. Леонтович
Вчитель: Діти,покажіть мені,будь ласка,з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconПро проведення новорічних, різдвяних свят та зимових канікул у закладах освіти району
«Про організацію змістовного дозвілля дітей під час зимових канікул 2012/2013 навчального року» та з метою організації змістовного...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconНаказ №111 Про заходи пожежної безпеки під час проведення новорічних та різдвяних свят, зимових канікул у 2012/2013 навчальному році
Новорічних та Різдвяних свят у 2012/2013 навчальному році та з метою уникнення створення небезпечних протипожежних обставин, забезпечення...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconНаказ №91 Про заходи протипожежної безпеки під час зимових канікул, проведення Новорічних та Різдвяних свят у 2012/2013 навчальному році
України та з метою уникнення створення небезпечних протипожежних обставин, забезпечення протипожежної безпеки під час зимових канікул,...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconНаказ №129 Про заходи протипожежної безпеки під час зимових канікул, проведення Новорічних та Різдвяних свят у 2011/2012 навчальному році
Правил пожежної безпеки для закладів освіти, установ і організацій системи освіти України та з метою уникнення створення небезпечних...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconНаказ №386 Про заходи протипожежної безпеки під час зимових канікул, проведення Новорічних та Різдвяних свят у навчальних закладах району На виконання Закону України „Про пожежну безпеку, відповідно до
Правил пожежної безпеки для навчальних закладів, установ і організацій системи освіти України та з метою уникнення створення небезпечних...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconНаказ №308 Про заходи протипожежної безпеки під час зимових канікул, проведення Новорічних та Різдвяних свят у навчальних закладах району На виконання Закону України „Про пожежну безпеку, відповідно до
Правил пожежної безпеки для навчальних закладів, установ і організацій системи освіти України та з метою уникнення створення небезпечних...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconНаказ №430 Про заходи протипожежної безпеки під час зимових канікул, проведення Новорічних та Різдвяних свят у 2011/2012 навчальному році На виконання Закону України „Про пожежну безпеку, відповідно до
України та з метою уникнення створення небезпечних протипожежних обставин, забезпечення протипожежної безпеки під час зимових канікул,...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconНаказ №112 Про запобігання всім видам дитячого травматизму серед дошкільників під час проведення новорічних, різдвяних свят та зимових канікул 2012/2013 навчального року
Призначити відповідальними за організацію роботи з профілактики дитячого травматизму під час проведення Новорічних і Різдвяних свят,...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconУрок народознавства Ой радуйся, земле, Син Божий народився! Мета: Різдво Христове одне з найрадісніших свят. Зрозуміти
Мета: Різдво Христове – одне з найрадісніших свят. Зрозуміти, відчути його урочистість І високу духовність, а відтак – зв’язок з...
Урок №15. Пісні зимових свят мета iconПро запобігання всім видам дитячого травматизму cеред учнів та вихованців навчальних закладів району під час проведення Новорічних, Різдвяних свят і зимових шкільних канікул
Новорічних, Різдвяних свят шкільних канікул, відпочинку дітей у зимовий період 2011/2012 навчального року
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lib.znaimo.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи